Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Eriç İstasyonu ve Makasçısı Halef Emmi

(yorumlar kapalı)

Eriç istasyonu Erzincan-Divriği arasında şirin bir istasyon olup kilometresi 869+097’dir. Yani Ankara’ya 869 kilometre uzaklıktadır.

Eriç istasyonunun önünden yerli halkın Fırat dediği Karasu akar, arkasında ise Munzur dağlarının çevrelediği yeşilliklerin ortasındadır. Burada birde TCDD’nin fidanlığı bulunur, her türlü ağaç yetiştirilir.

Erzincan’dan Eriç’e gelirken uzun bir tünelden geçilir, tünelden bir az ötede de Eriç istasyon baş makası vardır. Baş makasta makasçı Halef emmi eline yeşil kırmızı renkli bayrağı ile treni karşılar. Önünden geçen vagon dizisini dikkatlice gözler sefere mani bir hal var ise yeşil bayrağı ile istasyona ihbar eder. Son vagonların birinde görev yapan gardfren ile selamlaşır ve istasyona doğru gider.

Kemah Boğazı ve Tünel Foto: YılmazA.

Tren gelmeden önce ambar rampasına bıraktığı tepsiyi alır su almakta olan lokomotife doğru yürür. Eriç istasyonu buharlı lokomotiflerin su ikmali yaptığı bir istasyondur lokomotif su alırken tünelde dumandan boğulmak üzere olan personelde ağaçlar altında dinlenmektedir.

Demiryolları yapılırken suyu kireçsiz ve iyi olan yerlere lokomotiflere su vermek için cendereler yapmışlardır. Amaç kireçsiz su alıp lokomotif kazanlarının kireç bağlamamasıdır. Bunu bilen personelde buralardan kireçsiz çay suyu alırlar, bunun için demiryolcuların çayı nefis olur.

Bu arada Halef emmi tren personelini yanına gelir selamlaşırlar Halef emmi getirdiği tepsideki bir sürahi ayranı bardaklara doldurarak personele ikram eder. “Tünelde zehirlendiniz afiyet olsun” der. Sahiden fueloil yakan lokomotiflerin dumanı zehirleyici olur. Tünelde dumandan zehirlenen personele ayran ilaç gibi gelir. Ayranlar içilir lokomotif suyunu alır hareket emri verilir tren hedefine Halef emmi istasyona döner.

Eriç İstasyonu Foto: Yılmaz A.

Mevsim yaz ise Halef emminin işi bitmemiştir. Fidanlık dedik ya oradan ve istasyon bahçesinden Halef emmi elma kaysı toplar. Bulduğu kutu ve çuvallara doldurur, meyve bahçesi olmayan istasyonlara gönderir.

O Bölgeden nakil gittim. Halef emmi mi görüp helallik alamadım, hakkını helal et Halef emmi sen ne kadar iyi bir memurdun. Rabbim rahmetiyle muamele eylesin, mekanıncennet, ruhun şad olsun.

Geçmişteki demiryolcular ıssız dağ başlarında aileleri ile birlikte unutulmuş olarak görev yaptılar ama onlar bizi unutmadılar. Her tren geçişinde el salladı dualar ettiler. “Ya Rabbim bu trenleri içindekileri kazasız belasız hedeflerine ulaştır” dediler. Bende bunları diyenlerden biriyim.

Kemal Yürük -TCDD Hareket Dairesi eski Başkan Yrd.