Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Yavaş Şehir (Slow City)

(yorumlar kapalı)

 kdİtalya’nın "Yavaş Şehir (Slow City)" hareketini destekleyenler, şehir merkezlerinde araba kullanımını yasaklayarak ve McDonald’s şubeleriyle süpermarketleri kapatarak yaşanır kentler oluşturmaya çalışıyorlar. Asya’ya da sıçrayan bu akım, tüm Avrupa’da hızla yayılıyor.

 

Toskana’nın minik Chianti şehri, 1999 yılında ilk "Cittá Slow" [İtalyanca yavaş şehir] kenti oldu, ardından Bra, Positano ve Orvieto geldi. Zamanla,yavaşlık dalgası diğer şehirlerarasında yayıldı.

 

Artık İtalya’daki 42 Yavaş Şehir’le birlikte, İngiltere, İspanya, Portekiz, Avusturya, Polonya ve Norveç’te de birçok Yavaş Şehir var. Almanya’dan, aralarında Hersbruck, Lüdinghausen, Schwarzenbruck, Waldkirch ve Überlingen’in de bulunduğu bazı şehirler, sadece 50.000’den az nüfusu olan kentlerin kabul edildiği harekete seçilebilmek için başvurdu.

 

Yavaş Şehir’in İtalya’da ortaya çıkmasına şaşırmamak gerek. "La dolce vita"nın [tatlı hayat] ülkesi İtalya, özellikle yemekle ilgili geleneklerine çok bağlı. İtalyanların dilleri bile yavaşlığa çok daha yatkın.

 kd

KASIMPAŞA 1920

 

1991 – 2004 yılları arasında Orvieto’nun Belediye Başkanı olan Stefano Cimicchi, bu görevinden sonraki birkaç yıl "Slow Food (Yavaş Yemek)"un başarılı konseptinden yola çıkılarak hazırlanan Yavaş Şehir hareketinin başkanlığını yürüttü. Yavaş Şehir hareketi, küçük kentlerin geleneksel yapılarını, sıkı kuralları dikkatle uygulayarak korumaları gerektiğini savunuyor:

 

Arabalar şehir merkezlerinden çıkarılmalı, insanlar sadece yerel ürünleri tüketmeli ve sürdürülebilir enerji kullanmalı. Bu küçük şehirlerde, süpermarket ya da McDonald’s aramanın bir anlamı yok.

 

Cimicchi, "Amacımız yaşanır şehirler yaratmak," diyor, "Tıpkı yazar Italo Calvino ve mimar Renzo Piano gibi, bir ütopya şehri konsepti üzerinde çalışıyoruz".

 

 kd

GALATASARAY 1930

Yavaş Şehirler, ekoloji ve sürdürülebilirlik alanında bilimin son buluşlarından da faydalanarak, Ortaçağ’dan ya da Rönesans Dönemi’nden kalma kentsel öğeleri korumaya çalışıyorlar. Eğer kentin bu amacına yardımcı olacaksa, modern teknolojiye bile izin veriliyor.

 

Mesela Cimicchi, Orvieto’da sadece yayaların geçişine izin veren elektronik kapılar kullanmak istiyor. Pisa’da da benzer bir sistem var: Eğer kameralar parkmetrenin süresinin dolduğunu tespit ederse, bir dakika ya da tüm gün de olsa, park cezası kesiliyor.

Yavaş Şehirler’in Katı Kuralları Yavaş Şehir bildirisi, gürültü kirliliğini ve trafiği kesmek, yeşil alanları ve yaya bölgelerini artırmak, yerel üretim yapan çiftçilerle bu ürünleri satan dükkan ve lokantaları desteklemek ve yerel estetik öğeleri korumak gibi, 50’den fazla taahhüt içeriyor.

 

Yavaş Şehir olarak adlandırılmak ve salyangoz logosunu kullanabilmek için de, şehrin önce kontrol edilmesi, daha sonra da dedektifler tarafından düzenli olarak denetlenmesi gerekiyor.

Bu bildiriye göre bir kentin Yavaş Şehir olup olmadığını belirleyen hareket, "Cittá Slow"un, genel kuralların belirtildiği bir manifestosu, bu vasfı almak isteyen kentlerin imzaladığı kurum sözleşmesi, üye şehirler listesi ve bir yıllık toplantı programı bulunuyor.

Bu hareketin en önemli etkenlerinden biri de, kentsel yaşamdaki yoğun tempoyla mücadeleye hız kazandırıyor olması. İtalya’nın Yavaş Şehir yöneticileri yılda bir kez buluşarak, notlarını karşılaştırıyorlar ve yeni inisiyatifler getiriyorlar. Urbino Üniversitesi de, geçenlerde bir anlaşma imzalayarak hareketin resmi danışmanı oldu.

Kasım 1999’da Orvieto’da hazırlanan sözleşmeye göre Yavaş Şehirler’in şu şartları sağlaması gerekiyor:

 

1 – Etrafını çevreleyen bölgenin ve kentsel düzenin niteliklerini korumak ve geliştirmek için, yeniden kullanma tekniklerini araştırarak, çevresel politikalar uygulaması,

2 – Toprağın işgali için değil, kullanımının geliştirilmesi için, işlevsel bir altyapı politikası yürütmesi,

 

3 – Çevrenin ve kent düzeninin kalitesini geliştirmek için teknoloji kullanımını teşvik etmesi,

4 – Doğal, çevreyle uyumlu tekniklerin kullanımıyla üretilen yiyecek maddelerinin tüketimini desteklemesi, genetik yapısıyla oynanmış ürünleri hariç tutarak, Slow Food Ark ve Presidia projeleriyle işbirliği içerisinde, zor durumlar için gereken tipik ürünlerin üretilmesi,

5 – Bir bölgenin kültür ve geleneklerinin korunarak, simgeselleşmesine katkıda bulunup, yerli üretimi teşvik etmesi ve tüketicilerle, kaliteli üreticiler ve satıcılar arasında doğrudan temas kurulabilmesi için tercih edilebilir ortamlar ve mekanlar yaratmayı desteklemesi,

6 – Konukseverlik kalitesini ve yerel toplum ile onun belirli özellikleri arasında gerçek bir bağ kurmayı desteklemesi, bir şehrin kaynaklarının eksiksiz ve yaygın olarak kullanımını önleyen fiziksel ve kültürel engelleri kaldırması,

7 – Gençlerin ve okulların sistematik bir biçimde lezzet eğitimiyle tanışmasına özel bir dikkat göstererek, yalnızca iç işletmecilerinin değil, bütün vatandaşlarının Yavaş Kent’te yaşadıklarına dair farkındalıklarını sağlaması.

Bra’da Yeni Bir Yaşam Tarzı Yavaş Şehirler’den biri olan Bra’nın Belediye Başkan Vekili Bruna Sibille, küreselleşmeye karşı hareket etmenin kolay olmadığı günümüzde, bir kenti yönetmenin en iyi yolunun yavaşlık felsefesi olduğunu söylüyor: "Yavaşlık hareketi, önceleri iyi yemekler yiyip içmek
isteyen birkaç kişinin fikri olarak ortaya çıktı. Fakat, her şeyi daha az telaşla ve daha az homojenize bir tutumla yapmanın faydaları hakkındaki tartışmalar giderek daha geniş bir alana yayıldı."

Bra’da da diğer Yavaş Şehirler’de olduğu gibi, tarihi kent merkezinde araba kullanımı, süpermarketler ve parlak reklam ışıkları yasaklandı. Elişleri ya da özel yetiştirilmiş yiyecekler satan küçük aile işletmeleri, en iyi ticaret birimleri haline geldi. Belediye binası, Piedmont bölgesinin tipik bal rengi sıvası kullanılarak onarılıyor. Okullarda çocuklara yerel üreticiler tarafından yetiştirilen organik meyve ve sebzeler servis ediliyor.

Fazla çalışmanın zararlarından korunmak amacıyla, Bra’daki bütün küçük marketler Perşembe ve Pazar günleri kapatılıyor. İnsanlar bürokratik işlerini, Cumartesi sabahı açılan Belediye’de acele etmeden halledebiliyorlar. Sibille, "Böylece yavaş yavaş yeni bir ortam, yeni bir hayat anlayışı oluşturuyoruz," diyor.

"Bir şeyi netleştirelim: Yavaş Şehir olmak, her şeyi durdurup zamanı gerialmak anlamına gelmiyor," diye vurguluyor Bruna Sibille,"Müzelerin içerisinde yaşamak istemiyoruz, tek istediğimiz modern ile geleneksel arasında, kaliteli yaşamı destekleyen bir denge oluşturabilmek".

 

Kaynak:19 Eylül 2008 Spiegel, Strans.org, Slowmovement.com, Matogmer.no, Treehugger http://www.bugday.org/article.php?ID=2653

Haberin Yorumu:

İstanbul’da motorlu vasıtaların hızıyla, adeta fiziki biçimde sürtüşerek, iç içe yaşamaya zorlanan biz yurttaşlar artık  ‘TRAFİKTE  SIFIR  ÖLÜM’  talep etmeliyiz. Ulaşım için, her şeyden önce, zaten gelişmiş olan vapurla deniz ulaşımı ağını, bozmadan koruyarak, daha geliştirmeli, banliyö trenlerini yenilemeli, kurulmuş sistemin faydalı yanları yok edilmemeli. Teknoloji tanrılaştırılmamalı. Bu konuları içimde gittikçe artan kuvvetle vurgulama ihtiyacı duyuyorum. Hayat güvencesini ekonomik bir mesele görenlere kızıyorum.     

VAPURLARIMIZI  VERMİYORUZ ve HAYDARPAŞA DAYANIŞMASI ve ADALAR  POSTASI  hareketlerine katılarak ben de yurttaş olarak yavaş hayat değil, düzenli bir hayatta kalma beklentimi tekrarla  duyurmaya çalışıyorum. İtalya’da, görüldüü gibi, yavaş ve sürdürülebilir hayat isteyen kişilerle, yönetici durumunda olanlar biribirlerini dinliyorlar, çalışmaları amaçlara doğru açıklıkla yürütüyorlar.

Trafikte hız şiddeti hepimize dokunuyor; ilgili olduğundan,  Bayramın ikinci günü gazeteci R. M’ ye gönderdiğim iletinin suretini aşağıya alıyorum :

"Siz yakın geçmişte düzgün gazeteciliğin toplumsal bilince katkı örneği olacak, duygulu, kısa ve önemli bir yazı kaleme almıştınız. Hemen öncesi gazetede çıkan bir fotoğrafa değindiniz, burada şehrin trafik şiddetinde en değerli varlıkları olan kızlarını kaybeden iki annenin buluşarak gözyaşları içinde kucaklaşması resmi vardı. Yazınızda, şehrin yollarında motorlu vasıta trafiğinde sapasağlam bu iki genç kızın hayatını kaybetmesini, o güne göre, son üç ayın olumsuzluğuyla en önemli haberlerinden biri olarak tanımlıyordunuz. Doğru. Gerçekten de, otomobil sürülerinin arasında yaşayan biz kentliler için arabaların sebep olduğu bu tür şiddetli ölüm haberleri  ezici bir birden yok-oluverme yakın olasılığını  hissettiriyor. İnsan düşünüyor: Allah’ın verdiği canı Allah almalı.

Bugün Bayram’ın ikinci günü. Bu iki ailenin kızları artık aramızda yok; ölümlerinden sonraki ilk Bayram. Nasıl geçirirler acep geride kalan adalet arayan yakınları Şeker Bayramı’nı?   

Duyarlılığınızla acılı insanları yalnız bırakmayıp, uygarlığa destek vermeye çalışmanıza teşekkür eder, derin saygılarımı sunarım." 

Rezan Peya Gökçen 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu