Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Marmaray İçin Yapılan Çevre Katliamını Koruma Kurulu Durdurdu

(yorumlar kapalı)

 

resim
Gebzede kesilen ağaçlar(ihale ile satılacağı söyleniliyor)

Gebze ile İstanbul arasında yapımı süren Marmaray Projesi kapsamında, Gebze’de çıkışındaki TCDD’ye ait alanda binlerce ağacın kesilmesine başlanılmıştı. Kocaeli Kültür Ve tabiat Varlıkları Bölge Kurulu benden izin alınmadan SİT alanında ağaç kesimi yapamazsınız dedi ve 14.07.2009 tarih 852 sayılı yazısı ile kesimi şimdilik durdurdu. 

resim

Gebze ile İstanbul arasında yapımı süren Marmaray Projesi kapsamında, Gebze’de çıkışında TCDD’ye ait alanda binlerce ağacın kesilmek istenmesi üzerine Marmaray projesine açılan davalarda taraf olan kişi ve kurum avukatlarınca ayrıca duyarlı vatandaşlar tarafından Sit alanındaki ağaç kesiminin durdurulması için 11.07.2009 tarihinde Koruma Kurullarına başvuru yapılmıştı. Bir kısım ağaçların kesilmesine rağmen Kocaeli Kültür Ve tabiat Varlıkları Bölge Kurulu 14.07.2009 tarih 852 sayılı yazısı ile ilgili kurumları uyararak ağaç kesimini durdurmuştur.

resim

ağaç kesim emri

ACIL… ACIL… COK TEZ!

 

11 Temmuz 2009

 

TC KULTUR ve TURIZM BAKANLIGI KOCAELI KULTUR ve TABIAT VARLIKLARINI KORUMA BOLGE KURULU, TC CEVRE ve ORMAN BAKANLIGI KOCAELI IL MUDURLUGU, ilgisine,

 

TC KULTUR ve TURIZM BAKANLIGI, TC KTVK GENEL MUDURLUGU KURULLAR DAIRESI BASKANLIGI KULTUR ve TABIAT VARLIKLARINI KORUMA YUKSEK KURULU, TC CEVRE ve ORMAN BAKANLIGI,

KOCAELI KULTUR ve TURIZM MUDURLUGU, KOCAELI VALILIGI,KOCAELI BUYUKSEHIR BELEDIYE BASKANLIGI, bilgisine,

 

İlgi: a) TCDD’nin 10.07.2009 tarih ve 1101 sayılı telgraf emri

b) 24.09.2008 tarih ve 1110 sayılı yazınız

 

Gebze’nin İzmit yönünde demiryolu hattında bulunan ve "yarma" olarak adlandırılan bölgede, yolun her iki tarafındaki onlarca ağacın (cam) kesileceğini ilgi-a emirle öğrenmiş bulunmaktayım.

 

İlgi-a emre göre, bu ağaç kesim işlemi Marmaray Projesi kapsamında yapılacak olup, söz konusu ağaç kesimi de yasalara aykırı olarak kullandığı şantiye yerleri için hakkında dava acilen şirket tarafından yapılacaktır.

 

Ancak bu şirketlerin şantiye olarak kullandığı yerler mahkemelik olduğu gibi bir nevi şantiye alanlarını genişletme anlamına gelecek olan bu ağaç kesme işlemi, halen Ankara 2.İdare Mahkemesi’nde 2009/8 esas numarasına kayden devam eden davaya, fiili müdahale anlamına gelmektedir. Böyle bir durum hukuken kabul edilemez olup olası bir ağaç kesme işleminin geri dönüşü de yoktur.

 

Ayrıca Kurulunuza 24.09.2007 ve 03.09.2008 tarihlerinde başvuru yapan Soner ÖNAL’ın, TCDD ye ait Gebze Garda yer alan tescilli binaların etrafındaki bina ve yeşil alanın tarihi yapıların koruma alanı olarak tescil edilmesi yönündeki başvurusu yanı sıra Soner ÖNAL’ın talebiyle ilgili olarak aldığınız 19.09.2008 tarih ve 559 sayılı ilgi-b kurul kararı da bilgim dahilindedir. İşbu kararınıza göre de; kurul müdürlüğü uzmanlarınca ayrıntılı şekilde araştırılmasına ve çizimlerin istenmesine karar verildiği ve nihai kararın bu işlemlerin tamamlanmasından sonra verileceği belirtilmektedir.

 

Ancak bildiğim kadarıyla Soner ÖNAL’in bu başvurusu halen sonuçlandırılmamıştır. Bu gerçekliğe rağmen ekteki TCDD’ye ait ilgi-a telgraf emrine göre, koruma alanı olarak tescillenmesini talep ettiğim bölgede, 13–19.07.2009 tarihleri arasında gece ve gündüz, onlarca ağacın kesimi yapılacaktır.

 

Konuyla ilgili olarak, kurulunuzdan onay alınıp alınmadığını bilmemekle birlikte, bölgeyle ilgili olarak yapılan başvuru ve yukarıda bahsedilen dava sonuçlandırılmamışken, bu ağaçların kesimi durdurulmadığı taktirde, derdest olan davayla ilgili Soner ÖNAL’ın talebi bilinçli olarak boşa çıkartılmış ve kurul müdürlüğünce de resen rıza gösterilmiş olacaktır.

 

Bu nedenle, yapılmak istenen kesim işlemine ACIL olarak müdahale edilmesini, tedbir kararı için ilgili makamlara başvurmanızı ve bu kesimin hemen durdurulmasını talep ediyorum.

 

Gereği için bilgilerinize arz ederim.

 

E.Çiğdem Tugay

Tugay Kartal

Soner Önal

Av. Salih Ekizler

 

Ağaç kesiminin durdurulması için ilgili makamkara yazılan dilekçe

resim

resim
resim

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu