Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Marmaray’da Bir Şeyler Oluyor

(yorumlar kapalı)

Yüzyılın ulaşım projesi olarak sayılan Marmaray’ın, Yenikapı-Yedikule arasındaki etabındaki inşaat ruhsat olmadığı gerekçesiyle Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca durduruldu

 

Cumhuriyet tarihinin en pahalı ulaşım projelerinden Marmaray İnşaat durdurulmasaydı, kazılacak tünel 550 konutun 5 ila 15 metre altından geçecek ve bu konutlar etkilenecekti.

Yenikapı’daki Marmaray olan hat inşaatının kuruldan izin alınan plana göre değil de kağıt üzerinde yapılan bir plan değişikliğiyle güzergahı 25 metre kuzeye kaydırılarak sürdürülmek istenmiş.

Yeni tünel alanı tarihi yarımada kapsamı içinde bulunduğundan bu alanda herhangi bir inşaatın yapılabilmesi için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ya da bilinen adıyla Anıtlar Kurulu’ndan izin alması gerekiyordu.

 kd

Fot:www.wowturkey.com

ANITLAR KURULU EVLERİN ALTINDAN GEÇEN BİR PROJEYE N ONAY VERDİ Mİ?

Marmaray tünelinin geçeceği gürezgahta bulunan 550 konuttan 25 evsahibinin avukatı Özkan Aydemir’e göre fiilen yapılan hat değil de, imar planlarındaki hat bilgi olarak verilmiş, yani değiştirilmiş. Özdemir "Kurulun ön onayı alınmış, Kurul, Ulaştırma Bakanlığı/DLH ve Fatih Belediyesinden olası etkileri istemiş olmasına rağmen bu bilgilere kurula ulaştırılmamış. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na gittik. İnşaata devam edilemeyeceğine ilişkin karar aldı."

Avukatlar, süreçten Ulaştırma Bakanlığı/Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaat Genel Müdürlüğü’nün geçici tahliye tebligatnamesi gönderdiği bir evsahibinin kendilerine başvurmasıyla haberdar oluyor. Ancak Türk hukuk sisteminde, "geçici tahliye" yok.

 kd

Foto:http://www.renovanews.com/default.asp

 

FATİH BELEDİYESİ MARMARAY HATTININ RUHSATI YOK

Konuyu belediyeye götüren avukatlar, en azından o hat için ruhsat alınmadığını görmüş "Belediye sınırlarındaki her türlü inşaat faaliyetinin ruhsata bağlanması şarttır. Fatih Belediyesi’ne yaptığımız başvuru Yedikule-Yenikapı hatındaki inşaatın ruhsata bağlanmadığını belirledik. Marmaray projesi Yenikapı-Yedikule hattının ruhsatı yok."

EV SAHİPLERİ DE MARMARAY’ın RANT PROJELERİNE HİZMET ETTİĞİNİ GÖRDÜ

Marmaray’ın geçeceği 2,5 kilometrelik hatta bulunan 550 binada yaşayanlardan biri Necla Aytun. 80 yaşındaki Necla Aytun avukata giden ilk isim ve yaşananlardan endişeli: "Evimizi kaybetmek istemiyoruz, çok şeyler duyuyoruz, yıkılacağını duyuyoruz onun için çok üzülüyoruz."

Aytun’un komşusu Satiye Kalçık da 25 yıldır Yedikule’de yaşıyor. Kalçık da büyük tedirginlik yaşadıklarını belirtiyor: "Korkuyoruz ve çok kötü hissediyoruz. Nasıl oluyor böyle hiç bilmiyorum. En başından beri heyecanlıyız. O sesleri duydukça tedirginiz devamlı"

Mahallede de bugünlerde bu olaydan başka birşey konuşulmuyor. Ev sahiplerinden Erkut Gündüz bu konuda bilgilendirilmemiş olmalarını devletin ayıbı olarak görüyor: "Bize tebligat gönderdiler, ne gelen var ne giden var. Burayı rant haline getirmeye çalışıyorlar. Süleymaniye’de zamanında insanların evleri alınmıştır. Herhalde bize de aynısı olacak."

 

RUHSATSIZ İNŞAATA VE GÖZ YUMANLARA DAVA AÇILACAK

 

İSKİ ve BEDAŞ aleyhinde suç duyurusunda bulunan avukatlar, ruhsatsız yapıya inşaat izni verildiği gerekçesiyle müşavir firma, Fatih Belediyesi ve Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaat Genel Müdürlüğü-Marmaray Bölge Müdürlüğü’ne dava açmaya hazırlanıyor.

 

SÜREC İÇİNDE HUKUKSUZLUKLARI BARINDIRMAKTADIR

 

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Pelin Özgen de bu tip büyük projelerin kamuya son derece kapalı bir şekilde yürütüldüğünü belirterek şunları söyledi: "Özellikle ulaşım projelerinde bunu çok sık görüyoruz karşımıza çıkıyor. İlgili hiç bir kurumla paylaşmadan çok büyük projelerin gündeme geldiğini ve büyük hızla başladığını görüyoruz. Burada da bu katılım sürecini en acı şekilde yaşıyoruz. Evsahipleri "Bizi bilgilendirmediler" diyor. Hiç bir bilgilendirme olmadan bir takım yatırımlar yapılıyor, projeler uygulanıyor, biz de odalar olarak bundan son derece rahatsızız. Bir hukuksuzluk süreci söz konusudur burada.

Süreç tarihi yarımada gibi bir alanda geçiyor bu çok önemli. Her bir noktasında altını kazdığınızda bir tarih yatan alandan bahsediyoruz. Zaten raylı sistem projelerinde bazen beklenmedik durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumların ortaya çıkmış olması karşısında yeniden hukuk süreçleri işler. Uygulama durdurulur. Kurul görüşleri alınır, zemin etütleri yapılır, arkeologlarla ve diğer uzmanlarla görüşmeler yapılır ve bundan sonrasında yeni bir strateji belirlenir. Bizde çok hukuksuz gidiyor bu işler.

Bu araştırmalar tam olarak yapılmadan bir takım kararlar alınıyor dediğim gibi kamuyla da paylaşılmadan. Sonra işler çıkmaza giriyor. Neticede de 500 küsur tane hanenin tehdidi söz konusu bu alanda bu bir hukuksuzluktur. Dünyanın hiç bir yerinde ki bu kadar da büyük bir projeden bahsediyoruz; ruhsatsız hiç bir adım atılamayacağı ortadadır. Kaldı ki tarihi yarımada gibi bir alandan bahsediyoruz. Böyle bir şeyin imkanı var mı?"

 

Yenikapı hat inşaat alanına inşaat ruhsatı alınmaması, kazı yapılan yerin kurulun onayının alınmadan kurula sunulan plandan yine 25 metre kuzeye kaydırılması, projeden etkilenen kat maliklerine yapılan geçici tahliye istemli ihtarların türk hukuk sisteminde yeri olmaması, kazılarda görevli üç arkeologun sıradan gerekçelerle işten çıkartılarak kazı alanına dozer sokulması ve arkeologlar kazı işini uzatıyorlar, projeyi geciktiriyorlar söylemi de bir arada düşünüldüğünde kamunun büyük bir projesinde gözler önüne serilen bu kadar hukuksuzluk var ise ya bizim görmediklerimiz duymadıklarımız…

 

Marmaray’da bir şeyler oluyor.

 

 

Kaynak:http://www.cumhuriyet.com.tr

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu.com