Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Kocaeli batıp çıkıyor… Aşkla çalışınca da bakın neler oluyor…(Çalışınca oluyor(muş)-2)

(yorumlar kapalı)

Akşam saatleriii… Gözümüz Kocaeli’de yayın yapan bir TV kanalına takılıyor… Akşam haberleri desek değil, haber programı desek değil, hani bu kanal belediyenin resmi yayın organı desek o da değil ama kendinden menkul bu habercilik hizmetinin ana konusu; "Aşkla çalışınca bakın neler oluyor…Kocaeli Büyükşehir Belediyesi(KBB)"

Bir kamera, bir de elinde mikrofon tutan muhabir; belediyenin yaptığı, "çalışınca oluyor"ları anlata anlata bitiremiyor. "Seçilmiş" vatandaşlara mikrofon tutuluyor, övgüler alınıyor belediyenin Kocaeli’ne yaptıkları(!) için…

Hani burası Kocaeli, Türkiye’nin başka bir kenti de değil! Gayri Safi Milli Hasıladan en büyük payı alan il! Hal  kdböyle olunca, bu program vari yayından sonra, gören de sanacak ki, Kocaeli’de yaşam günlük güneşlik devam ediyor. Hani belediye "çalışınca" oluyor o yüzden yani! İnanmazsanız kentteki konut sayısı ile at başı giden "çalışınca oluyor" levhalarına, afişlerine, pankartlarına, panolarına bakın. Yetmezse binaların cephelerine bakın, daha da mı inanmıyorsunuz, o zaman bu TV kanalını izleyin!

Bakın, bu TV kanalı "aşkla çalışan" Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin(KBB) hangi hizmetlerinden bahsediyor…

 

"Çok şükür ki SEKA kapatıldı, halk denizine kavuştu!"

 kd"Her sanayi tesisinin ve üretim sürecinin bir sonu vardır. SEKA da üretim işlevini iyi ki doldurdu ve kapandı da, Sekapark yapılabildi"… böyle diyorlar bu kanaldan!

Bu şakşakçılığı yapanların yaşamında kağıda ihtiyaçlarının kalmadığını sanmıyoruz ama kullandıkları kağıdın nereden geldiğini ve markasında muhakkak suretle(özellikle çıktı almak ve yazmak istediklerinde) "copy" uzantısı olduğunu göremeyecek kadar kör oldukları kesin!

Haber veriyoruz: "Artık kağıdı dışarıdan ithal ediyoruz!".

 

Çok şükür değil mi, kurtulduk işte SEKA’dan!

SEKA, Kocaeli’ndeki bir kağıt fabrikasının kısa adıydı… Bir semt adı değildi! Madem "çok şükür kurtuldunuz" SEKA’dan, neden hala adını kullanıyorsunuz? Hadi kullanıyorsunuz da, SEKA sanayi tesisinden geriye kalan 2 adet bacayı neden aydınlatıyorsunuz? Halkla, "nostalji" dalgası geçmek için mi? Yoksa, "bakın SEKA’yı kapatıp dışarıdan kağıt ithal etmeye başladık, işte bunun ispatı" anlamında mı yapıyorsunuz, bu aydınlatmayı?

 kd"SEKAPARK"; sanki SEKA’nın park yeri gibi bir anlam taşıyor değil mi? İnsanın SEKA’ya ait bir otopark yapıldı sanası geliyor, bu isme takılınca! Gerçi bunu takılıp, kendimize dert edinmemize gerek kalmadan onlar, "halkın denize kavuştuğu park" diye adlandırıyorlar bunu ama bu adlandırmada da ciddi bir sorun var! Çünkü "Sekapark", adlı hala anlamını çözemediğimiz park yapılırken, aynı zamanda 3 tane de karayolu üst geçidi(birisi köprülü kavşak) inşaatı yapıldı bu park alanına. Bunlardan birisi TEM otoyolunun İzmit çıkışına(batı tarafındaki), diğer ikisi de İzmit’in girişine denk geliyor! Bu köprüler, köprülü kavşaklar bir açıldı, bir kapandı derken en sonunda açıldı.. Tabii ki açılmaz olaydı, çünkü artık "bu park", "Sekapark sahil yolu" oldu. Şimdi gel de buraya halkın denize kavuştuğu park de! Burası artık, günün her saatinde yoğun trafiğin olduğu sahil yolu oldu ve halk sahiline değil, "sahil yoluna" kavuşmuş oldu.

 kdİşte çok şükür ki, bir üretim tesisini kapatıp, ülkemizi selüloz ürünleri konusunda da dışa bağımlı hale getirip, yerine bol köprülü bir sahil yolu yaptınız! Bütün Kocaeli Halkı da bunu bekliyordu sizden!

 

Reklamcılık işiyle at başı götürülen belediyecilik anlayışından bir örnek de;

"battı-çıktı tüneller"

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin(İBB) bir kopyası olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi(KBB), kısa adından yapılacak bir ironi ile; Kocaeli’nin kulağından girip, burnundan çıkıyor, arada da halkın verdiği oyları boğazında düğümletmeye devam ediyor! Önce Gebze ve Derince’de başlattıkları battı-çıktı inşaatları ve  kdköprülü kavşak inşaatları, Körfez ile İzmit’in girişi ile çıkışı arasında her yerde devam ediyor(Tabi bunlar bildiklerimiz)

Kopyaladıkları İBB’nin battı çıktıları İstanbul trafiğini rezil ederken, kazalara neden olurken ve belediyenin kasasından milyon YTL’leri götürürken ve artık İBB yönetimi bile yer yer hatalı olduğunu kabul ederken, KBB yönetimi İzmit’i santim santim deşmeye devam ediyor! Şehir içi yürünemez, karayolu için(E-5 açısından) ise gelinemez ve gidilemez halde!

 kdBir yanda battı-çıktı şantiyeleri, kaldırım parke düzenlemeleri(ki bu nesiller boyu bitmeyecek herhalde!), diğer yanda yerel yönetimlerin yeni keşfi olan "resmi değnekçilik" nedeniyle yürünemeyen kaldırımlar ile geçilemeyen yollar…

Ama böyle olmasa, yürüyecek yer bulamaz yada aracınızda sıkışan trafik içinde beklerken, şantiye kenarında, sağda-solda, tepede, üst geçitte, alt geçitte, reklam panolarında yazan, "çalışınca oluyor"ları nasıl okuyacaksınız! KBB mütehassısı belediye başkanı, tonlarca masraf yapıp sizler için hazırlatıyor o devasa çirkin pankart ve afişleri! Çevreyi kirletmek için değil, aman yanlış anlamayın "reklam yapmak" için de değil, sadece bilgilendirmek, hatta öğretmek için! kd

 

"Tıraş olurken 12 ton su kurtar-Çalışınca oluyor-KBB…"

"Meyve sebze yıkarken 18 ton su kurtarın-Çalışınca oluyor-KBB"

"Diş fırçalarken… ton su kurtar-Çalışınca oluyor-KBB"

Siz bilmiyor muydunuz, dişinizi fırçalarken, tıraş olurken, meyve sebze yıkarken, duş alırken, ne kadar ton su aktığını? İsraf kardeşim, israf! Bakın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi(KBB)’nin barajındaki suyu bitti sizin yüzünüzden. Barajlar bom boş kaldı, belediye yetkilileri "yağmur duasına çıktı".. Yoksa siz hala ders almadınız mı, 1 ayı aşkın süreyle yapılan su kesintisinden?

Okuyun bu pankartları, biraz eğitimli olun. Belediyeniz sizin için aşkla çalışıyor, siz de azıcık bir şeyler yapın yahu!

 kdBir şeyler yapın ki; "meyve sebze yıkarken 18 ton, tıraş olurken 12 ton, diş fırçalarken …. Ton, duş alırken …. Ton" su kurtarın! Adamlar üşenmemiş yazmış, hem de tonajına varana kadar! Öyleyse ne yapmalı, çalışmalı; "diş fırçalamamaya, sebze meyve yıkamamaya, duş almamaya, tıraş olmamaya" çalışmalı! Unutmayın ki Çalışınca oluyor, barajlar doluyor…

Hani doktorlar, sağlık uzmanları demiş; "meyveyi sebzeyi bol suyla yıkayın, yıkadığınız şeyleri iyi durulayın, temizliğe özen gösterin, dişlerinizi fırçalayın … vs." diye ama Onlar da, KBB uzmanı belediye yönetiminden daha iyi biliyor değiller ya!

İnsanın aklına garip garip fikirler de gelmiyor değil hani! Acaba bu Kocaeli’nde yeraltında bir delik var da, kullandığımız sular oradan uzay boşluğuna akıp, yok mu oluyor acaba? Hani böyle bir gerçek var da biz bilmiyorsak, hemen önlem alıp, kullandığımız suları depolayarak yeniden yeniden kullanalım! Yada Ankara’daki ABB(Ankara Büyükşehir Belediyesi) yönetimi, çalışanlarını, "suyu kullanmasınlar" diye zorla il dışına tatile gönderdiği için, zorla boşaltılmış Ankara’ya gidip orada mı dişimizi fırçalasak?!

Türkiye’nin gelişmiş kabul edilen sayılı illerinden olan Kocaeli’de böylesi traji-komik bir bilinç düzeyiyle halka hitap edilmesine üzülmemek elde değil! Ama daha üzücü olan bir şey var ki, o da; "halkın verilen bu garip mesajları fark etmemesi!"…

"Ey halk barajdaki suyu sen bitirdin"

İşte KBB yönetiminin verdiği mesaj bu! Halk belediyenin dediğini yapsa, barajlar dolup taşacak!

Zaten diş fırçalamak vb. gibi sağlık konularında tembelliği tercih eden toplumumuza, 1,5 ay kaybolan suyun, birden bire nasıl gediğini açıklamayan ve 2009 yerel seçimlerine, 1999’da seçilen bir önceki belediye yönetimine vurarak hazırlık yapan KBB yönetiminin verdiği mesaj bu!

Belediye diyor ki;

"Su kullanma, kendi işini kendin yap, kentsel dönüşüme, karayolu endeksli ulaştır(ma)ma politikalarına ses çıkartma" ve ekliyor;

"Unutmayalım, hazır olalım"

Neyi unutmayalım biliyor musunuz, "17 Ağustos Depremini"! Deprem olursa, "o durumda da başının çaresine bak" diyor belediye, daha şimdiden! Hem de bunu söyleyen; fay hattı üzerinde olan İzmit’te dolgu sahile bol bol köprü, köprülü kavşak, battı çıktı tünel yapan KBB yönetimi!

 kdPeki belediye; sudan, depremden, altyapıdan, trafikten, SEKA’yı kapatıp sahil yolu yapmaktan, selden, elektrik kesintilerinden, çevre kirliliğinden sorumlu değilse, NEDEN SORUMLU PEKİ? Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ne iş yapıyor peki?

Cevap;

"Çalışıyor veeeee oluyorrrr". Kocaeli’deki bir yerel TV’de şakşakçılığı yapıldığı üzere, hem de "bakın aşkla çalışıyor..!!!"

Bir de o seçilmiş vatandaşların hem TV’de, hem de reklam panolarındaki görüntüleri var, orada sayın KBB mütehassısı belediye başkanına soru soruyorlar ve diyorlar ki;

"Başkan sırada ne var?"

Artık biz burada, içimizden çok geçse de, herhangi bir yorum yapmayalım, Biz, en iyisi yorumu sizlere bırakalım!

Aslında Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin yaptıklarını(!), komedi dizisi yapsak, izlenme oranı çok yüksek olur ama ağlanacak halimize güler misiz, gülmez misiz, o da sizin taktiriniz…

Sonuçta Kocaeli "batıp çıkıyor" ama çalışınca da oluyor, inşaat ve reklam şirketlerinin cebi de doluyor! Ama yine haksızlık mı ediyoruz acaba, hani, adamlar açık söylüyor; "Varlığı, yokluğu, huzuru paylaşıyoruz" diye! Yoksa Onlar, "varlığı ve huzuru" bilmediğimiz birileriyle paylaşırken, halk yokluğu ve yaşamanın dar edildiği Kocaeli’nin içine düştüğü bu acı hali mi paylaşıyor sadece?

Aman boş verin, belediye yetkililerimizden daha iyi mi bileceğiz biz!

Sonuçta, "çalışınca oluyor" ama bakın biz, gerçekleri aşkla yazınca da, İŞTE BÖYLE OLUYOR!

 

bilgi@kentvedemiryolu.com

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu.com