Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

UPS’ de Sendika Düşmanlığı Tüm Dünyada Protesto Edildi.

(yorumlar kapalı)

resimUluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu’nun (ITF) 5-12 Ağustos 2010 tarihlerinde toplanan genel kurulunda ilan edilen UPS işçileriyle ‘Uluslararası dayanışma günü’ çerçevesinde Türkiye ve dünyanın pek çok ülkesinde 1 Eylül günü dayanışma eylemleri gerçekleştirildi. Asya, Avustralya, Avrupa ve daha birçok kıtada gerçekleştirilen protestolarda UPS yönetiminin sendika düşmanı tutumu kınandı…

Avustralya

Avustralya Taşımacılık Sendikaları Konfedasyonun’na üye RTBU, TWU ve MUA sendikaları tarafından gerçekleştirilen eyleme, ilgili sendikaların üye ve yöneticilerinin yanı sıra MUA Ulusal Sekreteri ve ITF Genel Başkanı Paddy Crumlin de katıldı.

Sydney Havaalanı yakınındaki UPS tesisleri önündeki eylemde işçiler tarafından RTBU, TWU ve MUA flamaları ile ITF imzalı "UPS Deliver Justice Not Abuse- UPS Haksızlık Değil Adalet Dağıt" dövizleri taşındı.

UPS tesisi önünde basına yapılan açıklamanın ardından sendika yöneticilerinden oluşan bir heyet UPS yönetimiyle görüşme talebinde bulundu. Görüşme talebinin reddedilmesi, tesiste bulunan UPS işçilerine broşür dağıtımlarıyla birlikte anlatılarak UPS yönetiminin tutumu teşhir edildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan ITF Genel Başkanı Paddy Crumlin ve TWU yöneticisi Tony Sheldon, işçilere yönelik dehşet verici tutumlarından ve işçilerin sendikaya üye olma haklarını engellemelerinden kaynaklı UPS yönetimini kınadıklarını söylediler. UPS yönetiminin insan hakları ve emek haklarını hiçe saydığını vurgulayan Crumlin, UPS patronunun işçilere hak ettikleri saygıyı verinceye kadar mücadelelerine devam edeceklerini ifade etti. Crumlin’in ardından işçilere seslenen Sheldon ise, UPS şirketinin işçilere yönelik sindirme politikalarının ve zorbalığının kabul edilemeyeceğini belirtti.

resim

Japonya

Japonya Tüm Taşıma İşçileri Sendikaları Federasyonu (Unyu Roren) Başkan Yardımcısı Takayuki Takahashi’nin öncülüğünde, Shitetsu Soren, JR Rengo, JSU, Zenkoku Kowan ve Koun Rokyo sendikalarından 18 temsilcinin oluşturduğu heyet, Tokyo’da bulunan UPS merkezine giderek UPS Japonya Genel Müdürü Masato Umeno ile görüştü. UPS şirketini protesto eden ortak imzalı metni Umeno’ya veren heyet UPS işçilerinin taleplerinin karşılanmasını istedi.

Japonya’daki sendika JRU ise daha önce UPS şirketine protesto mektubu göndermişti. Sendika TÜMTİS’e de dayanışma mesajı göndererek direniş boyunca işçilerin yanında olacağını belirtmişti. Japonya’daki sendikaların önümüzdeki hafta içerisinde TÜMTİS’e mali yardımda bulunmaları da bekleniyor.

Hollanda

Hollanda’da FNV sendikasına üye işçiler UPS’nin Amsterdam şubesinin girişinde eylem gerçekleştirdiler. İşçiler, UPS’nin Amsterdam’da bulunan binasının girişine 40 ton kum yığdılar.

1 Eylül sabahı gerçekleştirilen eylemde UPS’nin Amsterdam girişi tamamen kullanıma kapatıldı. Sendika yöneticisi Jan de Jong eyleme ilişkin açıklamasında bu eylemin dünyanın birçok yerinde iş yapan bir şirkette yapılan haksızlığa karşı verilen uluslararası tepkinin bir parçası olduğunu söyledi.

Güney Kore

ITF’in Güney Kore’deki ulusal koordinasyon komitesi KTF, 30 Ağustos günü de UPS yöneticilerine protesto mektubu göndermişti. 1 Eylül günü ise, karayolu, denizyolu ve havayolu taşımacılık işkollarının da aralarında bulunduğu çeşitli işkollarından, ITF’ye bağlı sendikaların üye ve yöneticisi yaklaşık 40 işçi Seul’deki UPS merkezi önünde toplandı. Eylemcilerin binaya girerek yöneticilerle görüşme istediği reddedildi. Bunun üzerine oluşturulan heyet, UPS yöneticisi JK Ma ve dört personel ile bina girişinde görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonunda JK Ma’nın KTF’nin mesajını Amerika’da bulanan UPS Genel Merkezi’ne ileteceklerine dair söz verdiği belirtildi.

Türkiye de UPS işçilerini desteklediklerinin altını çizen heyet bileşenleri, G.Kore’deki UPS işçilerinin haklarını da savunduklarını vurguladılar. Öte yandan eyleme katılan tüm sendikaların başkanlarının imzaladığı ortak bir dayanışma metni de hazırlandı.

Hong Kong

Hong Kong İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (HKCTU) bağlı Hong Kong Taşımacılık İşçileri Örgütü Federasyonu (HKFTO) üyesi işçiler UPS ofisi önünde eylem gerçekleştirdi. Eylemde konuşan HKCTU yöneticisi Yu-Loy Wong, UPS yöneticilerini temel emek standartlarına, örgütlenme ve toplu sözleşme haklarına uymaya çağırdı. Wong, UPS’nin bir an önce TÜMTİS ile masaya oturmasını ve atılan işçileri geri almasını istediklerini de vurguladı. Eylemin ardından sendika yöneticilerinden oluşan heyet UPS yönetcileriyle görüşme talebinde bulundu ancak yalnızca dört sendikacının binaya girmesine izin verildi. HKFTO’dan Sam-Choi Chan ise UPS yöneticilerine protesto mektubu verdi.

Tayland

ITF’ ye bağlı Tayland sendikalarına üye işçi ve yöneticiler, Bangkok’ta bulunan UPS Merkez Ofisi önünde protesto gerçekleştirdiler. UPS yöneticileri, "Konferans görüşme gerçekleştirdikleri" için sendika temsilcileriyle görüşmezken, sendika temsilcilerinden oluşan heyet yalnızca insan kaynakları müdürü ile görüşme gerçekleştirdi. ITF-Tayland’ın 27 Ağustos günü gönderdiği mesajı yöneticilerinin aldığını dile getiren insan kaynakları müdürü, söz konusu mesajın ABD’deki şirket yöneticilerine gönderildiğini söyledi. İnsan kaynakları müdürünü ITF’nin talepleri hakkında bilgilendiren heyet bileşenleri, anlaşmazlığın çözülmemesi halinde 15 Eylül günü de dünya çapında eylemler gerçekleştirileceğini belirttiler.

Görüşmenin ardından sendikacılar UPS işçilerine, ITF-Tayland’ı tanıtan ve TÜMTİS üyesi işçilerin mücadele süreçlerini anlatan bilgilendirme broşürleri dağıttılar. Sendikacılar, broşür dağıtımları sırasında UPS işçileriyle sohbetler de gerçekleştirdiler.

Filipinler

Filipinler Havayolları Çalışanları Birliği (PALEA), TÜMTİS’e destek verdiklerine değinen bir mektubu Metro Malina’da bulunan UPS ofisine iletti ve burada bir protesto gösterisi gerçekleştirdi. PALEA’nın mektubunun ABD’de bulunan UPS yöneticisi Scott Davis’e iletileceği belirtildi.

Ürdün

Ürdün Hava Taşımacılığı ve Turizm İşçileri Sendikası ve ITF temsilcileri, Umman’da bulunan UPS ofisine giderek UPS yetkilisi Mohammed Alemam’a protesto mektuplarını ilettiler. UPS yetkilisine Türkiye’de yaşanan süreçten ve ITF’nin uluslararası kampanyasından bahsettiler. Görüşmenin ardından, UPS Umman ofisinin Amerika Atalanta’taki UPS merkezine sendikacıların mektubunu ileteceği belirtildi.

Belçika

Belçika sendikaları BTB ve SETCA üyesi eylemciler Brüksel Deigem’deki UPS genel merkez binası önünde protesto gösterisi düzenledi. UPS direnişinin bir parçası olarak tanımlayıp sabah 05.00-10.00 saatleri arasında UPS kapıları önünde broşür dağıtımı gerçekleştiren eylemciler, UPS’deki iş yavaşlatma eylemi yaptılar.

Antwert’te ise BTB bölge sekreterlikleri sendika binası önünde toplanarak dayanışma eylemi gerçekleştirdi.

Güney Afrika

Güney Afrika Taşımacılık İşçileri Sendikası (SATAWU) ülkenin değişik noktalarında UPS işçileriyle dayanışma eylemleri gerçekleştirdi.

Gauteng’de SATAWU üyeleri, kentteki UPS ofisi önünde eylem yaptılar. Durban’da ise sendika üyesi işçiler saat 14.00-16.00 saatleri arasında UPS merkezini telefon yağmuruna tuttular. İşçiler bu eylemleriyle UPS operatörlerini kilitleyerek Türkiye’deki işten atmaları ve uyuşmazlığı protesto ettiler.

Hindistan

Hindistan Ulusal Gemicilik İşçileri Sendikası’ndan (NUSI) L. P. Vimalson’un öncülüğünde 100 kişilik bir heyet Mumbai‘deki UPS ofisi önünde gösteri düzenledi. Heyet adına yapılan açıklamada, işten çıkarmalarla ILO sözleşmelerinde işçiler için kabul edilen temel hakların çiğnendiği vurgulandı. Açıklamada, Türkiye’deki işten atmalarla ilgili olarak dünya çapında gerçekleştirilen teşhir faaliyetlerinin, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nın resmi sponsorlarından olan UPS hakkında etiklik anlamında soru işaretlerini yoğunlaştırdığı dile getirildi.

resim

Öte yandan, ABD’de bulunan UPS İcra Kurulu Başkanı (CEO’su) Scott Davis’e NUSI adına mektup gönderilerek, Hindistanlı işçilerin gelişmeleri yakından takip ettikleri belirtildi. Anlaşmazlığın devam etmesi durumunda, dünya çapında ITF üyesi taşımacılık işçilerinin eylemlerine devam edecekleri söylendi. Chennai’de ise DHL Çalışanları Sendikası, liman, tersane ve demiryolu işçileri sendikalarının destek amaçlı katılımlarıyla, UPS yöneticilerini ziyaret ederek protesto mektuplarını ilettiler.

Norveç

Norveç’in başkenti Oslo’da işçi sendikaları UPS aktarma merkezi önünde ortak bir protesto gösterisi düzenlediler. ITF üyesi Norsk Transportarbeiderforbund, Norsk Lokomotivmannsforbund ve Fagforbundet sendikalarının Norveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu öncülüğünde gerçekleştirdiği eylemde, sendikacılar ABD’deki genel merkeze yönlendirilmek üzere protesto mektuplarını Oslo UPS yöneticilerine ilettiler.

Estonya

Estonya Taşımacılık ve Yol Yapım İşçileri Sendikası (ETTA) ve Estonya Denizcilerinin Bağımsız Birliği (EMSA), Talinn’deki Türkiye Büyükelçiliği’ne giderek protesto mektuplarını yetkililere ilettiler. Buna ek olarak, sendikalar Estonya ulusal medyasına Türkiye’deki gelişmeler ve ITF’nin ‘Uluslararası Eylem Günü’ hakkında bilgilendirme metni gönderdiler. Medya kuruluşlarına gönderilen metinde, UPS’nin sendika karşıtı tutumuna da dikkat çektiler.

Letonya

Letonya Kamu Hizmetleri ve Taşımacılık İşçileri Sendikaları Konfederasyonu (LAKRS), TÜMTİS’le dayanışma içerisinde olacaklarını vurgulayan protesto mektubunu UPS’nin Atlanta’daki genel merkezine gönderdiler.

Finlandiya

Finlandiyalı sendika AKT’den bir heyet, UPS yerel müdürlüğünü ziyaret ederek UPS patronu Scott Davis’e gönderilmek üzere hazırladıkları protesto mektuplarını yöneticilere sundular. Finlandiyalı işçi sendikaları adına bir temsilci, mesajlarının içeriğini açıkladı ve uluslararası işçi sendikalarının Türkiye’deki gelişmeleri oldukça yakından takip edeceklerini vurguladı.

İsveç

UPS işçilerinin üye olduğu İsveçli Kuruluşlar Konfederasyonu tarafından düzenlenen mitingde, İsveçli Taşımacılık İşçileri Sendikası’ndan Lars Lindgren bir konuşma yaparak Türkiye’deki anlaşmazlığa değindi. İşçilerin konumuna da değinen Lindgren, Türkiye’deki sorunun çözülmemesi durumunda dünya çapında işçi sendikalarının sorunu, kendi sorunları olarak gördüklerini ve uluslararası dayanışma seferberliğini sürdüreceklerini söyledi.

Litvanya

Litvanya Taşımacılık İşçilerinin Federasyonu’ndan (LTWF) temsilciler, ülkenin başkenti Vilnius’taki Türkiye Büyükelçiliği önünde UPS işçileriyle dayanışmayı yükseltmek için temsili ‘direniş eylemi’ gerçekleştirdiler. Sendikacılar, Türkiye’deki sendika karşıtı tutumlar karşısındaki derin kaygılarını içeren bir protesto mektubunu da büyükelçiye ilettiler.

Ukrayna

Demiryolu ve inşaat işçileri sendikalarından temsilcilerin oluşturduğu heyet 30 Ağustos günü Kiev’deki UPS ofisini ziyaret ederek yöneticilere protesto mektuplarını ilettiler. Sendikacılar, UPS yönetcilerinin ITF’nin protesto mesajını almada isteksizlik gösterdiklerini ancak daha sonra mesajı kabul ettiklerini belirttiler.

resim

Bulgaristan

Bulgaristan Taşımacılık İşçileri Sendikaları Federasyonu, UPS’nin Atlanta’daki genel merkezine TÜMTİS ile dayanışma içerisinde olduklarını vurgulayan bir protesto mektubu gönderdi.

ITF’nin web sitesinden kizilbayrak.net tarafından çevrilmiştir…

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu