Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Demiryolu Mirasına Raportör İncelemesi

(yorumlar kapalı)

Haydarpaşa Dayanışması bileşenlerinin Haydarpaşa Gebze ve İstanbul Halkalı arası demiryolu hattı ve çevresinin Endüstriyel Demiryolu Mirası ilan edilerek koruma altına alınması talebini yerinde incelemek üzere İstanbul V nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu raportör görevlendirdi.

 

Haydarpaşa Gebze ve Sirkeci Halkalı arası demiryolu hattı tarihi ve kültürel öneme sahip çok sayıda yolcu binası, lojman, WC, su deposu, atölye, alt ve üst geçit, tünel, istinad duvarı, anıt nitelikli ağaç mevcuttur. Tüm bu yapılar eklentileri çevresi ile birlikte, İstanbulun DEMİRYOLU MİRASI olarak ilan edilmesi için 01.08.2007 tarihinde İCOMOS, BTS ve Mimarlar Odası tarafından İstanbul Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulularına başvuru yapılmıştı.

 

İstanbul V nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu 14.11.2007 tarih ve 92 sayılı toplantısında bu başvuru talebini değerlendirmiş ve Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik ve Tuzla ilçe belediyeleri ve ilgili kurumlardan banliyö hatlarına ilişkin sınırlar ile tescilli yapılar mülkiyet ve tecil, kadastrallerinin 1/500 ölçekli harita üzerinde işaretlenerek kurula gönderilmesini 14.11.2007 tarih 910 sayılı yazısı ile karar altına almıştır.

 

Ancak bu güne kadar bu karar doğrultusunda ilgili kurum ve İlçe belediyelerinden İstanbul V nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna karara esas olacak belge ve doküman gitmemesi üzerine kurul 22.07.2008 tarih 1290 sayılı yazısı ile kurul raportörlerince banliyö hatları üzerinde inceleme yapılacağını TCDDye bildirmiştir.

 

TCDDnin 06.05.2008 tarih 527 sayılı yazısı ile Marmaray CR1 projesi kapsamında İstanbulda Banliyö hatlarının 08.12.2008 tarihinde kapatılacağı ve inşaata (yıkıma) başlanılacağı ilan edilmiş iken Koruma kurulunun başvurunun değerlendirmek üzere bu kadar gecikmeli olarak raportör göndermesine

sevinmeli mi?Smile

üzülmeli mi ?Frown

kd

 kd

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu