Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Gezi Parkı’ndan Haydarpaşa’ya Bakış..

(yorumlar kapalı)

binali-yildirim-haydarpasa.jpg01 Temmuz 2013 günü Habertürk TV’de Akşam Raporu adlı programa katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, sosyal medyada yapılacak düzenlemelerden Haydarpaşa projesine, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden Taksim Gezi olaylarına değin bir dizi konuda Ece Üner’in sorularını yanıtladı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın kasıtlı yapılan yanıltıcı haberler (dezenformasyon) ve Haydarpaşa projesi üzerine söylediklerini gözden geçirelim.

Binali Yıldırım “Çevre sorunları, demokratik hakların kullanılması, bunların hepsi çok güzel şeyler. Ama kötü şeyler de oldu. Diyarbakır’da çok eskiden bir cenazede çekilen fotoğraf Taksim meydanında yaralanan insanlar olarak gösterilebildi. Avrasya Olimpiyatları’nda köprü geçişini, “protestocular köprüden geçiyor” gibi gösterildi” diyerek özellikle sanal medyada dezenformasyon yapıldığını iddia etti.

Ancak gezi eylemleri süresince en büyük dezenformasyonu 2010 yılında yapılan bir eylem esnasında yaşanan Türk bayrağı yakma girişimini gezi eylemleri esnasında yaşanmış yeni bir olay gibi göstererek TRT yapmıştır. TRT gelen tepkiler üzerine videoya tarih ekleyerek tekrar yayınlamıştır. Bu gelişme üzerine twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Redhack “normalde mobese kameralarının çekim yaparken tarih ekleyerek çektiğini, bu haberden sonra yapılan düzenlemeninse insanlardan tepki gelmesinin sonucu olduğunu” öne sürdü.

trt-bayrak-yakma.jpg

Haydarpaşa Gar dönüşüm projesi ile ilgili yanıltıcı haberlerinse sonu gelmek bilmiyor. 18 Haziran 2013 gecesi Haydarpaşa Gar önünde Haydarpaşa Dayanışması tarafından yapılan kitlesel eylemden sonra Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklama- Haydarpaşa Gara tren seferi yapılmayacağı açıkça söylenilmesine rağmen- yazılı medyada “Haydarpaşa Garı Kapatılmıyor/Kapatılmayacak” başlığı ile verildi. Bu haber kupürleri “sevindirik” bir şekilde TCDD’nin web sayfasında yayınlandı.

tcdd-gov-tr-haydarpasa-kapanmiyor.jpgUlaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım baktı ki Haydarpaşa gar dönüşüm projesi ile söyledikleri tam anlaşılmamış Haber Türk’teki söyleşi de “Haydarpaşa projesi için 2006’dan beri uzun ve ince bir yol izliyoruz. Bütün kurumlara teker teker gittik. Tarih, koruma kurulları, belediyeler, Üsküdar, Kadıköy belediyeleri. Bu projenin 8 sene hazırlığını yaptık. Bunların hepsi kamuoyunda tartışıldı ve bir uzlaşma sağlandı”.

AKP iktidarı, toplumsal belleğimizde çok önemli bir yere sahip ve aynı zamanda “Kentsel ve Tarihsel Sit Alanı” olan Haydarpaşa Garı, Kıyı ve Liman Alanının çevresiyle birlikte bilim ve akıldışı yöntemlerle yağmalanması için ısrar etmektedir.

2004 yılından beri; hukuk, yasa, şehircilik ilkeleri, bilimsel raporlar, toplum tepkileri dikkate alınmadan sadece ve sadece “rant hırsı” ile hareket edilmiş ve bu amaca bağlı olarak hazırlanan “Koruma Amaçlı Plan” her türlü anti-demokratik ve hukuk dışı yöntem kullanılarak yürürlüğe sokulmuştur.

Kamu yönetimi ve hukuk tarihimize “kara leke” olarak geçen bu belli başlı “çılgınlıkları” kısaca anımsayalım;

Önce projenin yasal dayanağını oluşturmak için 17 Eylül 2004 tarihinde TBMM’nde gece yarısı operasyonu ile 5234 sayılı Torba Yasa çıkarılmıştır.

26 Nisan 2006 tarihinde 5 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun Haydarpaşa Garı ve Çevresini “Tarihi ve kentsel Sit Alanı” ilan ederek; Dünya mirası İstanbul’un kültür, tarih ve endüstri mirasını “tarihi bir karar” la koruma altına alması “yok hükmünde” sayılmıştır..

arama_konferans_2.jpgİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından çeşitli kuruluşların temsilcilerinin ve uzmanların katılımı ile oluşturulan ve “bölgenin işlevi ve tarihsel özellikleri ile korunması” nı öneren Danışma Kurulu raporu kamuoyundan gizlenmiştir. Yani Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın Haydarpaşa Gar dönüşüm projesi üzerinde sağlandığını iddia ettiği bir uzlaşma yoktur, bunun için de Haydarpaşa Dayanışmasının garın endüstriyel işlevlerine ve çevresindeki alanın yağmalanmasına karşı yaptığı eylem ve etkinlikler devam etmektedir.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım söyleşinin devamında “Taksim olayları oldu hava değişti bu proje de iptal edilsin diye bir şey yok. Haydarpaşa Garı, İstanbul Anadolu yakasının hatta Türkiye’nin alamet-i farikasıdır. Haydarpaşa Garı’nı aslına uygun restore etmek bizim boynumuzun borcudur. O alan yeniden düzenlenecek ve İstanbul’a kazandırılacak. İşi başka yerlere çekmenin alemi yok. Hizmet yapılmasın ki, vatandaşı “bunları niye seçelim” noktasına getirmek için sistematik gayretler var. Biz buna rağmen Türkiye’de destanlar yazdık. Havacılıkta, iletişimde geldiğimiz nokta ortada. Türkiye’yi hızlı trenle tanıştıran biziz. Bugün Avrupa’nın 6. dünyanın 8. ülkesi arasına ülkemizi soktuk. Her şeyi halka soralım ama her şeyi sorup tartışmakla vakit geçirirsek hizmetler ne olacak? Sekiz senedir bu projeyi konuşuyoruz. Sekiz senedir sormakla meşgulüz. Bir sekiz sene daha mı tartışalım. Eğer hep tartışsaydık, hiçbir şey yapamazdık. İnsanlar 8 saatte İstanbul’dan İzmit’e gidemezdi. Havaalanından uçamazlardı. Biz de çevreciyiz, biz de yeşili seviyoruz. Yaptığımız 16 bin 500 km. bölünmüş yolun etrafına 23,5 milyon ağaç diktik. Türkiye’nin ormanları azalmadı arttı” demiştir.

Haydarpaşa gar dönüşüm projesine karşı duruş, Gezi Parkı direnişi ile başlayan ve tüm yurda yayılan direnişin etkisini iktidar üzerinde yarat(a)madığından Ulaştırma Bakanı Taksim olayları oldu hava değişti bu proje de iptal edilecek diye bir şey yok diyebilmektedir. Söyleşiyi yapan TV spikerinin aklına gelmeyen bir soruyu biz soralım “İstanbul’dan İzmit’e 8 saatte gidilerek mi destan yazılıyor?

Bakan söyleşinin sonunda “Ormanların içerisinde gökdelenler yapılırken, üniversiteler yapılırken bu insanlar neredeydi onu merak ediyorum. Bizim amacımız ülkemizin geleceği, halkımızın refahı ve mutluluğu için çalışmak, çabalamak ve üretmektir. Ne yazık ki, Gezi Parkı çok masum bir şeydi ama provoke edenler oldu. İktidarı sandıkta değil sokakta elde edeceklerini zannedenler bu sefer de havasını aldı. Ama bizim de aldığımız dersler var. Gençlerle daha fazla haşır neşir olmamız gerektiğini, işlerimizin yoğunluğundan onları ihmal etmememiz gerektiğini düşündük. Sosyal medyayı biz de yoğun kullanacağız. Sosyal medyada erişim sonuna kadar açılacak, bundan herkes emin olabilir” demiştir.

Ormanlar içine gökdelenler yapılırken siz iktidardaydınız, üniversite yapılırken ise bu gençler hala çocuktu, madem çevreci olduğunuzu iddia ediyorsunuz siz nerelerdeydiniz? HES, Nükleer Santral, Acarkent ve Maslak 1453 projeleri sizin iktidarınızın ne kadar çevreci olduğunu anlamamıza yetmektedir.

Haydarpaşa gar dönüşüm projesinde ısrarcı olmanız ise Gezi parkı direnişini anlamadığınızın ve ders almadığınızın bir işaretidir.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/856939-geziden-biz-de-ders-cikardikhttp://kentvedemiryolu.com/icerik.php?id=359http://kentvedemiryolu.com/icerik.php?id=352

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu