Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Ufuk Uras’ın Sorularına Ulaştırma Bakanının Yanıtları

(yorumlar kapalı)

resimİstanbul Milletvekili Ufuk URAS’ın tren seferlerinin kaldırılmasına ilişkin soru önergesine Ulaştırma Bakanından cevap geldi. Gelen cevapta “yol yapım çalışmaları sonunda seferlerin durumu tekrar değerlendirilecektir” denilmektedir. 25 Kasım grevine Samsun’da katıldıkları gerekçesi ile 4 BTS ( Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası) üyesinin yola gönderilmeyerek maddi kayba uğratılması örgütlü modern toplumla bağdaşıyor mu? Bu durumla ilgili bir girişiminiz olacak mıdır? Sorusu ise yanıtsız kalmıştır.

T.C.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI

Strateji Geliştirme Başkanlığı

0 8 -04- 2010

 

Sayı :B.11.0.SGB. 0.01.00.610. 01/ 728

Konu :İstanbul Milletvekili Sayın Ufuk URAS’ın yazılı soru önergesi

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

İlgi :TBMM Başkanlığının 26.01.2010 tarih ve A.01.0.GNS.0. 10.00.02- 19236 sayılı yazısı.

İstanbul Milletvekili Sayın Ufuk URAS’ın 7/12032 esas sayılı yazılı soru önergesinin cevabı hazırlanarak ekte sunulmuştur.

Bilgilerinize arz ederim.

 

 

Binali YILDIRIM

Ulaştırma Bakanı

EK:

1) Cevap formu (2 Sayfa)

DAĞITIM: TBMM Başkanlığı Başbakanlık

 

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ SAYIN UFUK URAS’IN

7/12032 SAYILI YAZILI SORU ÖNERGESİ VE CEVABI

 

Bakanlığınız tarafından 28.12.2009 tarihinde 4. Bölge Müdürlüğüne gönderilen yazıda Sivas Bölgesinde çalışan trenlerden; Akyaka Posta Treni (Kars-Akyaka arası), 4 Eylül Mavi Treni, Erzurum Ekspresi seferden kaldırılmıştır. Gerekçe olarak da verimsiz işletildikleri ve işletildikleri parkurlardaki yol çalışmaları gösterilmiştir.

Bu bilgilere dayanarak,

SORULAR:

1- Kars Akyaka arasında çalışan “Akyaka posta treni” yıllık 97.000, günlük 275 yolcu taşıyan tek yolcu trenidir. Bu bölgenin ihtiyacını karşılayan tek tren seferini verimsiz işletildiği gerekçesi ile seferden kaldırmak kamu yararı ilkesi ile bağdaşıyor mu?

2- 4 Eylül Mavi Treni yıllık yaklaşık 185.000, günlük 524 yolcu kapasitesi ile 513 yolcu, Erzurum Ekspresi ise yıllık yaklaşık 250.000, günlük 564 yolcu kapasitesi ile 686 yolcu taşıyan (yolcu indi- bindi sayısı) trenlerin verimsiz işletildikleri gerekçesi ile seferden kaldırmak rasyonel bir karar mıdır? Kararın tekrar değerlendirilmesi düşünülüyor mu?

3- 25 Kasım grevine Samsun’da katıldıkları gerekçesi ile 4 BTS ( Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası) üyesinin yola gönderilmeyerek maddi kayba uğratılması örgütlü modern toplumla bağdaşıyor mu? Bu durumla ilgili bir girişiminiz olacak mıdır?

CEVAPLAR:

Ülkemiz demiryolu sistemi uzun yılların ihmaliyle önemli sorunlarla karşı karşıya kalmış olup, 2003 sonrasında demiryolları yeniden Devlet politikası haline getirilmiştir.

Bu çerçevede TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü, bir yandan yüksek hızlı tren projeleri ile önemli atılımlara imza atarken bir yandan da mevcut konvansiyonel hatları standardına yükseltmek için yoğun bir yenileme programı başlatmıştır.

Çalışmalar süresince bazı hatlarda işletilen trenler yolcuların mağdur edilmemesi amacıyla geçici sürelerle seferden kaldırılmakta ve çalışmalar sonrasında daha konforlu olarak yeniden sefere konulmaktadır.

resim

Kars-Akyaka arasında günde 4 sefer yapan yolcu treni ile 2009 yılında 70.210 yolcu taşınmış olup, yolcu treninin yıllık ortalama doluluk oranı % 28, gelirin gideri karşılama oranı % 7 olarak gerçekleşmiştir.

Kars-Akyaka treni gelirin gideri karşılama oranının çok düşük olması ve işletildiği parkurda 2010 yılında yol yenileme çalışması yapılması planlandığından seferden kaldırılmıştır. Zamanla mevcut şartlarda (yol çalışmalarının tamamlanmasıve ekonomik kriterlerde) değişiklik olması halinde yeniden değerlendirilebilecektir.

Öte yandan 2009 yılında üretim sonuçlarına göre verimsiz çalıştığı tespit edilen ve gelirin gideri karşılama oranı düşük olup ikame edilme imkânları bulunan yolcu trenlerinin seferden kaldırılması amacıyla bir çalışma yapılmıştır. Bu çerçevede Erzurum Ekspresinin yıllık ortalama doluluk oranı %51, gelirin gideri karşılama oranı % 7 olarak gerçekleşirken; 4 Eylül Mavi Treni için bu oranlar sırasıyla %35 ve % 6 olarak gerçekleşmiştir.

Doğu illerine hizmet veren trenlerden Erzurum Ekspresi ve 4 Eylül Mavi Treni birçok noktada yol yenileme çalışması yapılacağından seferden kaldırılmıştır.

Kaldırılan trenler yerine halen Kars-Haydarpaşa arasında çalışan Doğu, Tatvan-Haydarpaşa arasında çalışan Vangölü, Kurtalan-Haydarpaşa arasında çalışan Güney Ekspresi ile hizmet verilmeye devam edildiğinden vatandaşların bu trenlerle seyahat etmeleri mümkündür.

Bu düzenlemelerle birlikte Güney ve Vangölü Ekspreslerinin teşkilatı klimalı vagonlarla yenilenerek yolcuların daha konforlu seyahat etmelerine olanak sağlanmıştır.

Yol çalışmaları tamamladığında tren seferlerinin yeniden başlatılması yönünde yeni bir çalışma yapılacaktır.

Kars Akyaka yolcu treninin seferden kaldırılması üzerine yapılan basın açıklaması ve protesto eyleminin haberini okuyp video görüntüsünü izlemek için http://www.politikars.com/haberdetay/12746/Kars-Akyakalilarin-Tren-Protestosu.asp linkini ziyaret ediniz.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu