Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

İstanbul Gar da:Örneğin Gücü Sergileniyor.

resim

Tarihi İstanbul Gar Bu Kez de "Örneğin Gücü" Sergisine Ev Sahipliği Yapıyor. "ÖRNEĞİN GÜCÜ: Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü Kazanan Kurum ve Projelerden Seçmeler Sergisi"ni 11 Haziran-11 Temmuz tarihleri arasında İstanbul (Sirkeci) Gar’da gezebilirsiniz.

resim

Örneğin Gücü sergisi, Avrupa’nın kültürle miras alanındaki 100’ün üzerinde en iyi proje, kişi ve kurumu bir araya getirmektedir. Europa Nostra, korumada mükemmelliği ödüllendirmede ve bunları sergilemekte benzer çabaları ve projeleri cesaretlendirerek örneğin gücünden yararlanmayı hedeflemektedir.

resim

Bu sergide 1978 den 2010 yılına kadar ödül almış projeler ödül kategorilerine göre sergilenmektedir. Koruma kategorisinde, mimari miras, kültürle peyzajlar, arkeoloji ve sanat eserlerinin korunmasına ait projeler sergilenmektedir. Sergilenecek konuların seçimi sırasında koruma ilgililerinin yakın geçmişte gündeme aldığı, modern mimarlık ve endüstri mirasının korunması gibi konulara dikkat çekilmiştir.

resim

Avrupa’dan ödül alan projelerle birlikte 1979 dan 2010 yılına uzanan bir zaman dilimine yayılmış olarak Türkiye’den neredeyse her kategoride ödül alan projeleri bu sergide görebilirsiniz.

resim

Koruma Kategorisinde;

Malta Köşkü (1979)

Yeşil Ev (1985)

Sadberk Hanım Müzesi (1988)

Koç Holding Nakkaştepe Tesisleri (1990)

Cibali Tütün Fabrikası (Kadir Has Üniversitesi 2003)

Sarıca Kilisesi (2006)

Yeni Cami Hünkâr Köşkü (2010) ödüle layık görülmüştür.

resim

Serginin açılışı, İstanbul’da yapılan Avrupa Kültürel Miras Zirvesi’ne katılan çok sayıda yerli ve yabancı konuğun katılımıyla İstanbul (Sirkeci) Gar giriş holünde yapıldı. Sergi açılışı onuruna verilen kokteylde davetliler "Geçerken Senfoni" grubunun müziğini dinlediler.

resim

EUROPA NOSTRA Yönetim Kurulu üyesi Orhan Silier, EUROPA NOSTRA başkanı Dennis de Kergorlay, AVRUPA BİRLİĞİ KOMİSYONU Eğitim, Çokdillilik, Kültür ve Gençlikten sorumlu komiseri Androulla Vassilou, KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ öğretim görevlisi Dr Yonca Kösebay Erkan ve TCDD adına Ruhan Çelebi yaptıkları konuşmalarda İstanbul Gar’ın önemine değindiler, unutulmaz tren Orient Ekspres’in son garı olan Orient (İstanbul) Gar’ın Avrupa ve Türk toplumunun ortak hafızası olduğunu vurguladılar.

resim
EUROPA NOSTRA başkanı Dennis de Kergorlay

resim

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu