Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

OTOYOL VE KÖPRÜLER ÜCRETSİZ OLMALIDIR

(yorumlar kapalı)

Fatih Köprüsünde 8 Olan Nakit Ödeme Gişe Sayısı 7 ye Düşürüldü E-posta Yazdır

 

Yapı-Yol Sen Genel Başkanı Bedri Tekin, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki nakit ödeme gişelerinin kaldırılmasının köprüden geçen araç sayısını azaltacağını belirterek, "Eğer bu kararı alanlar gerekçelerinde samimi iseler, derhal köprüleri ücretsiz hale getirsinler. Sendikamız, otoyol ve köprülerden geçişin ücretsiz olması için kampanya başlatacaktır" dedi.Bedri Tekin tarafından yapılan yazılı açıklama aşağıdadır. 

 

 kd

 

 

 

 

 

Vatandaşlar Da Gişe Memurları Da Zor Durumda.

 Mağduriyetleri Nedeni İle Vatandaşlardan Özür Diliyoruz

5 Ekim 2007 tarihli Gazetelerde Fatih Köprüsündeki tüm manuel gişelerin kaldırılacağına dair haberler yer aldı. Karayolları Genel Müdürlüğü Fatih Köprüsündeki 8 olan manuel gişe sayısını 31 Ekim 2007 tarihinde 7’ye düşürdü, bu bile Fatih Köprüsünde tıkanıklığa yol açıyor, Fatih Köprüsünden geçiş yapan sürücüler mağdur oluyor, gişe memurları da hem daha fazla yoruluyor, hem de tıkanıklığın sorumlusuymuş gibi gören sürücülerin hakaretine maruz kalıyorlar.

FATİH VE BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ GEÇİŞLERİNDEN ALINAN ÜCRET
DELİ DUMRUL VERGİSİDİR

Vatandaşın ödediği vergilerle yapılan ve alternatifleri de olmayan Bogaziçi ve Fatih Köprülerinden geçen sürücülerden alınan geçiş ücretleri "Deli Dumrul Vergisi" dir.

Köprülerin paralı olmasını yatırım bedelinin çıkartılması olarak açıklayan siyasal iktidarlar, her iki köprünün de yapım maliyetinin çoktan tahsil edildiğini bilmektedirler. Madem ki bu gerekçeleri de ortadan kalkmıştır, köprülerden geçişte para tahsilatına son vermelidirler.

OTOYOL VE KÖPRÜLER ÜCRETSİZ OLMALIDIR

Fatih Sultan Mehmet Köprülerindeki manuel gişeleri kaldırma kararını alanlar, gerekçelerini  " İstanbul trafiğini rahatlatmak "olarak açıklamaktadırlar.

Eğer bu kararı alanlar gerekçelerinde samimi iseler, derhal köprüleri ücretsiz hale getirsinler. Aslında tüm İstanbullular bilmektedir ki, İstanbul’da trafik, Köprülerde değil bağlantı yollarında tıkanmaktadır.

Sendikamız Otoyol ve Köprülerden geçişin ücretsiz olması için bir kampanya başlatmıştır.   Tüm halkımızı, tüm Demokratik Kitle Örgütlerini, Meslek Örgütlerini, Sivil Toplum Kuruluşlarını, Basın Yayın kuruluşlarını bu kampanyaya destek vermeye çağırıyoruz. İstanbul’da vatandaşa başka seçenek sunmayan Ulaştırma Bakanlığı/ Karayolları Genel Müdürlüğü köprüden geçen araçlardan ücret tahsil edemez, etmemelidir.

Köprülerde gişe memuru ve diğer pozisyonlarda çalışanların ağırlıklı bölümü sendikamıza üyedir. Manuel sistemin kaldırılması ile bu çalışanların görev yaptıkları yerin değiştirilmesi söz konusu olabilecektir. Biz yıllardır açlık sınırının çok, çok altında maaşla ve sağlıksız koşullarda çalışmakta olan bu personelin maaşlarının ve çalışma koşullarının düzeltilmesi için mücadele verdik. Halen 750 YTL maaşla çalışan bu üyelerimiz, vardiyalı çalışma, gürültü, egzost zehirlenmesi vb. nedenlerle sağlıklarını kaybettiler.

Gişe memurlarının günlük çalışma sürelerinin kısaltılması, erken emeklilik, belli bir süre gişe memuru olarak çalışanların başka görevlere aktarılması yıllardır sendikamızın talebidir. Bu işyerlerindeki üyelerimiz insanca yaşanacak bir ücrete kavuşturulmalı, Otoyol ve köprüler ücretsiz hale getirildikten sonra ve gişe memurluğunun dışında bir görevle kendi tercih ettikleri işyerlerinde çalıştırılmalıdırlar.

MANUEL GİŞELERİ KALDIRMA HEVESİ OTOYOL VE KÖPRÜLERİ ÖZELLEŞTİRME SÜRECİNDE ALICILARA DİKENSİZ GÜL BAHÇESİ DEVRETME İSTEĞİNDEN KAYNAKLANMAKTADIR

Ülkemizin tüm kaynaklarını elden çıkaran siyasi iktidar, Otoyol ve Köprülerin de özelleştirilmesini gündemine aldı. Bu konudaki çalışmasını hızla sürdürüyor. Özelleştirmenin en cazip şekilde yapılabilmesi, alıcılara "dikensiz gül bahçesi" sunulabilmesi için siyasi iktidar elinden gelen her şeyi yapıyor. 2006 yılında   otoyol ve köprülerden 410.663.489 YTL gelir elde edilmiştir.  2007 yılındaki gelir 550.000.000 YTL civarında olacaktır. Şartlar açıklanmadı ancak, otoyol ve köprülerin 2 ya da üç yıllık gelirleri karşılığı özelleştirileceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Özelleştirmelere karşı çalışanların direnç göstermesinin  önlenmesi için de otoyol ve köprülerden manuel  geçişin tamamen kaldırılması hedeflenmektedir.

8 OLAN MANUEL GİŞE SAYISININ 7 YE DÜŞÜRÜLMESİ BİLE VATANDAŞLARIN YOĞUN OLARAK MAĞDURİYETİNE YOL AÇMIŞTIR

Fatih Köprüsünde 8 olan manuel gişe sayısının 7’ye düşürülmesi  özellikle saat 13.00-18.00  saatleri arasında köprüden geçen sürücülerin mağduriyetini artırmıştır.  Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü vatandaşın OGS ve KGS alması için her türlü zorlayıcı yöntemi denemektedir. Vatandaş köprülerden geçişte mağdur olması için çeşitli yöntemler ortaya koyarak, manuel gişe sayısını azaltarak vatandaşı  mağdur etmektedirler. Vatandaş Fatih Köprüsünden daha uzun süreli bekleyerek geçiş yapabilmektedir. Sürücüler de haklı olarak bu olayın nedenini gişe memurlarında aramakta, onlarla tartışmakta, hakarete varan tavırlara girmektedirler.

VATANDAŞLARDAN ÖZÜR DİLİYORUZ

Fatih Köprüsünden geçişte mağdur olan sürücülere buradan sesleniyorum, bugünlerde köprüden geçerken daha uzun süre beklemenizin nedeni, manuel gişe sayısını düşüren Ulaştırma  Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğüdür.  Köprü geçiş ücretini 3,75 YTL olarak belirleyip bozuk para sıkıntısına yol açan ve vatandaşların köprülerde daha uzun süre beklemesine yol açan  da bu kurumlardır.. Gişe memurlarının bu konuda herhangi bir sorumluluğu yoktur.  Gişe memurları sürücülerin mağdur olmaması için daha yoğun olarak çalışmaktadırlar.

Vatandaşların mağduriyetinde sendikamız üyelerinin herhangi bir sorumluluğu bulunmamasına rağmen Fatih Köprüsünde daha uzun süre bekleyen sürücülerden özür diliyoruz. 

Otoyol ve Köprülerden geçişte ücret alınması uygulamasının haksız bir uygulama olduğunu  ve derhal kaldırılması gerektiğini bir kez daha söylüyoruz.08.11.2007
 
 
                                                                                                  Bedri TEKİN
                                                                                                  Genel Başkan

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu.com