Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Tren Dediğin Gelip Geçmez, Durur Yolcusunu Alır

(yorumlar kapalı)

resimSivas Erzincan arasındaki birkaç büyük istasyon dışındaki istasyonların hiçbirinde yolcu treni durmadığı bu nedenle de  Tecer, Karasar, Eskiköy, Ayvaz, Köroğlu, Bozarmut, Avşar, Güneş, Göcentaşı, Pengüt, Cürek, Demirdağ ve Pingan’da yıllardır trenleri kullanan yolcuların perişan olduğu Divriği Yerel Basınında eleştiri konusu oldu.

Yaşanan bu durum TCDD’nin tasfiyesi için 1995 ve 2002 yılında hazırlanan iki raporun bir sonucudur.

Tren Gelir Hoş Gelmez başlığı altında yayınlanan haberde Sivas Erzincan arası bir çok gar ve istasyonda yolcu trenlerinin duruşunun kaldırıldığı, istasyon binalarının da yıkılması için kaderine terk edildiği ya da talep eden köylülere kiraya verildiği dile getirilmektedir.

O zaman şimdi TCDD’nin tasfiyesi için hazırlanan raporlar hangi uygulamaları dayatıyordu kısaca bir göz atalım.

Booz-Allen&Hamilton Şirketi’nin 1995 yılında hazırladığı "TCDD’nin Rehabilitasyonu, Yeniden Yapılandırılması ve Finansman Raporu" başlıklı raporda "TCDD nin ağırlıklı olarak yük taşımacılığı resimyapmasını, yolcu taşımacılığında ise, prestij trenlerinin kullanılmasını" 2002 yılında Canac Raporunda ise "kar getirmeyen hatların kapatılması, bu hatlardaki istasyon ve diğer demiryolu binalarının bir daha işletmeye açılmaması için satılması yada yıkılmasını, birkaç prestij treni dışında yolcu taşımacılığından vazgeçilmesi, taşımacılığın kaldırıldığı yerlerdeki arazi ve binaların elden çıkartılmasını, prestij trenlerinin de özelleştirilmesi, istihdamın daraltılması asli faaliyetin dışında kalan faaliyetlerden vazgeçilmesini, limanların fabrikaların özelleştirilmesini" öngörülmüştü.

Son yapılan uygulamalara bakıldığında her iki raporda dile getirilen ve demiryolu yöneticileri tarafından bir emir olarak telakki edilen istemler siyasi iradenin bu yöndeki kararlılığı ile de denk düşerek bir bir hayata geçmektedir.

Gar ve İstasyonlarının, kiraya verilmesi, hatta satılması, limanların özelleştirilmesi, hastanelerin devri, atölyelerin kapatılması, istihdamın daraltılması TCDD’de özelleştirme uygulamasının birer parçası olarak sürmektedir. Bir çok hatta trenlerin seferden kaldırılması çalışanlarında bir çok gar ve istasyon duruşunun kaldırılması "prestij treni" uygulamasına denk düşen girişimlerdir.

Yani, TCDD bir kamu kurumu olarak kamusal işletmecilik görevini bir kenara bırakarak karlılığı temel alan işletmeciliği esas almaktadır. Bu uygulama ise Tecer, Karasar, Eskiköy, Ayvaz, Köroğlu, Bozarmut, Avşar, Güneş, Göcentaşı, Pengüt, Cürek, Demirdağ ve Pingen’de kamusal bir ulaşım aracı olan trenden yararlanmak isteyen yöre halkının "ulaşım hakkını" engellenmektedir.

41001 Erzurum Ekspresi Kars-Ankara 15:15 Hergün Detay >>
21002 Erzurum Ekspresi Ankara-Kars 13:30 Hergün Detay >>

41409 Doğu Ekspresi Kars-Haydarpaşa 09:05 Hergün Detay >>
11410 Doğu Ekspresi Haydarpaşa-Kars 08:00 Hergün Detay >>

 detay için

http://www.tcdd.gov.tr/mnbt/traingoster.asp?IdCategory=41409

http://www.tcdd.gov.tr/mnbt/traingoster.asp?IdCategory=11410

http://www.tcdd.gov.tr/mnbt/traingoster.asp?IdCategory=41001

http://www.tcdd.gov.tr/mnbt/traingoster.asp?IdCategory=21002

TCDD banliyö duraklarında yolculara yönelik yapılan anonslar "trenlerimize sahip çıkalım" çağrısı ile sonlanmaktadır.

Bu çağrıya kulak vererek "trenlere, demiryoluna, sahip çıkalım özelleştirmeye tam cepheden karşı duralım."

Alevi açılımı, Ermeni açılımı, Kürt açılımı, Türban açılımı gibi son günlerin haber başlıklarına bizde yazımızın sonunda bir açılım talebi katılalım.

TCDD Meslek Lisesi Açılsın

TCDD İhtisas Hastaneleri Yeniden Açılsın

Kapanan Garlar Açılsın,

Kapanan İstasyonlar Açılsın

Kapanan Atölyeler, Açılsın

Kapanan hatlar Açılsın

İstanbul(Sirkeci) Gar Kapanmasın Açık Kalsın

Haydarpaşa Gar ve Liman Kapanmasın Açık Kalsın

Kapansın el raporları (Canac, Booz Allen&Hamilton)

Bir daha açılmasın

Yok, edin insanın küresel sermayeye kulluğunu

resim

resim

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu