Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Samsun’da Demiryolu Arazisine Belediye Göz Dikti

(yorumlar kapalı)

resim

Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Sivas Şube Başkanı Necat Sezginer, Devlet Demiryollarının Samsun’daki bina ve arazilerinin TCDD Genel müdürlüğü ile Samsun Büyük Şehir Belediyesi arasında imzalanan protokolle gasp edilmek istendiği bildirildi.

Protokolün gerekçesi olarak, Samsun Büyük Şehir Belediyesi’nin alanı kent müzesi yapmak istemesi, demiryolunun halkın denize ulaşımını engellemesi, gar binasının yerine hafif raylı sisteme ait istasyon yapılmak istemesi gösterildi.

Sezginer, büyük şehir belediyesi başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın gerekçelerinin haksız olduğunu söyledi.Demiryolunun denize ulaşımı engellemediği iddiasının gerçekçi olmadığını söyleyen Sezginer, "Başkan kendi söylediklerini kendi icraatlarıyla yalanlıyor.  

resim

Çünkü kendisinin sahil boyunca yaptığı hafif raylı sistem denize ulaşımı oldukça zorlaştırdı. Gar binasının yerine istasyon binası yapmak istemesinin büyük bir tutarsızlıktır" dedi.Halkın denizden yararlanmasını isteyenlerin öncelikle deniz kıyısında kurulu denizi kirleten sanayi kuruluşlarını denetlemesi gerektiğini söyleyen Sezginer, "Asıl amaç TCDD’nin mallarını işbirlikçi TCDD yönetimi katkıları ile talan etmektir. TCDD arazileri iştah kabartan bir alan olarak saldırılara maruz kalmaktadır" diyerek protokole tepki gösterdi.

PROTOKOL İPTAL EDİLSİN

Sezginer "talan" diye nitelendirdiği olayın ilk olmadığını söyleyerek, Kayseri’de, İstanbul Haydarpaşa garına yönelik girişimleri hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: Demiryolu üzerindeki saldırılar halkın ulaşımını zorlaştırırken demiryolu çalışanlarını birçok yönden zor durumda bırakacak mağdur edecektir.

Bu tespit ve eleştiriler doğrultusunda demir yollarına ve çalışanlarına Samsun Halkı adına ve genel olarak kamu yararı taşımadığına inandığımız bu protokolün iptal edilmesini, demiryolu bina ve arazilerine yönelik özelleştirme, rantçı kullanıma yönelik girişimlerden vazgeçilmesini talep ediyoruz.

BTS tarafından 12.02.2010 tarihinde düzenlenen basın açıklamasına BTS Samsun Şubesi üyeleri, KESK yöneticileri ve bazı siyasi parti temsilcileri katıldı.

resim

Bu görmüş olduğunuz hafif raylı sistemin yoludur ve demiryoluna göre kent merkezine daha yakın ve daha uzun bir şerite sahiptir. Ama gelin görünki bu yol "halkın denize ulaşmasına engel" olmuyor ama demiryolu "halkın denize ulaşmasının önünde engel" teşkil ediyor. Tabi dahi Büyükşehir Belediye Başkanının gözünde!!!! İlhan Dikme
resim

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: Samsun/EVRENSEL