Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Kara Trenin Soluğunu Elektrikli Tren Kesti

(yorumlar kapalı)

resim

İstanbul’un Anadolu yakası banliyösünde oturanlar, artık yıllardır alıştıkları bir sesten uzak kalacaklar. Elli yaşını çoktan geçmiş kara trenlerin ne "çuh, çuh" ları ne düdük sesleri bir daha işitilebilecek. Uykularını en tatlı yerinde bölen kara trenin yerine aynı raylarda bir elektrikli tren kayar gibi gelip geçecek.

resim

Banliyö sakinleri yorgun iş dönüşlerinde daha rahat seyahat edecekler. İnsanı hop hop hoplatan tahta vagonların yerini, rahat koltuklu, sarsıntısız vagonlar alacak.

resim

Hepsinden önemlisi, sabah işlerine, akşam evlerine, daha çabuk gidecekler, dönecekler. Böylece Anadolu yakasının yolcuları rahat bir nefes alacaklar.

resim
1933 Haydarpaşa Pendik Banliyö Grafiği

Ama yıllardır hayalini kurdukları elektrikli trenlerin raylarda kayması ile uzun yılların tatlı bir masalı da son buluyor.

resim

İnsanüstü Çalışma

Devlet Demiryolları Haydarpaşa banliyösüne elektrikli treni getirmek için çoktandır hızlı bir çalışma temposuna girmişti. Bir yıl gibi kısa denilebilecek bir sürede gerekli bütün tadilat yapılarak banliyö güzergâhına elektrikli hat çekilmişti. Bu konuda İşletme Müdürü Numan Taner şunları anlattı.

resim

—Tabir caizse Anadolu yakası banliyösünde insanüstü bir gayretle çalışıldı. Gerek peronlardaki tadilat, gerekse havai hat çekimi rekor denecek sürede ikmal edildi. Bunu yanı sıra Haydarpaşa’daki elektrikli tren deposu inşaatı elektrikli tren makinistlerinin yetiştirilmesi de gerçekten en hızlı ve başarılı şekilde yönetildi. Elektrikli tren Anadolu yakasının büyük bir ihtiyacını karşılayacak. Şimdiye kadar dolmuş ve minibüsleri tercih eden halk elektrikli trenin çalışmaya başlaması ile bundan vazgeçecektir. Çünkü gerek sürat gerekse aranılan emniyet ve rahatlığı elektrikli trenlerde bulacaktır.

resim

Üç Merhaleli Proje

Birkaç yıl önce planlanan Haydarpaşa Arifiye elektrikli tren hattı üç merhalede tamamlanmıştır. Birinci merhalede bulunan Haydarpaşa-Pendik hattı Nisan başında hizmete girdikten sonra bunu ikinci merhale olan Pendik Gebze takip edecek, bu projede muhtemelen yaz sonlarında tamamlanacaktır. Elektrikli tren hattının son etabı Gebze Arifiye projesi ise ancak iki yıl sonra hizmete açılacaktır.

resim
Banliyö Livresi 1936 Haydarpaşa Gebze(Ergin Tönük Koleksiyonu)

Böylece elektrikli trenler iki yıl sonra Haydarpaşa Arifiye arasında çalışmaya başladıktan sonra Adapazarı’na kadar yolcuların süratli ve emniyetli seyahat etmeleri sağlanacaktır.

Yerleşme Bölgesi

resim
Adapazarı Haydarpaşa arasında çalışan "Buharlı Tren" Hereke’de

Uzun yıllardan beri tasarlanan Anadolu yakası yerleşme bölgesi elektrikli trenin çalışmaya başlaması ile tren hattı boyunca tatbik edilecektir. Tren hattının deniz ve kara tarafında iskân edilen halk günün her saatinde kolayca vasıta bulabilecektir.

resim

                                 

Adapazarı Gebze "Mektepli treni" Hereke’de

Ne Diyorlar

Banliyö sakinlerinin büyük çoğunluğu elektrikli trenlerin çalışmaya başlaması ile vasıta meselelerinin halledileceğini ifade etmektedirler. Buharlı trenlerin hem yavaş hemde rahatsız oluşundan yakınan banliyö sakinleri bu konuda şöyle diyorlar.

resim
3701 lokonun çektiği banliyö treni suadiyede

—Yıllardır trenlerden istifade edemiyorduk. Günün belirli saatlerinde çalışan banliyö trenleri ile seyahat etmek bizim için büyük bir meseleydi. Bundan dolayı dolmuş ve minibüslerle işimize gidip geliyorduk. Oysa elektrikli trenlerin çalışması bizleri ister istemez trenle seyahate itecek.

resim
3703 Adapazarı garda

Halen Haydarpaşa Pendik arasını bir saatte kateden buharlı trenlerin yerine sefere konan elektrikli trenler aynı yolu 35 dakika da alacaklardır.

Her şey iyi güzelde bir şeye yanmamak elde değil;

Kara trenlerin bir daha göremeyeceğimiz romantizmi.

Kaynak: Koray Güney Hayat Dergisi

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu