Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Üçüncü Köprüye Hayır

(yorumlar kapalı)

Üçüncü Köprü Yerine Yaşam Platformu Beykoz’da gerçekleştirdiği eylemle üçüncü köprünün yapımına karşı çıktıklarını vurgularken, basın açıklamasında platformun İstanbul halkına, kente, çevreye ve doğaya karşı suç işlenmesini önleyeceği belirtildi.

 

 kdBeykoz Meydanı’nda bir araya gelen Üçüncü Köprü Yerine Yaşam Platformu Üyeleri, Beykoz Sarıyer arasında yapımı planlanan üçüncü boğaz köprüsünü gerçekleştirdikleri eylemle protesto etti. Eylem saat 12.30’da başlarken, platform üyeleri Beykoz Meydanı’ndan Belediye Başkanlığı önüne düzenledikleri yürüyüşün ardından basın açıklaması gerçekleştirdi.

 
Yürüyüş sırasında "Rant Köprüsü Değil Toplu Taşıma", "Köprü Altında Yaşamak İstemiyoruz", "Üçüncü Köprü Kirlilik, Gürültü, Yıkım Demektir" pankartı taşıyan Platform üyeleri, "Köprüyü Yapanlar Memleketi Satanlar", "Köprü Değil Temiz Bir Çevre" sloganı attı. Beykoz Belediye Başkanlığı önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını Tükoder Beykoz Temsilcisi Mimar Aysel Can Ekşi okudu.
 
Beykoz Sarıyer arasında rant köprüsü

Ekşi, İstanbul Boğazı’nın kuzeyinde, henüz belirlenmemiş bir yerde projelendirilmesi amaçlanan üçüncü köprü ile çevre yollarının sit alanında ve yasalara aykırı olarak yapılmak istendiğine dikkat çekti. Ekşi, "Üçüncü köprü mutlak yapılacaktır" diyen Başbakan Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde "Üçüncü köprü cinayettir. Böyle bir teşebbüs İstanbul’un çağdaş kentleşmesi ve şehir içi ulaşım istemi için ölümcül sonuçlar doğurur" dediğini anımsatarak, Beykoz Sarıyer arasına bir rant köprüsü kurmanın amaçlandığını vurguladı.

 
Üçüncü köprünün son kalan su havzalarının ve yeşil alanların yapılaşmaya açılması, Riva Deresi’nin, Terkos, Elmalı ve Ömerli Su Havzaları’nın yok edilmesinin gündemde olduğunu belirten Ekşi, Planlı olarak toplu taşımayı etkinleştirme, ucuzlatma ve bu amacı destekleyecek biçimde otomobil kullanımını caydırıcı tedbirlerin alınmasının sağlanması gerektiğini söyledi. Ekşi, "üçüncü köprü söylentilerinden vazgeçilinceye kadar bundan sobra da mücadelemizi sürdüreceğiz. İstanbul halkına, kente, çevreye ve doğaya karşı suç işlenmesini önleyeceğiz" dedi. Platformun eylemi basın açıklamasının ardından sona erdi.

http://haber.sol.org.tr/mansetler/mansetsag/7688.html adresinden alınmıştır.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu