Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Metrobüs kaza riski taşıyor, raylı sistem kurulmalı

(yorumlar kapalı)

resim10.11.2009 tarihinde Merter Tınaztepe mevkiinde iki otomobil şoförü direksiyon hâkimiyetini kaybederek metrobüs yoluna girdi. Şoförün direksiyonu kırması sonucu yoldan çıkan metrobüs de başka bir araca çarptı.Ölen ya da yaralananın olmadığı kaza nedeniyle yol yaklaşık 20 dakika trafiğe kapalı kaldı.Kazayı değerlediren MMO İstanbul şube başkanı Çelik, Merter’de meydana gelen kazanın ilk olmadığını vurguladı. Ters yönde akan trafik ve daraltılan şeritler kaza riskini artırdığını çözümün raylı sistemde olduğunu belirtti.

Makina Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul şube başkanı İlter Çelik, Merter’de 10.11.2009 tarihinde meydana gelen kazanın, metrobüs sisteminin eksiklerini bir kez daha gösterdiğini söyledi. Metrobüs trafiğinin taşıt trafiğine göre ters yönde akmasının kaza riskini artırdığını vurgulayan Çelik, otoyolda güvenlik şeritlerinin ortadan kaldırılması ve şeritlerin daraltılmasının da kazaya zemin hazırladığını ekledi.

10.11.2009 tarihinde meydana gelen kazada, çarpışan iki araç takla atarak metrobüs yoluna girdi. Araçlara çarpmamak için direksiyonunu kıran metrobüs, otoyola girdi. Kazada ölen olmadı. Trafik uzun süre tıkalı kaldı.

MMO başkanı Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, 30 Nisan’da ve 2 Mayıs’ta da benzer kazalar yaşandığını hatırlattı. Ayrıca, bariyerlerin tel olmasının ve şeritlerin daraltılmasının özellikle motosiklet sürücüleri için risk arz ettiğini de vurguladı.

"Çözüm, akılcı yöntemlerle uzun vadeye yayılan, raya bağımlı sistemlerin devreye sokulması ve bu sistemlerin otobüs, minibüs, dolmuş ve deniz ulaşımıyla eşgüdümlü şekle getirilmesidir. Bunun için İstanbul kent içi ulaşım sorumlularının, başta kent plânlamacıları olmak üzere üniversiteler ve meslek odalarıyla birlikte çalışmaları gerekmektedir."

Kaynak: www.bianet.org

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu