Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

İtiraf Edi-yorum(suz)

(yorumlar kapalı)

 

 

Bu günden itibaren Ulaştırma Sektöründe Yetkililer tarafında yapılan itiraflara bu başlık altında yer vereceğiz. Ulaştırma sektöründe yetkililer veya uzmanlardan yeni bir itiraf geldiğinde eski itiraf listesinin üstüne eklenecektir.

 

 kd

· Metrobüs uzun vadede çözüm değil

Ulaştırma Bakanı B.Yıldırım, metrobüsün kısa vadede olabilecek en kolay çözüm olduğunu, uzun vadede İstanbul’da trafiği raylı sistemin rahatlatacağını ifade etti. 18.01.2009

 

 kd

· Demiryolu yapımında Atatürk dönemine ulaşamadık.

Ulaştırma Bakanı B.Yıldırım, "Bin 400 kilometre yeni demiryolu çalışması yapılıyor. 1923–1946 arasında bir yılda yapılan demiryolu uzunluğu 128 kilometreydi. 1946–2003 yılları arasında bu oran, yılda 11 kilometreye düştü. 2003’ten sonra, şu anda yılbaşına düşen demiryolu yapımı 107 kilometreye ulaştı. Hala Atatürk döneminin rakamlarına ulaşamadık" diye itirafta bulundu. 05.01.2009

Yapacağımız asgari yatırım miktarı da 20 milyar doların altında olmamalıdır. Aynı dönemde İspanya’nın yapacağı yatırım miktarı 234 milyar Avro’dur. Kıyası size bırakıyorum”

18 Aralık 2008 günü Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Cumhuriyet Döneminde Demiryolları” konulu bir panelde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ‘Demiryollarında biz de varız diyebilmemiz için kesintisiz 2019 yılına kadar yatırım yapmamız lazım. Yapacağımız asgari yatırım miktarı da 20 milyar doların altında olmamalıdır. Aynı dönemde İspanya’nın yapacağı yatırım miktarı 234 milyar Avro’dur. Kıyası size bırakıyorum” dedi. Bakan Yıldırım, Mustafa Kemal Atatürk döneminde ülkede gerçekleşen demir yolu atılımının marşlara konu olduğunu ifade edip “Bu, başarılan ve gerçekleştirilen bir demir yolu seferberliğinin haklı gururu ve sonucudur” dedi. Yıldırım, Atatürk’ün başlattığı demir yolu politikasının 1946 yılına kadar aynen devam ettiğini söyledi. Bu politikada, ulaşım ve altyapıda öncelikli sektörün demir yolu olduğunun görüldüğünü anlatan Yıldırım, “Ancak, 1946 sonrası bir makas değişikliği görüyoruz, bir siyasi tercih değişikliği görüyoruz Türkiye’de. O siyasi tercih değişikliği de bütün dünyayı kasıp kavuran otomotiv sektörünün getirdiği bir değişikliktir” dedi.

http://www.tcdd.gov.tr/haberler/cumhuriyetdemiryolupanel.htm

 kd

· "Ben ülkemi adeta pazarlamakla mükellefim"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yatırım yapacak bütün girişimcilerle her yerde görüşeceğini belirterek, "Çünkü ben ülkemi adeta pazarlamakla mükellefim. Bunu her ülkenin başbakanı yapıyor" dedi. 15.10.2005 Kaynak: AA Bu ifade söylendiğinde Haydarpaşa gar başta olmak üzere demiryolunun gar ve istasyonları limanları pazarlandığı için buraya alınmıştır.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu