Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

ANKARA-İSTANBUL ARASI HIZ 2 MİLYAR DOLARA

(yorumlar kapalı)

 kdRefet Kayakıran Turizm gazetesinde 2006 yılında yayınlanan makalesinde "Türkiye’nin cari açığını, Ankara-İstanbul hızlı treni azaltmaz, arttırır… Bize döviz lazım… Bizim petro-dövizler yeraltında değil, plajlarda uyuyor. Birileri de koltukta. Uyanın da, Ankara-Konya diye devam edecek hızlı treni daha başlamadan Antalya-Denizli-Kapadokya’ya çevirin"diye sesleniyordu. Talep güncelliğini koruduğu gibi iktidarın yanlış ulaşım politikalarında ki ısrarıda sürmektedir.

2 MİLYAR DOLARA ANKARA-İSTANBUL ARASI HIZ   

İstanbul-Ankara hızlı treni, hızla artan giderlerle şimdilik 1.2milyar dolara yoldayken, Ankara-İstanbul Bolu tüneli de 16 yıllık bir hızla, 1 milyar dolara yakın maliyetle yakında açılacak… İnşallah…

Toplam 2 küsur milyar dolar, İstanbul-Ankara arası hız isteyen yurt insanı için harcanmakta. Tren hızını alamayıp Konya’ya doğru da devam edecekmiş… Hatta, Ankara-Sivas da yoldaymış. (Bkz. Google: İstanbul-Ankara hızlı tren veya Bolu tüneli yüzlerce haber). 

Bolu tüneline 1 milyar dolar harcanarak otoyolla 3 saate zaten inecek bir hatta, tren için ayrıca 1 küsur milyar dolar daha harcanacağına, bu yatırım Antalya-Pamukkale-Kapadokya üçgenine yapılsa, plajlarda uyuyan milyonlarca turist hareket geçirilmez miydi sorgumuza devam edelim. (Elbette; neden İstanbul-Antalya olmasın, neden İstanbul-İzmir, İzmir-Antalya olmasın gibi çeşitli başka öncelikler de olabilir. Ancak, deniz şehirlerine deniz ulaşımı gerektir…  Karacıların, denizci olması da zor bir evrimsel süreçtir. Bkz. Arşiv; Karacıların turizmi) 

Ankara-İstanbul hızlı tren bilet fiyatı 50-100 YTL arası planlanmakta ve yılda 200 milyon Euro gelir beklenmekteymiş. Bilet niye YTL, gelir niye Euro hesaplanıyor? Çünkü Yerlinin TL biletiyle Euro cinsinden kredi borcu ödenecek. Bu gelir olursa şaşalım ama esas, Yerli TL gelir ile Euro borç nasıl ödenecek, bakakalalım…  Oysa mesela;  Antalya’dan sabah 1-2 saatte Pamukkale’ye çıkıp, akşama yine 1-2 saatte Kapadokya ya geçip, ertesi akşam Antalya’ya 1-2 saatte dönecek bir hızlı tren parkurunda  ‘’Hakiki EURO" ödeyecek 1-2 milyon turistten şimdilik en az 300 milyon ‘’En Hakiki EURO"  , Yerlisinden de 100 milyon TL tur gelirine  iddaaya girerdim (verilen parkur basit bir örnek olup, bol parkur çeşidimiz vardır). Tren bileti, bu bölgelerde yaratılacak katma değerin sadece bir aracıdır. Kolay ve zevkli bir ulaşımla bu bölgelerdeki turların; konaklamayla, alış verişle birlikte, her yıl katlanarak, yaratacağı bölgesel gelir İstanbul-Ankara tren gelirini kat ve kat geçer.

Yatırım kimden? Bizden… Geliri kimden? Turistten Hakiki döviz… Borcu kim öder?  Turist. Yerli turist payı da bonusu… O da, öğrenciye, öğretmene; değil 50 YTL, bedava olmak üzere…  

Turizm Bakanlığı uyurken, uyanık Ulaştırma Bakanlığı, yurtiçi yollarını, çoğu projede gerçekten bir başarıyla ama biraz da kimilerinin keyfince planlamakta. Kim için? Ankara’ya hızla işbitirmeye gidip, İstanbul’a hızla dönmenin şairane keyfini duyanlar veya Ankara’da politik kiracı olup, sık sık İstanbul’a gidenler için…!!

Kim bilet alır? İşbitiriciler (Biz arabayla 3 saatte, otobüsle 4 saatte gideriz… Bolu’da mangal da benden… Kızılay’dan, Taksim’e uçak ise 4 saat… Kalsın) Yatırımı kim ödeyecek? Önce Biz, sonra İşbitiriciler… Neyle? IMF den borç alarak (Biz almadık ama Biz hep öderiz).   

Türkiye, kalkınmak ve büyümek için yurtdışına petrol niyetine mal, hizmet satmak zorunda. Yurtiçinde birbirimize tren bileti satarak ancak trencilik oynarız, bedelini de fena öderiz. Çocuk oyunlarını hep babalar oynar… Geçmişte ve halen babaların oyununu çook ödedik… Gelecekte de ödetmek istiyorlar. 

Antalya’daki turist ancak yakın veya hızlı ulaşılan çevrede özgün yerler varsa otelden kafasını çıkarır ve her şey dahil sisteminden dönüşler başlar. Çevre cazibesi Orta Anadolu’dadır… Turist, raftingten, yattan bıktı… Roma harabelerine de doydu. Evet, gelecek temalı parklar, vs. Antalya’da turisti otelden çıkarır ama Kapadokya’nın, Pamukkale’nin eşsiz, benzeri olmayan görüntüsü nerede, Las Vegas’tan, Disneyland’den, Paris’ten kopyalanmış tema parkları nerede. Kapadokya’yı, Pamukkale’yi, Nemrut’u kopyalayamazsınız. Turist buraları bir gördü mü, bir daha ister, onlarca dostuna da tavsiye eder… Anadolland, Disneylandi ezer de geçer. 

Türkiye’nin cari açığını, Ankara-İstanbul hızlı treni azaltmaz, arttırır… Bize döviz lazım… Bizim petro-dövizler yeraltında değil, plajlarda uyuyor. Birileri de koltukta. Uyanın da, Ankara-Konya diye devam edecek hızlı treni daha başlamadan Antalya-Denizli-Kapadokya’ya çevirin… Lütfen.   

Refet KAYAKIRAN  refetk@hotmail.com

Turizmci-Moskova

Yukarıdaki makale http://www.turizmgazetesi.com/ sitesinde yayınlanmış olup, yazar Refet Kayakıran’dan alınan izinle sitemizde yayınlanmaktadır.

  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: www.kentvedemiryolu.com