Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Avrasya: 29 Tren İstasyonunu yıkacağız……dedi

(yorumlar kapalı)

Marmaray CR1 inşatını üstelenen AVRASYA ortak girişimi açıkladı Haydarpaşa Gebze ve İstanbul Ankara arasında 29 istasyon yıkılacak 6 istasyon kullanım dışı kalacak. Ancak bu yıkım planına Koruma Kurullarından izin alınıp alınmadığı hala net değildir.  

Bu güne kadar yayınladığımız sunu, rapor ve dosyalarımızda Marmaray CR1 demiryolları hatlarının üçlenmesi çalışmasında "endüstriyel demiryolu mirası" kapsamındaki birçok demiryolu gar istasyon ve tesislerinin, alt geçitlerin, tünellerin yıkılacağını söylemiştik.

 

Haydarpaşa – Gebze ve Sirkeci – Halkalı arası demiryolu hattı tarihi ve kültürel öneme sahip çok sayıda yolcu binası, lojman, WC, su deposu, atölye, alt ve üst geçit, tünel, istinad duvarı, anıt nitelikli ağaç mevcuttur. Tüm bu yapılar eklentileri çevresi ile birlikte, İstanbul’un DEMİRYOLU MİRASI olarak ilan edilmesi için 01.08.2007 tarihinde İCOMOS, BTS ve Mimarlar Odası tarafından İstanbul Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulularına başvuru yapılmıştı..

 

Üzerinden bir yıl geçen başvuru üzerine İstanbul 5 Nolu Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu kendisine yapılan bu başvuruyu yerinde incelemek amacı ile kurul görevlilerini Demiryolu hattına incelemeye göndereceğini TCDD’ye bir yazı ile bildirmiştir.

 

TCDD Sordu DLH Avrasya’ya yönlendirdi

Demiryolları yapılacak bu inceleme öncesi Marmaray CR1 inşaatı kapsamında Halkalı Gebze arasında hangi gar ve İstasyonların bina ve tesislerin etkileneceğini (yıkılınacağı demeye dili varmamış) 25.06.2008 tarih 711 sayılı yazısı ile DLH’ye sormuş.

 

DLH ise sorulan sorunun cevabını kendisi vermeyip, inşaatı yapmakla görevli müteahhit Avrasya Ortak Girişimine (Konsorsiyum) havale etmiş.

 kd 

Avrasya Ortak girişiminin 22.08.2008 tarih 12555 referans numarası ile verdiği cevap DLH’nın 27.08.2008 tarih 6513 sayılı yazısı ile Demiryollarına aktarılmıştır.

 kd

 

Marmaray projesi TCDD hatları gar ve istasyonları için "Yıkım Projesidir" diye yıllardır haykırmamıza rağmen kamuoyunda yeterli yankıyı uyandırmamış söylemlerimiz bilim adamlarından akademisyenlerden toplumsal muhalefetten yeterli desteği bulmamıştı ne yazık ki! Bunun da Marmaray’ın boğazı raylı sistem ve tüple geçişin yarattığı olumlu hava ve önceden ilan edilen bilimsel desteğin bir anda terk edilememesinden kaynaklandığını da biliyoruz.

 

Ancak gelinen noktada boğaza üçüncü köprü yapma girişimi ve boğazda Marmaray tüpünün hemen yanına lastik tekerlekli araçlar için yeni bir tüp geçiş ihalesinin yapılması, Marmaray’ı sorgulanır hale getirdi.

 

Yıkım belgelendi

 

Avrasya Ortak girişiminin 22.08.2008 tarih 12555 referans numarası ile verdiği cevap yazısının ekindeki iki sayfalık Listeye göre 29 İstasyon yıkılıyor, 6 adet istasyon binası korunuyor (ancak kullanım dışı kalıyor)yerine yenisi yapılıyor. Yıkıma kurban gidecek diğer tesisler için aşağıdaki listeye bakınız.

 kd

 kd

 

Yıkıma İzin ve onay varmı?

 

Yıkılmak istenen gar ve istasyonlara ait artık belgede var, ncak bildiğimiz kadarı ile DLH ve Avrasya Ortak Girişimi henüz bu yıkacağını açıkladığı gar istasyon ve tesisler için Koruma Kurullarından izin çıkmadı.

 

Sulukule’den sonra yıkım demiryolu gar ve istasyonlarında

 

Tüm kamuoyu muhalefetine yapılan eylem ve etkinliklere UNESCO’ya verilen sözlere rağmen kentsel dönüşüm adı altında Sulukule’de yaşanan yıkımları eğer engellenemez ise demiryolunun tarihi gar ve istasyonlarında yaşanacak.

 

Demiryollarının yıkıma seyirci kaldığı, treni sergi objesi olarak gördüğü ortamda önce bu listeye bakınız eğer "işsiz gücsüz takımı"ndan iseniz küresel yağmaya hizmet eden bu yıkımı durdurmak için bir şeyler yapınız.

 

Hala imza vermediyseniz http://kentvedemiryolu.com/marmaray_imza_kampanyasi.php linkini ziyaret ederek bir imza veriniz.

Yıkılacak ve yeri değişecek istasyonlardan fotoğraflar:

 kd

Halkalı

 kd

Kanarya

 kd

Yeşilköy peron

 kd

Yeşilköy

kd

Yeşilyurt

 kd

Bakırköy

 kd

Yenimahalle

 kd

Yedikule

 kd

Zeytinburnu

 kd

Kazlıçeşme

 kd

Söğütlüçeşme

 kd

Kızıltoprak İstasyon

 kd

Kızıltoprak Lojman

 kd

kızıltoprak alt geçit

 kd

Feneryolu

 kd

Göztepe

 kd

Göztepe

 kd

Erenköy

 kd

Suadiye

 kd

Bostancı İstasyon

 kd

Bostancı Lojman

 kd

Küçükyalı

kd

İdealtepe

 kd

Süreyyaplajı

 kd

Maltepe

 kd

Cevizli

 kd

Kartal İstasyon

 kd

Kartal Lojman(eski ambar)

 kd

Yunus

 kd

Pendik

 kd

Kaynarca

 kd

Tersane

 kd

Güzelyalı

 kd

Aydıntepe

 kd

İçmeler

 kd

Tuzla

 kd

Fatih

 kd

Osmangazi

 kd

Gebze

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu