Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Haydarpaşa Garı 101 Yıldır Aynı Yerde Ya Dayanışmamız

(yorumlar kapalı)

“Dünyanın en ilham verici” kentini “yeniden keşfetme” zamanı sloganı ile Haydarpaşa Gar binası afişe edilerek 101 yıldır aynı yerde olduğunun farkına varılması istenmektedir. Aslında yapılan “farkına varın Haydarpaşa için yapılan dönüşüm projesinde yerinizi alın” çağrısıydı. Bu çağrının ardından adı “koruma amaçlı plan” olan ve Haydarpaşa garı ve çevresini dönüşüme ve betonlaşmaya açan plan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisinden oy çokluğu ile geçti. Bize düşen ise Haydarpaşa garını yeniden keşfetmek değil, yeniden Haydarpaşa Dayanışmasına güç vermektir.

resim

Dayanışma dostları merhaba!

Yeni yıla girerken ülkemiz her bakımdan bir alt-üst oluş yaşarken, Haydarpaşa Gar, Kıyı ve Liman Kamusal Alanı yeni bir eşik aşamasında bulunmaktadır. Haydarpaşa’yı betonlaştırarak yağmalamada ısrarlı olan yönetim ve sermaye kesimleri İstanbulluları, hukuku, şehircilik ilkelerini ve bilimi hiçe sayarak bu tutumlarını ısrarla sürdürmektedirler.

 

Bu kez "Koruma Amaçlı Plan" kullanılarak bu amaçlarını gerçekleştirmek istemektedirler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisinden oy çokluğu ile geçen plan muhtemelen 2010 yılının ilk günlerinde yürürlüğe girecektir.

 

"Haydarpaşa Gar, Liman ve Geri Sahası Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı" adı altındaki plana göre Haydarpaşa Kamusal Alanında bulunan; Gar hizmet alanları, yeşil-rekreasyon-kıyı alanlarına ticaret, turizm, ofis vb fonksiyonlar getirilmek suretiyle bu alanlar yapılaşmaya açılmaktadır !!!

 

Bizler şüphesiz HPD (Haydarpaşa Dayanışması) olarak, geçmişte olduğu gibi sürecin yakın takipçisi olmaya devam edeceğiz…

 

2010 yılında HP yağma girişimlerinin bertaraf edilmesi dileklerimle; tüm dostların yeni yılını kutlarım.

Barış ve esenlik dolu nice yıllar…

 

EYÜP MUHCU

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Şube Başkanı

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu