Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Konferans: Demiryolu Mirasının Korunması

(yorumlar kapalı)

resim22 Mayıs 2009 tarihinde saat 14.00 de TCDD Genel Müdürlük Konferans Salonu’nda Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’nca düzenlenecek "Demiryolu Mirasının Korunması" konulu konferansa konuşmacı olarak Kadir Has Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Yonca Kösebay Erkan  katılacaktır. Bu konferansta "Demiryolu Mirası" kavramının ne olduğu, koruma kuramı içindeki yeri görsel bir sunumla aktarılarak bu kapsamda Marmaray Projesinin başta Haydarpaşa ve Sirkeci garları olmak üzere demiryolu mirası üzerindeki olası etkileri de değerlendirilecektir.

 

 

 

ÖZGEÇMİŞ

resim1972 İstanbul doğumlu olan Yonca KÖSEBAY ERKAN, evli ve bir çocuk sahibidir. 1989 yılında girdiği YTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nden 1993 yılında mezun olmuştur. 1993–1996 yılları arasında YTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, Mimarlık Anabilim Dalı, Rölöve ve Restorasyon Programı’nı tamamlamış ve "Galata St. Pierre Hanı ve Yeniden Değerlendirilmesi" konulu Yüksek Lisans tezi hazırlamıştır. 1996-1998 yılları arasında A.B.D.’de Massachusetts Institute of Technology’de (MIT), yüksek lisans eğitimi almış Ye Science Master in Architectural Studies (S.M.Arch.S.) unvanını kazanmıştır. Tezinin başlığı "An Interpretive Analysis of Matrakçı Nasuh’s Beyan-ı Menazil: Translating Text into Image"dir. İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, Mimarlık Anabilim Dalı, Restorasyon Programı’nda 1999 yılında başladığı doktora çalışmasını, Eylül 2006′ da tamamlamıştır.

1995–2000 yılları arasında YTÜ Mimarlık Fakültesi, Restorasyon Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak görev yapmıştır. 2000 yılından beri İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır. 2006 yılında Amerikan İlmi Araştırmalar Derneği’nin verdiği "2006 yılı Doktora Araştırma Bursu"nu, 1996 – 1998 yılları arasında, The Aga Khan Program for Islamic Architecture at Harvard and Massachusetts Institute of Technolog (MIT) tarafından verilen, S.M.Arch. S. Bursu’nu, 1997 yılında MIT’nin aynı birimi tarafından yerilen İtalya (Cenova) ve İstanbul’da Araştırma Bursu’nu kazanmıştır. Araştırmaları İstanbul ve Mimarist gibi dergilerde yayınlanmıştır.

Yonca Kösebay Erkan’ın "ANADOLU DEMİRYOLU ÇEVRESİNDE GELİŞEN MİMARİ VE KORUNMASI" adlı doktora tezi Mimarlık Vakfı ve TMMOB – Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi 2. Türkiye Mimarlık Araştırmaları Ödüllü Seçkisinde ödül almıştır.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu