Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Ebru Üstüne Minyatür ve Tezhip Sergisi

Berrin Akson’un Ebru Üstüne Minyatür ve Tezhip Sergisi 6-12 Mart 2010 tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi Başkanlık Binasında gezilebilir. "Geçerken Senfoni" adlı grup (Meltuğ Kartal, Gizem Gürten, Beyhan Oktay, Çiğdem Tachouli, Ezgi Deniz Demren, Seelin Atalay) açılışta bir dinleti sunacaktır.

resim

sudan gelen rüyalar

ebru, kağıt süsleme sanatlarının en önemlilerinden olup, hangi tarihten beri bilindiği kesin olarak saptanamamıştır. 1400’lü yıllardan kalan ebru kağıtlarının varlığı bilinmektedir.

kağıdın icadından sonra çinliler ve türkler tarafından 6. ve 10. yy arasında bulunduğu sanılmaktadır. bir varsayıma göre ebrunun hindistan’da ortaya çıktığı ve ilk kez iranlı sanatçılar tarafından yapıldığı düşünülmektedir. ayrıca japonların suda yüzdürülen hint mürekkebini kağıda aldıkları 700 yıllık geçmişi olan suminagashi adlı benzer bir sanatı vardır.

sözcük olarak ebrunun bir kaç açıklaması vardır. kimine göre farsça bulut anlamına gelen "ebr" ve "ebri", kimine göre su ve yüzey anlamına gelen "ab" ve "ru"dan, kimine göre de çağatayca’dan hareli kumaş ve kağıt anlamına gelen "ebre"den dilimize yerleşmiştir.

17. yy’da ebru kağıtlarını tanıyan avrupalılar, bunları "türk kağıdı", "mermer kağıdı" olarak adlandırmışlar, araplar da damarlı kağıt anlamında "varakü’l mücezza" adını vermişlerdir.

unutulmak üzere olan bu kağıt süsleme sanatı son yüzyılda yeniden canlandırılmış, ayrıca bu teknik; kumaş, cam ve ahşap üzerine de uygulanır olmuştur.

http://www.berrinakson.com/

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu