Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Marmaray’da İşçilerin Maaşı Öden(e)miyor

(yorumlar kapalı)

resimMarmaray Projesi’nin Yenikapı-Sirkeci istasyonlarındaki ray döşeme işinde çalışan yaklaşık 150 işçi, son üç aydır maaş alamadıkları gerekçesiyle iş bıraktılar. Marmaray asrın projesi olarak tanımlansa da "Hak edişli İşler" hep böyle yürür. Uzak geçmişte Ayaş Tüneli* inşaatında yakın zamanda ise TOKİ Aslantepe Stadyum inşaatında da çalışanların ücretleri ödenmemişti.

Marmaray Projesi’nin Yenikapı-Sirkeci istasyonlarındaki ray döşeme işinde çalışan yaklaşık 150 işçi, son üç aydır maaş alamadıkları gerekçesiyle iş bıraktı. İşçiler iş ortamının da sağlıksız olduğunu öne sürdüler.

Marmaray kapsamında Yenikapı ile Sirkeci bölgesinde çalışan işçiler, para alamamaktan yakınmaktadırlar.

Maaşlarının 600 lira olduğunu ve kiralarını ödeyemediklerini söyleyen işçiler taşeron firmayı suçlayarak, "Maaşımızı dört takside bölüyorlar. Sigortalarımızı bile eksik yatırıyorlar" iddiasında bulundular.

Taşeron firma yetkilileri ise aksama sebebiyle devleti suçladı. En kısa sürede sorunun çözüleceğini ve işçilerin paralarının ödeneceğini söyleyen firma yetkilisi, "devlette hak edişlerle ilgili sıkıntı olduğunu" öne sürdü.

Taşeron firmalar hep "devlet hak edişimizi ödemiyor" söylemin ardına sığınırlar.Devlet taşeron firmalara sözleşme gereği yapılan iş karşılığı ve sözleşme hükümlerine göre para öder. Ancak işçi haklarının ödenmesinde bir yazılı sözleşme ve de bu işlerde çalışan işçiler herhangi bir sendika tipi örgütlenme içinde olmadıklarından işveren olan taşeron işçilerin ücretlerini ya eksik öder ya da zamanında ödemez. Bu kuralsızlık aslında bir kural haline gelmiştir.

Marmaray Projesi kapsamında yapılan çalışmalarda işçilerin maaşlarının noksan veya zamanında ödenmemesi bir ilk değil.

Marmaray Projesi’nde çalışan işçiler, bağlı oldukları taşeron firmadan dört aydır paralarını alamadıkları gerekçesiyle Haziran 2009 ayı içinde de iş bırakmışlardır.

Marmaray Projesi kapsamında Yenikapı’da kazı çalışması yürüten yaklaşık 200 işçi, aylardır maaşlarını alamayınca iş bırakmış ve işçiler adına yapılan açıklamada ise "Yetkililer bize belediyeden para alamadıklarını ve bu yüzden ödeme yapılmadığını söylüyorlar. Tam 4 aydır ha bugün ha yarın diye oyalanıyoruz. Artık yemeyi içmeyi bırakın işe gelecek yol parasını dahi bulamıyoruz. Vergi iadelerimiz hala ödenmedi sigortalarımız tam yatırılmıyor. Paralarımız ödenmezse çalışmayacağız" denilmişti.

Aylardır maaşlarını alamadıkları için iş bırakan işçilere taşeron firma yetkililerinden "Aylardır paralarını tıkır tıkır alıyorlardı. Üç ay maaş alamadılar diye böyle şey yapılır mı?" şeklinde tepki gelmişti.

Firma yetkilisinin insaf ölçütleri ile tanımlanacak beyanatına Mahsuni Şerif’in bir tespiti ve bu duruma karşı tepkisini dile getirdiği türkülerinden alınmış iki dörtlük ile cevap verelim.

Yoksulun Sırtından Doyan Doyana
Bunu Gören Yürek Nasıl Dayana
Yiğit Muhtaç Olmuş Kuru Soğana
Bilmem Söylesem Mi Söylemesem Mi

Yuh Yuh Soyanlara
Soyup Kaçıp Doyanlara
İnsanlara Kıyanlara
Yuh Nefsine Uyanlara Yuh

* http://www.kentvedemiryolu.com/icerik.php?id=330 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu