Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

HIZLI TRENE KARŞI ÇİFTÇİLERDEN AÇLIK GREVİ

(yorumlar kapalı)

bursa-yht.jpgBursa’nın Gürsu ilçesinde bir grup çiftçi, hızlı tren hattının ovadan geçmesini engellemek için açlık grevine başladı. İlçeye bağlı 10 köyden gelen çiftiler ve Gürsu Ziraat Odası Başkanı Kamil Dönmez, Gürsu Belediyesi önünde açlık grevine başladı. Dönmez ve köylüler tren güzergahının değişmesini istiyor.

Köylüler, güzergah değişene kadar belediye binası önünde çadırda kalacaklarını ve açlık grevine devam edeceklerini söyledi. Belediye binası önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, yanlarında getirdikleri “Özcü, çiftçi ile uğraşma”, “Hızlı trene değil istasyona karşıyız”, “Köylü milletin efendisidir” ve “Başkan istasyon ısrarı niye?” yazılı pankartlar açıp sloganlar attı.

Türkiye’de üretilen armudun yüzde 30′unun Gürsu ovasındaki köylerde yetiştirildiğini belirten Ziraat Odası Başkanı Kamil Dönmez, “Hasat döneminde 2500 civarında işçi çalıştırıyoruz. İlçedeki seracılık faaliyetlerinin de Gürsu’ya yıllık katkısı 9 milyon lira. Ankara ve Gürsu iş birlikçileriyle hızlı tren projesiyle halkımızın emeğiyle oynanmaktadır. Bizler hızlı trene karşı değiliz. Dünyanın en güzel ovalarından biri olan bölgemizin kalbine hançer saplanmasına karşıyız. Tabiat katledilirken azınlığın festival yapmasına, doğa fuarı yapmasına anlam veremiyoruz” dedi.

Hızlı tren hattının Gürsu ovasında bin dekar 1. sınıf tarım arazisini yok edeceğini belirten Dönmez, “Bu arazinin 150 dekarında seralar var. Ovaya yıllık maddi zarar 6 milyon TL olacak. Bunun yanında istasyon etrafındaki yapılaşma ovaya zarar verecek” diye konuştu. 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: aksarayhaber.com.tr