Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Haydarpaşa Garda Yeryüzü Sofrasındayız

(yorumlar kapalı)

ersin-albuz-yeryuzu-sofrasi-haydarpasa.jpg

Haydarpaşa Gar Dönüşüm projesine karşı “Haydarpaşa Gar Asla Yalnız Kalmayacak” şiarı ile yürütülen mücadele kapsamında 58’incisi yapılan Perşembe gar merdiven eylemi saat 20.00 da sloganlarla başladı. Eylemde konuşan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel merkez Yönetim Kurulu üyesi Hasan BEKTAŞ sürdürülen bu onurlu ve inatçı mücadelenin öznesi oldukları için onur duyduklarını ve örgüt olarak destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Haydarpaşa dayanışması adına basın açıklamasını ise BTS 1 Nolu Şube Hukuk sekreteri Ersin Albuz okudu.

haydarpasa-gar-yeryuzu-sofrasi.jpgBasın açıklamasının ardından gar önündeki 23004 nolu buharlı lokomotifin yanına cadde üzerine hazırlanan yeryüzü sofrasında buluşuldu. Saat 21.15 de ise Haydarpaşa gardan “Haydarpaşa yağmasına davacıyız” pankartı arkasında kortej oluşturularak sloganlarla Kadıköy ana caddelerinden yürüyüşle Yoğurtçu parkı formuna gidildi.

yeryuzu-sofrasi-haydarpasa-gar-ya__masi.jpgHaydarpaşa Dayanışması tarafından hazırlanan ve BTS 1 Nolu Şube Hukuk sekreteri Ersin Albuz tarafından okunan basın bildirisi aşağıdadır.

h.pasa-dayanismasi-yo__urtcu-parki.jpgBasına ve Kamuoyuna

Haydarpaşa Garı insansızlaştırıp yalnızlaştırılarak haramilerin sofrasına sunmak için 2004 yılından buyana TCDD, İBB ve İktidar temsilcileri el ele vererek çaba sarf etmektedirler.

Bu amaçla, önce anahat ve bölgesel yolcu trenleri daha sonra ise banliyö trenleri seferden alınmıştır. Yolcuların binlerce öğrencinin, işçinin memurun çektiği çileyi eziyeti önceden bilmelerine rağmen onları karayolu taşımacılığının kucağına itmişlerdir.

Gebze Kadıköy arası yolculuk süresi ve ücreti iki katına çıkmışken yolcuların serzenişlerini, çığlıklarını ve Haydarpaşa Dayanışmasının son bir yıldır Haydarpaşa Gar merdivenlerinde sürdürdüğü Pazar ve Perşembe eylemlerindeki protestosunu görmezden gelen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Haydarpaşa Yağma projesini kast ederek “Taksim olayları oldu hava değişti bu proje de iptal edilsin diye bir şey yok” diyebiliyor.

Yargı ve Kurul Kararları Yok Sayılmaktadır.

Büyük sofradaki haramilerin yerlerini korumak için yargıya da etki etki etme girişimleri devam etmekle birlikte 26 Nisan 2006 tarihinde 5 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun Haydarpaşa Garı ve Çevresini “Tarihi ve kentsel Sit Alanı” ilan ederek; Dünya mirası İstanbul’un kültür, tarih ve endüstri mirasını “tarihi bir karar” la koruma altına alması “yok hükmünde” sayılmaktadır.

Haydarpaşa Yağma Projesi üzerinde Uzlaşmamız Yoktur

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından çeşitli kuruluşların temsilcilerinin ve uzmanların katılımı ile oluşturulan ve “bölgenin işlevi ve tarihsel özellikleri ile korunmasını” öneren Danışma Kurulu raporu kamuoyundan gizlenmiştir. Yani Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın Haydarpaşa Gar dönüşüm projesi üzerinde sağlandığını iddia ettiği bir uzlaşma yoktur, bunun için de Haydarpaşa Dayanışmasının garın endüstriyel işlevlerine ve çevresindeki alanın yağmalanmasına karşı yaptığı eylem ve etkinlikler devam etmektedir.

Haydarpaşa gar ve çevresindeki 1.000.000 m2 (birmilyon metre kare) yi Haramilere yedirmeyiz. Haydarpaşa Garda yeryüzü sofrasını bunun için kuruyoruz. Yok öyle tarihi miraslarımızı, kültürel miraslarımızı haramilere yedirmek, biz trenlerimizi Haydarpaşa’ya istiyoruz.

Borcu kuruşuna kadar emekçi halk tarafından ödenmiş olan Haydarpaşa Gar ve çevresindeki araziyi ödünç aldığımız çocuklarımıza, torunlarımıza haramilerin tecavüzüne uğramamış halde ve kamu malı olarak teslim edeceğiz.

Trenin/vapurun/martıların/simitçilerin/çaycıların/yolcuların birbirlerinden ayrılmasına asla sessiz kalmayacağız. Haykıracağız, “Haydarpaşa Gardır, Merkez Tren Garı olarak kalacaktır”.

Haydarpaşa’da halkın kuracağı yeryüzü sofrasında, ortada ne varsa birlikte tadacağız, ne getirildiyse birlikte yiyeceğiz ama; Haydarpaşa Merkez Tren Gar’ımızı da haramilere YEDİRMEYECEĞİZ !!! 18.07.2013

Toplum Kent ve Çevre İçin Haydarpaşa Dayanışması

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu