Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

İki Tampon Arasından Raylara Kan Damlıyor

(yorumlar kapalı)

 kd19.01.2009 tarihinde Balıkesir Garda yapılan menevra esnasında manevrada görevli tren teşkil memuru Lütfü Aygören’in hayatını kaybetmesi üzerine Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası tarafından yapılan açıklamada, can kaybına zorla noksan personelle esnek çalışmanın dayatılmasının neden olduğu, ismi kazalarla özdeşleşen TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın bu can kaybındada sorumlu olduğu ifade edilerek Cumhuriyet Savcılığı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından işlem başlatılması telep edilmiştir. 

 

BİR MANEVRACI ARKADAŞIMIZ DAHA FECİ BİR ŞEKİLDE VAGONLAR ARASINDA KALARAK HAYATINI KAYBETTİ!

SORUMLUSU TCDD YÖNETİMİDİR

İsmi demiryollarında kazalarla özdeşleşen TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN, TCDD’ye geldiği günden beri hayata geçirdiği uygulamalarla demiryollarında demiryolu ve demiryolcu güvenliği tartışılır hale gelmiştir. Demiryollarında ard arda en büyük kazalar meydana gelmiştir. Bu dönemde demiryolları ülke ekonomisine kattığı katma değerlerle değil, meydana gelen kazalarla ülke gündemine gelmiş, meydana gelen tren kazaları karayollarında olduğu gibi artık kanıksanmaya başlamıştır. Demiryolları, sakatlanma ve ölümlerle sonuçlanan iş kazalarıyla da tersanelerdeki iş kazalarıyla adeta yarışır hale gelmiştir.

 Esnek Çalışma can ve işgüvenliğini ortadan kaldırdı

Demiryollarında özellikle manevra hizmetlerini yerine getiren, makasçı, manevracı ve gardfren unvanlarının 2004 yılında AKP bürokratları tarafından tek unvanda Tren Teşkil Memuru olarak birleştirilmesi bu personelin can güvenliğini ortadan kaldırmıştır.

1-5 yılda 4 manevracı hayatını kaybetti

Çok geriye gitmeden sadece 2007 yılının Mart ayından bu güne kadar manevra esnasında 4 manevra personeli hayatını kaybetmiş, 7 personel ise ölümden dönerek ağır biçimde yaralanmıştır. En son 20 Kasım 2008 tarihinde Eskişehir’e bağlı Gökçekısık İstasyonunda manevra esnasında feci şekilde hayatını kaybeden üyemiz Erol Körpe’nin acısı daha dinmeden 19 Ocak günü sabah 11 sularında Balıkesir Garda Tren Teşkil Memuru arkadaşımız Lütfi AYGÖREN manevra esnasında iki tampon arasında kalarak feci şekilde can vermiştir.

Az adamla çok iş

TCDD Genel Müdürlüğü yeniden yapılanma raporları doğrultusunda özellikle "az adamla çok iş" uygulamasında ısrar ederek adeta bu ölümlere davetiye çıkarmıştır.

Yönetmeliğe aykırı olarak az adamla manevra

Yönetmeliklere göre Ana hat lokomotifleriyle yapılan manevralarda iki makinist personel görevlendirilmesi gerekirken TCDD yönetimi personelden tasarruf etmek gayesiyle tek makinist görevlendirerek kaza riskini artmasına sebebiyet vermiş olup, Lütfi AYGÖREN arkadaşımız da bu uygulama sonucu hayatını kaybetmiştir.

İtiraz eden manevracıya ceza sürgün tehdidi

Daha önce bu tür uygulamalara maruz kalan Tren Teşkil Memuru arkadaşlarımız uygulamalara itiraz etmiş ve TCDD yönetimi ana hat lokomotifleriyle yapılan manevralarda tek makinistle çalışmayı reddeden arkadaşlarımızı disiplin kurullarında cezalandırmış, bununla yetinmemiş sürgün ederek sindirme yoluna gitmiştir.

Sendika uyarıyor, Genel Müdür görmezi duymazı sergiliyor

Özellikle 12 Mart 2007 tarihinde Mersinde üyemiz Adil Kaynar’ın manevra esnasında tren altında kalarak hayatını kaybetmesi sonrası, Sendikamız TCDD Genel Müdürlüğünü hem yazılı olarak hem de şifahen defalarca uyarmış, başka hayatların sönmemesi için manevra hizmetinde çalışan personele yönelik önleyici güvenlik tedbirlerinin almasını talep etmiştir. Bu talebimize karşın TCDD yönetimi bu konuda hiçbir önlem almadığı gibi yazılarımıza cevap verme gereğini bile duymamıştır.

Canını kurtaran maaşını kurtaramıyor

Tren Teşkil Memurluğu uygulaması sonucu çeşitli organlarını kaybedenleri ise adeta cezalandırırcasına bu unvandan almış, daha düşük ücretli görevlere atamasını yaparak ikinci kez mağdur olmasına neden olmuştur.

 

12 Mart 2007 tarihinden bu yana manevra esnasında meydana gelen kazalarda; Hanifi Aşut 9 Temmuz 2008 Malatya’da, Mazhar Oruç 12 Temmuz 2007 de Kurtalan’da, Kemalettin Şimay 1 Ekim 2007 Kars’ta, Ahmet Güney 31 Mart 2008 Samsun’da, Metin Doğan 10 Haziran 2008 Konya’da, İsmet Bozkurt 21 Nisan 2007 Kütahya’da Tren altında kalarak çeşitli organlarını kaybetmek suretiyle ağır yaralanarak ölümden dönmüşler,

 

Adil Kaynar 12 Mart 2007 Mersin de, Recep Ersoy 11 Temmuz 2008 Gaziantep de, Erol Körpe 20 Kasım 2008 Eskişehir’de ve Lütfi AYGÖREN Arkadaşımız ise 19 Ocak 2009 Balıkesir de Feci bir şekilde hayatlarını kaybettiler.

Savcılara Suç duyurusu

TCDD Genel Müdürlüğü eğer uyarılarımızı dikkate almış olsaydı. Bu olaylar yaşanmayacak çalışma arkadaşlarımız hayatlarını ve sağlıklarını kaybetmeyecekti. Bütün bu olaylar birer kaza değil cinayet ve cinayete teşebbüs olup, sorumluları da sendikamızın şerhine rağmen Tren Teşkil Memurluğu uygulamasını hayata geçiren, "Az adamla çok iş" anlayışında ısrar eden ve sendikamızın uyarılarını dikkate almayan TCDD Yönetimidir. Bu nedenle ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunuyor, Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyoruz.

Ulaştırma Bakanlığına inceleme başlatması istemi

Ulaştırma Bakanlığı da demiryollarını adeta ölüm yolu haline getiren bu uygulamalar karşında sessizliğini bozmalı ve TCDD ‘de gerekli incelemeleri yaptırarak manevra personelin başta can güvenliği olmak üzere tüm sorunlarını acilen çözmelidir.

Yunus AKIL

Genel Başkan

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu.com