Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Manevracı Hakkını Aldı Elbette

(yorumlar kapalı)

resim"ağlayanlar bir gün güler" elbette- uyanmakla, anlamakla, bilmekle, ben, amenna"kısa çöp uzun çöpten hakkını alır" elbette- direnmekle, kurtulmakla, barışla, ben amenna..* İzmir ve çevresindeki Gar ve İstasyonlarda tren teşkil memurlarının gasp edilen hakları için yapmış oldukları direniş trenlerin seferlerini iptal ettirdi. Bu gün 17.07.2009 tarihinde manevra tazminatları banka hesaplarına yatırılması üzerine eylem sonlandırıldı.

TCDD’da manevra, makasçılık ve gardfren hizmetlerini gören ancak tren teşkil memuru diye adlandırılan eden ve onların 20 yıllık kazanımlarını ortadan kaldıran TCDD Genel Müdürlüğünün 26.06.2009 tarih ve B 11.2.DDY.0.74.00.43.848–04/31464 sayılı emri BTS İzmir Şube üyesi manevracı ve makasçıların kararlı direniş ve eylemi sonucunda TCDD Genel Müdürlüğünün bu gün yayınlandığı 17 Temmuz 2009 tarih ve B 11.2.DDY.0.74.00.43.848-04/34964 sayılı emirle iptal edilmiştir.

 

resim

TCDD Genel Müdürlüğünün manevra tazminatlarının ödenmesini durduran emrini iptal etmesi üzerine BTS Genel Merkezince TCDD Genelinde alınan "Vizite Eylemi" kararı da iptal edilmiştir.

BTS İzmir Şubesince bu konuda yapılan basın açıklamasının metni aşağıdadır.

BASINA VE KAMUOYUNA

TCDD yönetimi, iş bilmez yönetim anlayışının göstergesi biçimindeki uygulamalara devam ediyor.

TCDD 150 yıllık tarihiyle ülkemizin en köklü kurumlarındandır. Bizler 150 yıllık birikimimizle güvenli demiryolu ulaşımını, sayın başbakan ve onun atadığı yandaş bürokratlardan daha iyi biliyoruz. Demiryollarını, yaptığı uygulamalarla içinden çıkılmaz bir sorunlar yumağı haline getiren bu zihniyet, kamuoyunun gözünü boyama adına bugün Konya da hızlı tren çalışmalarını örnek göstererek siyasi şov yaparken, bir yandan da çalışanların emeğini gasp etme, kurumu ortadan kaldırma uygulamalarına devam etmektedir.

resim

AKP hükümeti ile yönetimlere getirilen, yegâne vasıfları AKP yandaşlığı olmaktan öteye gitmeyen TCDD bürokratları, bu güne kadar ki uygulamaları ile kurumu talan ve tasfiye etmekle kalmamış, çalışanlar arasındaki iş barışını bozmuştur. Demiryolu ulaşımı için olmazsa olmaz güvenlik tedbirlerini ortadan kaldırarak son yıllarda ki en büyük tren kazalarına neden olmuş ve demiryollarını en güvenilir ulaşım sistemi olmaktan çıkarmıştır.

Demiryolu ulaşımı uzun bir süredir, yolcularımız açısından ne oranda güvenli değilse, biz çalışanlar açısından da o kadar güvenli değildir.

Özellikle, Tren teşkil memuru unvanında çalışan makasçı-manevracı arkadaşlarımız, kurumun en ağır ve en zor görevini yerine getirmeye çalışırlarken, kendilerine dayatılan kötü çalışma koşulları nedeniylede, neredeyse her gün yaralanma ve ölümle sonuçlanan "iş cinayetlerine" maruz kalmaktadırlar.

Demiryollarını "otobüs işletmecisi" mantığıyla yönetmeye çalışan TCDD yönetimi yıllardır uygulanmakta olan tüzük ve yönetmelikleri hiçe sayarak, yayınladıkları bir emirle bu arkadaşlarımızın manevra tazminatlarını artık ödemeyeceğini ilan etmiştir.

Sendikamızın bu yeni emre yaptığı itiraz, yapılan görüşmeler ve nihayetinde kısa bir süre önce yaptığımız uyarı eylemi dikkate alınmamış, arkadaşlarımızın maaşları eksik ödenmeye devam edilmiştir. Bu yanlış uygulamadan dönülmesi için TCDD yönetimine verdiğimiz süre dün dolmuştur. Bizlere başka çıkar yol bırakılmaması üzerine, demiryolu emekçileri olarak dün sabahtan itibaren en demokratik hakkımızı "üretimden gelen gücümüzü" kullanmaya başladık, sürdürmekteyiz.

Korkutarak, tehdit ederek diğer bölgelerden otobüslerle getirilen unsurlara rağmen, sınıf tavrından taviz vermeyen demiryolu emekçileri manevra hizmeti vermeyerek trenleri durdurmuştur. Halen yolcu trenlerine bilet satışı yapılmıyor olup, yük trenleri lağv edilerek seferden kaldırılmıştır. Bu durumda bile, son derece haklı taleplerimize yanıt vermemekte ısrar eden TCDD yöneticileri, Basmane Gar da bekleyen yolcu trenlerini, zorunlu bakımlarını yaptırmadan, yani yolcu güvenliğini hiçe sayarak çalıştırma gayreti içindedir.

Değerli basın mensupları, Değerli demiryolu emekçileri;

Dün sabahtan bu yana 28 saattir sürdürmekte olduğumuz direniş, mücadelenin nasıl yapılması gerektiği konusunda önümüzdeki döneme ışık tutacak deneyimlerle doludur.

Eylem devam ederken az önce TCDD yetkilileri sendikamızı görüşmeye davet etmiş ve görüşme az önce sonuçlanmıştır, Yapılan toplantı, sendikamızın tüm taleplerinin kabul edilmesi ve tren teşkil memurlarının gasp edilen haklarının ödenmesi noktasında sonuçlanmıştır.

Bu direnenlerin gücüdür.

Bu gün 17.07.2009 tarihi itibarıyla tren teşkil memurlarının kesilen ücretleri banka hesaplarına yatırılmıştır.

Değerli basın mensupları, saat 12 itibarıyla direnişimizi sonuçlandırmış bulunuyoruz.

DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ

YAŞASIN SENDİKAL MÜCADELEMİZ YAŞASIN BTS

 

BTS İZMİR ŞUBESİ

İlgili Linkler:

 

*Hasan Hüseyin Korkmazgil

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu