Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

YARGI; HAYDARPAŞA, SİT ALANIDIR dedi

(yorumlar kapalı)

 Geçtiğimiz günlerde TCDD Genel Müdürlüğünün, genel müdürlüğün varlık nedeni olan demiryollarının; tarihi, endüstriyel ve işlevsel anlamdan en büyük garı olan Haydarpaşa Garı için, "bu gara ihtiyacımız yok" diye bir rapor hazırladığını sitemizden duyurmuştuk..

Aynı şekilde TCDD Genel Müdürlüğünün, bu gar için İstanbul 5 nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca verilen "SİT alanı" kararını alkışlamak ve destek olmak yerine, bu kararın iptali için mahkemeye başvurduğunu sitemizden kamuoyuna duyurmuştuk.

Sitemiz yürütüleri de dahil olmak üzere, başta Mimarlar Odası ve değişik toplum kesimlerinden davaya müdahillik başvurusu olmuştu.

TCDD Genel Müdürlüğü tarafından, İstanbul 1.İdare Mahkemesinde 2007/1294 esas sayı numarası ile açılan dava ile ilgili olarak elde edilen bilgilere göre, mahkeme "SİT kararını" hukuki bularak, davacı TCDD Genel Müdürlüğünün talebini esastan reddetti.

Böylelikle, TCDD’nin geliştirilmesi ve tarihi ve endüstriyel yönlerinin korunması konusunda üzerine büyük görev düşen TCDD Genel Müdürlüğünün, aksi yönde davranarak, demiryolları taşınmazlarının ve garlarının satılması, yok edilmesi için hazırladığı taslak ve yaptığı girişimler, bir kez daha suya düştü.

Dava kararı ile ilgili detaylı bilgi, en yakın zamanda sitemizden yayınlanacaktır.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: www.kentvedemiryolu.com