Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Taksim Dayanışmasının Yanındayız

(yorumlar kapalı)

taksim-dayanismasi.jpgTaksim Dayanışmasını oluşturan emek/meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri, siyasi parti temsilci ve yöneticilerinden yaklaşık 42 kişi gözaltına alınmasını Haydarpaşa Dayanışması yayınladığı bir basın açıklaması ile protesto ederek, gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmalarını istemiştir. Basın açıklamasının tam metni aşağıdadır. 

Basına ve Kamuoyuna 

Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi adı altına uygulanmak istenilen, kimliksizleştirme, insansızlaştırma çalışmalarına karşı, 31 Mayısta Taksim Gezi Parkında başlayarak tüm yurda yayılan demokratik ve meşru tepki eylemlerine karşı emniyet güçlerinin baskı, şiddet kullanımı devam etmektedir. 

haydarpasa-dayanismasi-mucella-yapici.jpgGüvenlik güçlerinin, demokratik tepkilerini gösteren halka karşı uyguladığı baskı ve şiddet ile siyasi iktidarın kullandığı dil ve meseleye yaklaşımı nedeniyle gerginlik oluşmuş ve bu güne kadar da artarak sürmüştür. 

15 Hazirana kadar halkın kullanımına açık olan gezi parkı İstanbul Valiliği tarafından halkın kullanımına yasaklamış ve bu yasak 8 Temmuz 2013 tarihine kadar devam etmiştir. O tarihte ise Parkın halkın kullanımına açılacağı açıklanmıştır. 

En başından beri bu süreci takip eden ve Başbakanın dahi konuyla ilgili olarak görüştüğü Taksim Dayanışmasını oluşturan bireyler aynı tarihte Parka girmişler ancak kısa bir süre sonunda da güvenlik güçlerinin (alışık olduğumuz üzere) gaz bombası, biber gazı, tazyikli su ve plastik mermi kullanarak uyguladığı şiddete maruz kalmışlar ve onlarca insan yaralanmıştır. 

Kim olduğu bilinmeyen kişilerin sokaklarda ellerinde palalarla, silahlarla dolaşarak etrafa dehşet saçmasına “hoşgörüyle” yaklaşılmış, bu kişiler çıkarıldıkları mahkemece adeta serbest bırakılarak ödüllendirilmiştir. 

Bu da yetmemiş, Taksim Dayanışmasını oluşturan emek/meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri, siyasi parti temsilci ve yöneticilerinden yaklaşık 42 kişi gözaltına alınmıştır. 

Barışçıl bir hak arama eyleminde gözaltına alınmanın bile hukuksuzluğu ortadayken, gözaltına alınan Mücella Yapıcı, Sabri Orcan, Haluk Ağabeyoğlu, Ender İrmek, Ali Çerkezoğlu gibi arkadaşlarımızın evinde ve işyerlerinde evlerinde izinsiz arama yapmak gibi başka bir yasa dışı uygulamayla karşı karşıyayız. 

Arkadaşlarımızın evlerinde ancak ve ancak anti demokratikliğe, hukuksuzluğa, adaletsizliğe, haksızlığa, zalime ve zulme karşı olduklarının belgelerini bulabilirsiniz. 

Kentleri kent yapan, kimlik veren, kişilik katan yerler GARLAR, MEYDANLAR VE PARKLAR dır. 

Yaşadıkları toprağa, soludukları havaya, içtikleri suya duydukları sorumluluk ile amaçları sadece garları, meydanları, limanları, yeşil alanları yani kentin kimliğini, kişiliğini ranttan, kar hırsından, AVM den korumak olan yurttaşlara karşı uygulanan polis baskısını, saldırısını, şiddet kullanımını ve gözaltıları, şiddetle protesto ediyoruz. 

mucella-yapici-gozaltinda.jpgHaydarpaşa Dayanışması olarak bu güne kadar dillendirdiğimiz taleplerimizin arkasındayız. Gözaltılar, baskılar, tutuklamalar ve her türlü antidemokratik uygulamalar mücadelemizi durduramayacaktır.

Haydarpaşa Dayanışmamızın kurulmasında büyük emeği geçen Yüksek Mimar Sayın Mücella Yapıcı başta olmak üzere tüm gözaltına alınan ve tutuklanan mücadele arkadaşlarımızın soruşturmasız serbest bırakılmasını istiyor, baskıların bizi yıldıramayacağını bir kez daha belirtiyoruz. 09 Temmuz 2013  

Toplum Kent ve Çevre İçin

HAYDARPAŞA DAYANIŞMASI

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu