Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Okuma Yazma Bilmek Kurul Kararına Uymak

(yorumlar kapalı)

Ülkemizde Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulları Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı değimlidir acaba? Yada Kültür Turizm Bakanı yalnızca bakandır okur yazarlığı yokmudur? İstanbul Arkeloji Müze Müdürü Kurul Kararlarını yorumlama ve kendi istediği doğrultuda uygulama özgürlüğü varmı? Bize bu soruları sormaya İstanbul 4 nolu Koruma Kurulunun aldığı 08.10.2008 tarihinde almış olduğu 414 sayılı karar cevaplar ve Kültür bakanı ile İstanbul Arkeoloji Müze Müdürünün basına yansıyan açıklamaları yöneltti. Yenikapı’ya kepçe girecek mi, girmeyecek mi?

 

Marmaray Yenikapı arkeolojik kazılarından sorumlu ve kazı başkanı 11.10.2008 tarihinde Hürriyet gazetesinde "Yenikapı’ya kepçe girecek mi?" başlığı altındaki haberdeki İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Dr. İsmail Karamut’un "taşınır kültür varlıklarıyla ilgili olarak kurulun bir yetkisi olmadığını söyleyerek, Bataklıktaki yapacağımız arama da taşınır bir çalışma olacak. Taşınmazlarla ilgili zaten kurula gidiyoruz. Uygun bir zamanda o balçığı oradan kepçelerle taşıyacağız" şeklindeki açıklaması yer almıştır.

 

09.10.2008 tarihli zaman gazetesinde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Yenikapı’da bulunan Marmaray alanında yapılan arkeolojik kazı çalışmasının 4 yıldır devam ettiğini belirten Günay, -1 ve -2 metreden ciddi arkeolojik kalıntılar çıktığını ama derinlere inildikçe sadece balçık çıkmaya başladığını bundan sonraki aşamada balçıkları büyük makinelerle başka bir alana taşıyarak eleme çalışmaları yapacaklarını makineler çalışsa da çıkan bütün toprağı elekten geçirerek ne olup olmadığını arkeologlar gözetiminde ciddi şekilde irdeleyerek sürdüreceğiz. Biz tarihi ve İstanbul’da bugün yaşayanları ve geleceği sağlıklı bir zeminde buluşturmak istiyoruz." Yönünde açıklaması yayınlanmıştır.

 

Şimdi bize düşen görev İstanbul 4 Nolu Koruma Kurulunun 08.10.2008 tarih 414 sayılı kararında yerine getirilmesi istenenleri yorumsuz olarak açıklamak.

 

1)Yenikapı İstasyon alanında ana toprağa ulaşılıncaya kadar kazı çalışmasına devam edilecek

2) Gerekli inceleme ve araştırmanın yapıldığını teyid eden bilim kurulu görüş sonuç raporu İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü sonuç raporu kurula iletilecek

3)Kurul kararı alınmadan arkeolojik alanda iş makinası v.b ile faaliyette bulunulmayacak.

4)Kazıdan çıkan organik malzemenin kazı alanında ilk konservasyonu yapılıp, ambalajlanmasında ve müzeye nakledilmesinde kullanılacak teknikler kurula bildirilecek.

5)Gemilerin sudan çıkmış ahşap parçalarının konservasyonunun bilimsel tekniklerle devam edilip edilmediği kurula bildirilecek,

6)D. Dr. Şevket Dönmez ve Dr Feridun Özgümüş kazı alanında düzenli olarak kurulun yerinde inceleme görevini yerine getirmesi amacı ile görevlendirilmiştir.

 

İstanbul Arkeoloji Müze Müdürü ve Kültür Bakanına düşen de bu kurul kararı doğrultusunda işlem yapmak Yenikapı kazı alanına KEPÇE DOZER sokmamak.

 kd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu