Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Lütfü Aygören Son Olsun Denildi Ama Son Olmadı

(yorumlar kapalı)

resim19 Ocak Pazartesi günü Balıkesir Gar’da tren teşkil memuru olarak çalışan BTS üyesi Lütfi Aygören iki tampon arasında kalarak yaşamını yitirmesi üzerine 23 Ocak Cuma günü ülke çapında BTS’nin örgütlülüğünün bulunduğu tüm gar ve istasyonlarda 10.00 ila 12.00 saatleri arasında gerçekleştirilen iki saatlik iş bırakma eyleminin ardından yapılan basın açıklamasında "Lütfü Aygören Son Olsun" temennisi dövizlere yazılmanın ötesine geçemedi.17 Kasım 2009 tarihinde Tren Teşkil Memuru Muhsin KARAGÖZ Kale İstasyonunda "tek başına" manevra hizmetlerini yerine getirirken iki vagon arasında sıkışarak feci şekilde hayatını kaybetmiştir.

resim

17 Kasım 2009’da Tren Teşkil Memuru Muhsin Karagöz için son oldu 

resimYaşanan bu üzücü olayın ardından BTS Genel Başkanı Yunus Akıl tarafından yapılan yazılı açıklamada 17 Kasım tarihinde sendika üyesi Tren Teşkil Memuru Muhsin Karagöz’ün manevra hizmetini yerine getirirken iki vagon arasında sıkışarak hayatını kaybettiğini belirtidi. Akıl, TCDD yönetiminin "az adamla çok iş" uygulaması sonucunda Mart 2007’den bu yana 6 kişinin yaşamını yitirdiğini 10’un üzerinde çalışanın da ağır yaralanarak vücut bütünlüğünü kaybettiğinin altını çizildi.  

Muhsin Karagöz 

Demiryolu Tren Teşkil Memurları için Ölüm Yolu 

resimBTS Başkanı Akıl, TCDD’nin "az adamla çok iş" uygulamasını hayata geçirmek için makasçı, manevracı ve gardfren unvanlarındaki personeli tren teşkil memurluğu adı altında tek unvanla birleştirdiğini kaydetti. Bu uygulamanın ard arda ölümleri beraberinde getirdiğine vurgu yapan Akıl, tersanelerde olduğu gibi bu kayıpların kanıksanmaya başladığını belirtti.

Yanıt 25 Kasım 2009’da Verilecek

BTS Genel Başkanı Akıl, yönetimin duyarsız kaldığı ölümleri daha önce 2 saatlik iş bırakma eylemi ve TCDD Genel Müdürlüğü önüne "tabut bırakarak" basın açıklaması yaptıklarını anımsatarak, TCDD yönetimini bu ölümlerin tekrar yaşanmaması için gerekli önlemleri almaya davet etti. 

Gerekli önlemlerin alınmayan için işvereni uyarmak için 25 Kasım 2009 Grevi önemli bir fırsattır. Tren Teşkil Memurlarının iş güvenliği ve ekonomik sosyal hakları için 25 Kasımda omuz omuza vereceği gündür. 

BTS tarafından yapılan yazılı basın açıklamasının metni aşağıdadır.    

18.11.2009 

Basına ve Kamuoyuna 

DEMİRYOLLARINDA MANEVRA ESNASINDA ÖLÜMLER DEVAM EDİYOR.

ÜYEMİZ MUHSİN KARAGÖZ FECİ ŞEKİLDE ÖLDÜ!        

TCDD Yönetimi "az adamla çok iş" uygulamasıyla hayata geçirmek amacıyla makasçı, manevracı ve gardfren unvanlarındaki personeli Tren Teşkil Memurluğu adı altında tek unvanda birleştirmiştir. Bu uygulama sonrası Manevralarda ard arda meydana gelen ölümler ve yaralanmalar tersanelerde olduğu kanıksanmaya başlamıştır. "Az adamla çok iş" uygulaması sonucu Manevra personelinde de kısıtlamaya gidilerek ölümlere davetiye çıkarılmıştır.  17 Kasım 2009 tarihinde saat 10.30 sularında Tren Teşkil Memuru üyemiz Muhsin KARAGÖZ Muş’a bağlı Kale İstasyonunda tek başına manevra hizmetlerini yerine getirirken iki vagon arasında sıkışarak feci şekilde hayatını kaybetmiştir.                 

İnsan hayatını hiçe sayan "az adamla çok iş" uygulamalarını sürdürdükçe bu cinayetlerin sonu gelmeyecektir. Muhsin KARAGÖZ hayatını kaybeden ilk Tren Teşkil Memuru olmadığı gibi, son Tren Teşkil Memuru da olmayacaktır. Sadece Mart 2007 tarihinden bu yana 6 arkadaşımızın feci şekilde ölümü ve 10’un üzerinde arkadaşımızın da ağır yaralanarak vücut bütünlüğünü kaybetmesi bu acı gerçeği ortaya koymaktadır.        

Bütün bu acı tablonun sorumlusu, sendikamızın ısrarına rağmen gerekli önleyici güvenlik tedbirlerini almayan, taleplerimize kulaklarını tıkayan ve uyarılarımızı görmezden gelmekte ısrar eden yönetim anlayışıdır. Sendikamız gerek yazılı gerekse de şifahen defalarca uyarılarını yapmış, gerekli önleyici güvenlik önlemlerini almasını talep etmiştir.  Ancak yönetiminin duyarsız kalması sonucu sendikamız ölümlerin son bulması için çeşitli eylem ve etkinlikler gerçekleştirmişti.

En son Balıkesir’de iş arkadaşımız Lütfi AYGÖREN’in manevra esnasında hayatını kaybetmesi sonucu Sendikamız 2 saatlik iş bırakmış, TCDD Genel Müdürlüğü önüne sembolik bir  "tabut bırakarak" basın açıklaması yapmıştı.  Bu açıklamada Ulaştırma Bakanlığını ve TCDD’yi can güvenliğinin sağlanması konusunda sorumluluklarını yerine getirmeye, iş cinayetlerini durdurmaya ve demiryollarında en ağır koşullarda çalışan manevra personelinin başta can güvenlikleri olmak üzere, çalışma koşullarının düzeltilmesi, ekonomik ve sosyal halklarında gerekli iyileştirilmeler yapmaya çağırmıştı. 

TCDD yönetimini Tren Teşkil Memurlarının sorunlarına karşı duyarlı olmaya, ölümlerin tekrar yaşanmaması için gerekli önlemleri almaya bir kez daha davet ediyoruz.  

Yunus AKILGenel Başkan 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu