Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Kadıköy Vapurunu Kaçırdılar

(yorumlar kapalı)

Nükleer Karşıtı Platform üyesi bir grup eylemci, Beşiktaş’tan kalkan Kadıköy vapurunu "kaçırdı".

resimBeşiktaş’ta gemi kaçırılacağı bilgisi nedeniyle bölgede çok sayıda çevik kuvvet polisi karadan, deniz polisine ait 3 tekne de denizden önlem aldı. Çok sayıda basın mensubunun da hazır bulunduğu kaçırma eylemini bekleyenler, ters köşeye yattı.

Herkes eylemcilerin gemi kaçıracağı beklentisindeyken kaçırmanın mecazi anlamda kullanıldığı ilerleyen dakikalarda anlaşıldı. Kadıköy vapuruna yetişemeyen eylemciler basın açıklaması yaparak Rusya ile yapılması planlanan ve mecliste görüşülmesi beklenen Nükleer Santral Projesi’ni protesto etti.

Nükleer karşıtı bir grubun Beşiktaş’tan Kadıköy vapurunu kaçıracağı haberi ile İstanbul polisi ile basın hareket geçti. Polis ekipleri sabah saatlerinden itibaren iskeleye çok sayıda çevik kuvvet yığınağı yaptı. Karadaki önlemlerle yetinmeyen polis, denizden de polise ait teknelerle önlem aldı. Bu arada basın da böyle bir haberi atlamamak için iskelede hazır bekledi. Saatler 11.40’ı gösterdiğinde Kadıköy’den gelen vapur iskeleye yanaştı. Bütün herkes eylemcileri beklerken vapur Kadıköy’e gitmek için son hazırlıklarını yaptı. Eylemin boğazın ortasında yapılacağını düşünen bazı gazeteciler gemiye bindi.

resim

Geminin hareketinden sonra kıyıda gergin bekleyiş sürdü. Geminin iskeleden ayrılışı esnasında bir grup eylemci koşa koşa iskeleye geldi. Eylemcilerin ‘gemiyi kaçırdık’ diye bağırmasıyla gerçek ortaya çıktı.

İskelenin yanındaki parkta toplanan Nükleer Karşıtı Platform üyesi yaklaşık 20 kişi basın açıklaması yaptı. Açıklama öncesinde neden böyle bir yola başvurdunuz şeklindeki soruya Oya Koca, çocukların yakın geleceğini ilgilendiren bir yasanın meclisten kaçırılmak istendiğini belirterek şöyle konuştu: "Biz de bir kaçırma mizanseni metaforu kullanarak ilginizi buraya odaklamak istedik. Bu tür ufak tefek güvenlik durumları çok ciddiye alınıyor. Gerçekten güvenliğimizi tehlikeye atacak bir nükleer yasa meclisin gündeminde. Bugün halka, basınımıza bilgileri aktarmak istedik."

Ardından basın açıklamasını okuyan Koca, "Rusya ile Türkiye arasındaki nükleer anlaşmanın mecliste onaylanmak üzere olduğunu hatırlatarak, nükleerin zararlarını anlatan uzun bir basın açıklaması okudu.

 

BASIN ACIKLAMASI

RUSYA ILE NUKLEER ANLASMA MECLISTE ONAYLANMAK UZERE!

NUKLEER ENERJININ IC YUZUNU IYI BILENLER BU RADYOAKTIF OLDU-BITTIYE IZIN VERMEYECEKTIR

Halkın, bilim adamlarımızın, kamu ve özel kuruluşlarımızın yıllardır sürdürdüğü nükleer karşıtı çabalara karşın, Rusya ile yapılan bu anlaşma "oldu-bitti" yöntemiyle Meclis‘ten geçirilmek üzere… Hükümet tarafından 29 Haziran‘da TBMM‘ye sevk edilen anlaşma tasarısı, Meclis Komisyonlarından hızla geçirilerek Genel Kurul’a indirildi. Hükümetin Meclis tatile girmeden önce ivedi olarak geçirmek istediği 4 yasadan birini Rusya ile yapılan nükleer anlaşma oluşturuyor.

Nükleer enerjinin iç yüzünü iyi bilenler ülkemizde bu maceraya hiçbir bicimde girilmemesi gerektiğini bilimsel veriler ışığında net bir bicimde ispatlayacak durumdadırlar. Sadece ülke yurttaşlarının sağlıklı, mutlu ve iyi yaşamasına odaklanan bir bilinçle davranıldığında, enerji verimliliği şartları yerine getirildiğinde, zengin ve doğal yer üstü kaynaklarımızı kullanarak beklenenin ötesine bile gecen sürdürülebilir bir enerji üretimi sağlayacağımız net ve aşikârdır. Bu nedenle Milletin vekillerinin seçme sorumluluklarının ağırlığı ile hareket ederek bu anlaşmanın iptali yönünde oy kullanmalarını milletçe bekliyoruz. Aksi halde kendi vicdanları dahi ileride kendilerini affetmeyecektir.

Rusya Federasyonu Başkanı Dimitri Medvedev’in Mayıs 2010 da Ankara’yı ziyareti sırasında Türkiye’nin ilk nükleer enerji santralinin Ruslar tarafından inşa edileceği açıklandı ve hükümetler arası bir anlaşma imzalandı. "Akkuyu Sahasında Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliği Anlaşması" başlıklı bu anlaşmaya göre, Rusya Akdeniz kıyısındaki Akkuyu’da toplam yatırım tutarı 20 milyar doları bulan nükleer santral yapacak.

Bu manevra ile AKP hükümeti, Hilmi Güler döneminde çıkarılan Nükleer Santral İhalesi Yönetmeliği’nin, yer tahsisi ve elektrik satış fiyatıyla ilgili bölümleri için yürütmeyi durdurma kararı alan Danıştay’ın arkasından dolanmayı hedefliyor. Zira Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), "Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ve İsletilmesi ile Enerji Satışına İlişkin Kanun Kapsamında Yapılacak Yarışma ve Sözleşmeye İlişkin Usul ve Esaslar ile Teşvikler Hakkında Yönetmelik’in iptali için dava açmış ve hakli olduğu için Kasım 2009’da bu sonuç alınmıştı.

Halka bu manevraları ve oldu-bittileri haklı göstermek isteyen bakanlar "Nükleer enerjiye muhtacız" söylemine başvuruyor. "VELEV KI NUKLEERE MUHTACIZ, nükleer enerji tesisi böyle mi kurulur? " diye sormak ve bu anlaşmayı TBMM’nin külliyen reddetmesi gerektiği konusunda kamuoyunu uyarıyoruz.

Hükümetler arası anlaşmada neler var?

Tasarlamalara bakılırsa, Mersin-Akkuyu’da inşa edilecek nükleer santral, 4 ünite ve 4 bin 800 megavat kurulu kapasiteden oluşacak. Rusya’nın nükleer tesis şirketi Rosatom’un başkanı Kiriyenko, Türkiye ile varılan anlaşmanın "Çok büyük bir ihale" olduğunu vurguladığı son beyanatında, %51 hisseleri Rusya’ya ait olacak Akkuyu santralinin, Rusya sınırları dışında kurulan Rusya’ya bağlı ilk nükleer tesis olacağını söylüyor.

Kiriyenko beyanatında şimdiden "…% 49’unu şirketlere satacağız (… ) bazı Türk şirketleri ilgileniyor, ama biz Avrupalı yatırımcılar ile de görüşmeleri sürdürüyoruz" diyebiliyor, zira tüm irade Ruslarda olacağından, topraklarımızda kurulu tesis için biz Türklerin herhangi bir öngörüde bulunması beklenmiyor. Akkuyu nükleer santral inşa ve isletmesinde TC kamu payı olmayacak. Santralin finansmanını da Rusya sağlayacak. Santral inşaatının % 60-65’ini Türk şirketleri üstlenecek. Bu şirketlerin kimler olacağına da Rusya karar verecek…

Santral kurulum ve işletimi Rus patenti taşıdığından; gelecekte ülkemiz adına övünç kaynağı olabilecek teknolojik yatırım olmayacağı gibi, beklenenin aksine Türkiye’ye teknoloji transferi konusu, bu süreçte güvence altına alınmamakta.

Her Türlü Yetki Rusya’da

Rusya kendi ülkesinde bile yeni olan ve henüz isletmeye alınmamış VVER 1200 modeli santrali 20 milyar dolara topraklarımızda deneme yanılma yöntemiyle inşa edecek, sonra bildiği gibi isletecek; radyoaktif atik depolatacak, 20 milyar dolarını Türkiye’ye senelerce sabit fiyattan satacağı elektrikten misli misline karşılayacak.

Rus tarafı; VVER tipi santrallerde tek imalatçı olması nedeniyle altyapı ile ilgili konularda Türk tarafının önüne sürekli yeni sözleşmeler getirerek kazancını kat kat arttırabilecek.

Türkiye’nin önemli bir deprem bölgesi olması nedeniyle, nükleer santral yapmaya uygun bölge sayısı çok az bulunmakta Bu anlaşma ile Akkuyu sahasında Türkiye Cumhuriyeti’nin gelecekte başka model nükleer reaktörler inşa etme şansı tamamen ortadan kalkmakta. Akkuyu, Ruslara kısmen tahsis edilmiş özerk bir bölge statüsüne bürünecek.

İşletim esnasında ortaya çıkacak nükleer atıkları Rusya’nın yeniden değerlendirmesi, başka ülkelere ihraç etmesi mümkün. Türkiye’de nükleer maddenin %20‘den fazla zenginleştirilmesine ve silah üretimine izin vermeyen anlaşma, Rusya için bunu mümkün kılıyor. Rusya Türkiye’de kullandığı nükleer yakıtları ülkesine ya da başka bir ülkeye göndererek silah yapabilecek.

Dışa bağımlılığımız artıyor

VVER-1200 reaktörlere dünyada sadece Rus TVEL şirketi yakıt sağlayabilmekte yakıt kaynağında çeşitlilik prensibi ile uyuşmamakta ve Rusya’ya ilave bağımlılık getirecek. Rus tarafı, bu yeni bağımlılığı ülkemizin doğal gaza olan bağımlığı ile birleştirerek, gelecekte Türkiye’den istediği tavizleri kolaylıkla koparabilecek.

Başbakan Erdoğan, Rusya ile yapılan anlaşmaların önemini anlatırken karsısındaki basın mensupları aracılığıyla kamuoyuna şöyle sesleniyor: "Zaten Türkiye, doğalgaz ve petrol ihtiyacının yüzde 70’ini Rusya Federasyonu’ndan sağlıyor. Doğalgazda Mavi Akim Projemizi çok daha geliştirmekten yanayız." Dünya, enerji sağlayan kaynakları çeşitlendirmek için uğraşırken, Türkiye enerjide Rusya bağımlılığın % 70 olmasından memnun. Üstelik bunu artıracak projeler peşinde, ülke çıkarı bunun neresinde?

Garantili Pahalı Elektrik

Nükleer enerji şirketine alım garantisi verilen 15 yıllık süre için elektrik fiyatı kilovat/saat başına KDV hariç 12.35 sent olarak belirlenmiş. Bu fiyata yüzde 18‘lik KDV eklendiğinde 14.57 sente çıkmakta ki bugünkü kur üzerinden 23 kurusu asmakta. Bu fiyat ağırlıklı ortalama olup kademeli tarifede 28.7 kurusa kadar çıkabilecek. (Bu maliyete sızıntı, kaza, santralin kullanım ömrünün bitiminde malzemenin radyoaktiviteden arındırılarak bertaraf maliyetleri eklenmemiş, belirsiz gelecekte bu ağır yükler Türk kamu maliyesinin, yani vergi veren yurttaşların, sırtına sarılmış. Bu parantezin içinden ne çıkacağını evlatlarımız görecek ve kullanılan nükleer elektriğin aslında ne kadar pahalı olduğunun hesabini da acı çekerek onlar yapacak, "nükleer santralli modern memleket"te büyüyen evlatlarımız, çok değil on yirmi sene sonra, nükleer enerji kullanan batılı ülkelerin aklıselim yurttaşlarının bugünlerde vardığı hazin sonuçlara varacaklar.)

Anlaşmada elektrik satış fiyatı tanımına bakıldığında, Rus şirketin nükleer santral inşaatı için harcadığı sermaye ve kullandığı kredi faiziyle birlikte, Türkiye’de ödediği lisans bedelleri, geliştirme bedelleri de "bunlarla sinirli olmamak üzere" Türkiye tarafından şirkete 15 yıl içinde geri ödenecektir. Ayrıca Türk mevzuatlarından kaynaklanan maliyet artışları da alınan elektrik yüzdesine bağlı olarak TETAS tarafından karşılanacaktır.

Rus tarafı santralin 50 yıllık isletme ömrü boyunca 150 milyar ABD dolarından fazla net kar elde edecek ve bu karini Rusya’ya taşıyacak. Türk tarafı aleyhine, dış ticaret dengesi çaresiz yüksek borç bakiyesi verecek.

Bu acelenin arkasında yatan ne?

TBMM tatile girmeden derhal oylanması istenilen bu anlaşma hükümetçe milletvekillerinin önüne bu hafta sürülüyor.

29 Haziran‘da TBMM‘ye sevk edilen enerji anlaşma tasarısı, tali komisyon olarak belirlenen Enerji Komisyonunun görüşmeleri dahi beklenmeksizin, Dışişleri Komisyonunda 2 Temmuz’da ele alındı. TBMM Başkanlığınca 30 Haziran’da komisyonlara sevk edilen nükleer anlaşma tasarısını incelemeleri için Dışişleri Komisyonundaki milletvekillerine yalnızca 1 günlük süre tanındı. Anlaşma metni hükümetçe bu hafta sonuna dek Meclis’e arz edilecek, muhtemelen bir gece vakti, ellerin otomatik pilota bağlı kalkacağı oturumda, iktidar milletvekillerince on dakikada tartışmasız kabul edilmesi beklenecek.

Bu anlaşma metni hazırlanırken, Türk enerji uzmanlarının önemli görüşlerinin dikkate alınmadığını ve aceleye getirildiğini de söylemekte yarar var. Enerji Bakanlığı, Elektrik Üretim A.Ş., Türkiye Elektrik Ticaret A.Ş., Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Enerji İşleri Genel Müdürlüğü gibi ilgili kuruluşların uzman seviyelerindeki çalışanları, bu anlaşmanın bazı maddeleri ve anlaşmada öngörülen model ile ilgili önemli kaygılar taşımakta. İnşa edilecek Akkuyu nükleer tesislerinin kontrolünü Rus kamu sektörünün eline bırakacak bu modelin dünyada nükleer santral alanında bir benzeri bulunmamakta.

25 yıl sonra bile Çernobil Kazasının eksilmeyen artan, ölümcül etkileriyle baş edemezken, eski SSCB’nin halefi Rusya’nın sinir aşırı mağdurlara tazminat vermesi bekleneceğine, sorunlu teknolojileri paketleyip biz mağdurlara pahalıya yeniden satması ne yaman bir ironi.

resimİzin Vermeyeceğiz!

Her şey gözlerimizin önünde cereyan ediyor, görüyor ve anlıyoruz. Her insan yaşadığı dönem için tarihsel bir sorumluluk taşır. Bizlerin seçme hakkı yani sıra, seçme sorumluluğu da bulunmaktadır. Eğer kirlilikle, dayatma ve baskıyla, yolsuzlukla çevreleniyorsak, seçimimizi bu yönde yapmışız demektir, mirasımız da bu olacaktır.

Gençleri ve çocuklara iyi düşünülmüş ve doğru çıkarımlarla varılmış, güvenilir bir enerji politikası devredeceksek bu oldu-bitti ye HAYIR diyenlerin sesinin duyurulması da meydanın sorumluluk alanına girmektedir. Medya aracılığıyla ulaşmaya çalıştığımız Milletin vekillerinin seçme sorumluluklarının ağırlığı ile hareket ederek bu anlaşmanın iptali yönünde oy kullanmalarını milletçe bekliyoruz. Aksi halde kendi vicdanları dahi, ileride kendilerini affetmeyecektir.

NUKLEER KARSITI PLATFORM ISTANBUL BILESENLERI

14.07.2010

 

Yapılan eylemi ve yasanın TBMM’den geçmesini değerlendiren Koca "Rusya’nın Mersin, Akkuyu’da "özerk nükleer üs" kurmasını sağlayacak hükümetler arası anlaşma, alel acele TBMM’den geçirilmesin diye dün AKP vekillerine kendimizi duyurmak için İstanbul NKP olarak Beşiktaş’da yaptığımız eylem ses getirdi. 15.07.2010 tarihli Milliyet gazetesinde ana sayfada yer bulmuş. Konuyu vurdumduymaz vekillere ve kamuoyuna duyurma amacımıza ulaştık; ama asıl iyimser beklentimiz, yani "anlaşma metninin meclisçe akli selimle reddedilmesi" gerçekleşmedi. 15 Temmuz 2010’a girilen saatlerde TBMM canlı yayınında milletin değil, AKP’nin vekillerinin, Taner Yıldız’ın koçluğunda anlaşmayı meclisten büyük marifetle geçirişini izledik. Chernobyl teknolojileriyle kuzey yarı küreyi radyoaktif kirliliğe boğan nükleer SSCB’nin varisi Rusya’nın temiz güney sahillerimize kirli teknolojilerini taşımasını sağlayacak bu anlaşmaya da nükleer enerjiye de sesimiz çıktığı sürece, karşı çıkmaya devam edeceğiz. Bu burada kalmayacak, EYLEMLERIMIZ SONUC ALANA KADAR SURECEK!" dedi ve "Bir sonraki eylemde sizleri de yanımızda görmek umut ve dileğiyle" çağırısında bulundu.

Kaynak: http://www.deniztv.com/HABER/23200/1/eylem-gemi-kadikoy-gemisi-nukleer-karsiti-platform-.html

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu,