Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

LONDRA METROSUNDA GREV BAŞLADI

(yorumlar kapalı)

londra metrosunda grev başladı

kdİngiltere’nin başkenti Londra, 03.09.2007 akşam yerel saatle 18.00’de başlayacan üç günlük metro grevine hazırlanırken, bu durumun kentte büyük bir kaosa yol açmasının beklendiği bildirildi.

Londra metrosunun bakım ve tamirat işlerinde çalışan 2300’den fazla işçinin Londra metrosu yönetimiyle anlaşma sağlanamaması halinde gelecek hafta üç günlük ikinci bir grev planladığı da açıklandı.

Metronun tamir ve bakımından sorumlu Metronet adlı firmanın kapatılması kararının ardından işçilerin işsiz kalması korkusu yüzünden yapılan grevin önlenmesi için gerekli her türlü adımı atmaya hazır olduklarını belirten Londra metrosu yönetimine karşılık, Ulaştırma Çalışanları Sendikası (RMT) yönetimi, işçilerin işlerini kaybetmeyeceğine dair garanti istediklerini bildirdi. 

Londra metrosunun bakımından ve onarımından sorumlu Metronet firmasının iflas etmesinin ardından Ulaştırma Çalışanları Sendikası’na (RMT) bağlı işten çıkarılmama ve hak kaybına uğramama konusunda güvence isteyen 2300 den fazla sendikalı işçi dün akşam 18.00 itibariyle 72 saatlik bir greve başladı. Grev İngiltere’nin başkenti Londra’da büyük bir kaosa yol açtı. kd

Sendika taleplerinin karşılanmaması halinde 10 Eylül pazartesi günü ikinci bir 72 saatlik greve gidileceğini açıklandı. Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone’un grev yapılmaması yönünde ricası ve Londra metro idaresinin kimsenin işsiz kalmayacağını açıklamasına rağmen herhangi bir kesin güvence almadıklarını belirten sendika greve başladı.  Londra’nın 10 hattında başlatılan grev kenti felç ederken cuma gününe kadar metro hizmetinin normale döndürülemeyeceği açıklandı. 

RMT’nin Genel Sekreteri Bob Crow "Aylıklarımızın düşürülmeyeceği, sosyal haklarımızı ve işlerimizi kaybetmeyeceğimiz konusunda gerçek bir güvence istiyoruz." diye konuşarak "Bizim istediğimiz özel bir şirket yerine kamuya transfer edilmek çünkü bu işimizi ve maaşlarımızı garanti altına almamızın tek yolu." dedi.

Metronet firmasının iflasının ardından Metro hattının kaderini belirleyecek devam kontratının özel şirketlerle verilmesi yada devletin devralması konusunda verilecek kararın, Londralıların yeni belediye başkanını oylayacağı günlerde sıcak bir konu haline gelmesi bekleniyor. 

Kaynak: rmt.org.uk & bbc.co.uk

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: www.kentvedemiryolu.com