Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Haydarpaşa’nın İçine Etmenin Bedeli 2000 YTL

(yorumlar kapalı)

 kd100 yıllık tarihi, kültürel ve dünya endüstriyel mirasımız Haydarpaşa Gar’ının içine etme girişimi olarak yorumlanan etkinlik gazetelere "Berti Palambo ile Fatih Türe organizasyon kariyerlerini Haydarpaşa’da verecekleri yılbaşı partisiyle taçlandırmaya hazırlanıyor" ifadesi ile yansıdı. Üniversite partileriyle eğlence sektörüne adım atan, gerçekleştirdikleri büyük parti organizasyonlarıyla adlarından söz ettiren Berti Palambo (Utopia Production) ile Fatih Türe güçlerini birleştirmesinin ardından 31.12.2008 akşamı düzenleyecekleri yılbaşı partisinin hazırlıkları Haydarpaşa Garda devam etmektedir.

 kdİlk olarak 2.Uluslararası demiryolu sempozyumunda amacı dışında yasalara koruma kurul kararlarına aykırı olarak kamunun (yolcuların) kullanımına kapatılan Haydarpaşa Gar artık tarihsel olayların ve endüstriyel işlevinin dışınca eğlence sektörünün sahnesi olarak kullandırılmaya başlandı.

Berti Palambo ile Fatih Türe gazetelere verdikleri demeçlerde "yılbaşında ise Türkiye‘de hiç yapılmamış bir parti organize etmek istediklerine, tarihin tanığı Haydarpaşa Tren Garı‘nda bu zamana kadar hiç yapılmamış bir parti vermeye hazırlandıklarını, Haydarpaşa Tren Garı bekleme salonunda yılbaşı gecesi bin 500 kişiyi ağırlayacaklarını, İstanbul 2010’da kültür başkenti olacak bu yerleri halkla bütünleştirmeleri gerektiğini, farklı mekanlarda eğlence alternatifi sunmak ve eğlence yerlerine yeni bir trend kazandırmak istiklerini, ilkelerinin farklı olanı, kaliteli ve kusursuz olarak gerçekleştirmek olduğunu, düzenledikleri partilerle on yılda 1 milyon dolar gelir elde ettiklerini, bu organizasyonlar çok nankör olduğunu,15 lira kar etmek için 100 lira yatırdıklarını bu işi sevmeyen ve benimsemeyen insan bu işte çok zorlanacağını, akıllı bir yatırımcı işi olmadığını" ifade etmişlerdir.

Evet;

Haydarpaşa Gar’da böyle bir parti hiç düzenlenmemişti. 100 yıllık dünya endüstriyel mirasımız kapalı alanı olan bekleme salonunda yüksek desibelden yayın yapacak bir eğlenceye tanıklık edecek. Tarihi binanın mimari dokusu ve teknik dayanıklılığı yüksek desibelden yapılacak müzik yayınından etkilenmemesi mümkün değildir.

Haydarpaşa Gar’da 1500 kişinin buluşacağı ticari bir eğlence düzenlenmeyi 2010 kültür Başkenti kapsamında bu mekanları kente yeni trend kazandırmak halkla bütünleştirmek şeklinde açıklamak gülünç olduğu gibi görgüsüzlüğün para kazanma hırsısının nelere kadir olduğunu görmemizi sağlamıştır.

Haydarpaşa garda bu amaçla yapılan düzenlemeyi gözlemlediğimizde, anahat yolcu bilet gişelerinin bulunduğu büyük salonun fil ayakları arasındaki kısmın konser ve eğlence amacı ile kullanılacağını görmekteyiz.

 kd

2.Uluslararası Demiryolu Sempozyumunda seyyar WC ler garın dışına Kadıköy’e bakan deniz kıyısına konulmuştu. Yılbaşı etkinliğinde ise WC ler 2.Uluslararası Demiryolu Sempozyumu kapsamında yıkılan ve bir daha yerine yapılmayan danışmanın bulunduğu alanda Haydarpaşa Gar Müdürü Makamının tam karşısına konuldu. "Parayı veren düdüğü çalar" deyimimiz 2008 yılı sonunda "2000 YTL  veren Haydarpaşa Gar’ın içine eder" şeklinde değişmiştir.

 kd

Etkinliği düzenleyenler "ilkemiz kaliteli ve kusursuz olanı gerçekleştirmek" diyorlar ancak, söz konusu seyyar wc ler Gar Müdürünün Odasının önünü süslediği gibi, Banliyö yolcularının banliyö trenlerine giriş yaptıkları turnikelerinde önünü kesmektedir.

Peki; tüm bu olanlar karşısında yetkililer ne yapıyor, gerçek amacı kültürel ve sanatsal etkinliklerini Haydarpaşa Gar’da ücretsiz olarak halkla buluşturmak isteyen kurum ve kişilere izin vermeyip böylesine ticari amaçlı ve belli kesime ücretli olarak hitap eden etkinliklere izin vermektedirler. Tüm bu olanların ardından da asli görevleri olan tren işletmeden para kazanmak olan yetkililer ise bu görgüsüz eğlenceden 2000 YTL kazandık diye övünüyorlar.

 kd

Yazı kaleme alındığında son bir kez daha hazırlıklara bir bakalım dedik. Ne görelim Haydarpaşa Gar Merdivenleri bekleme salonu iç avlu aslan kafesini andıran tel örgü ile çevrilmiş, merdivenlerdeki tel örgülerin üzerine gündeme uygun düşecek şekilde "kara çarşaf" giydirilmişti.

 kd

Yapılan ihata ile yolcuların Haydarpaşa Gara giriş çıkışı engellenmişti. Biz alandan ayrılırken Gar içinden vapur iskelesene geçmek isteyen yolcu "yaav buradan dışarı çıkış yok mu?" diye bağırıyordu.

Velinimetiniz Olan Yolcunun Sesini Duyan Var mı?

   

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu