Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Haydarpaşa Gar Asla Yalnız Kalmayacak.. 72.Hafta

(yorumlar kapalı)

haydarpasa-gara-veda.jpgTCDD yönetiminin, 1 Şubat 2012 tarihinde Gebze Köseköy Hızlı Tren yol çalışmasını gerekçe göstererek Gebze Köseköy arası demiryolu hattını, 29 Nisan 2012 tarihinde de Marmaray çalışmalarını gerekçe göstererek Gebze Pendik arası banliyö hattını ulaşıma kapatmasıyla Haydarpaşa gar yalnızlığa itilmiş ve dönüşüm projelerine zemin hazırlanmıştı. Pendik-Haydarpaşa-Pendik arası tren seferleri de 19 Haziran 2013 tarihinde 00.20’de Haydarpaşa gardan kalkan son banliyö treninin ardından kaldırılarak Haydarpaşa Gar iyice ıssızlaştırılmıştır.  

H.pasa-gara-veda-cinar-sivri.jpg

Son Trene Veda..  

Haydarpaşa Dayanışmasının çağrısı ile Haydarpaşa gar dönüşüm projesini ve seferlere iki sene ara verilmesini protesto eden yaklaşık üç bin kişi 18 Haziran akşamı saat 20.00 sırlarında gar önünde toplandı. 72. Pazar Haydarpaşa Gar merdiven eyleminde ilk olarak Çınar Sivri gitarı ile şarkılar ve marşlar söyledi.  

h.pasa-gara-veda-memleketimden-insan-manzaralari.jpg

Şair Selah Özakın yönetiminde Ayışığı Sanat Merkezi oyuncuları Haydarpaşa gar merdivenlerinde Nazım Hikmet’in “Memleketimden İnsan Manzaraları” adlı oyunundan kısa bir bölümü oynadılar.  

h.pasa-gara-veda-kardes-turkuler.jpg

Kadıköy’de devam eden başka bir etkinlikten Haydarpaşa gara gelen Kardeş Türküler müzik grubunun dinletisi ilgiyle izlendi.

Etkinlik kapsamında son olarak Nazım Hikmet Kültür Merkezi Sanat Akademisinin piyano ile marş türkü ve şiir dinletisi ilgiyle izlendi. Eyleme katılanlar türküler marşlara eşlik ettiler, “Haydarpaşa Gardır Gar Kalacak”, “Savaşa Hayır Haydarpaşa Gardır”, “Susma Haykır Haydarpaşa Gardır”, “Haydarpaşa Taksim İstanbul Bizim”, “Her Yer Taksim Her Yer Direniş” “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam” sloganlarını attılar. Sloganlara gelip geçen vapur yolcuları da karşılık verdiler.  

h.pasa-gara-veda-72.-hafta.jpg

Haydarpaşa Dayanışması aktivisti Mimar Zafer Kutlu Bayhan, basına yaptığı açıklamada “Burada toplanma amacımız, 72 haftadır sürdürmekte olduğumuz Haydarpaşa Dayanışması’nın direncini sonlandırmak isteyen düşünceye karşı gücümüzü duyurmaktır.” dedi.    

Eylem sırasında temsili tren anonsları yapıldı. Eyleme katılanlar 23.20 treni ile Pendik’e gittiler, Pendik’ten son tren olan 00.20 treni ile Haydarpaşa Gara döndüler. Bazı eylemciler ise Haydarpaşa’dan saat 00.20 kalkan son tren ile yolculuk yapmayı tercih ettiler. 

h.pasa-gara-veda-zeki-ulusoy.jpg

Haydarpaşa Dayanışması 72 haftadır Pazar Günleri 13.00-14.00, 52 Haftadır Perşembe günleri 20.00 ila 21.00 saatleri arasında “Haydarpaşa gar asla yalnız kalmayacak” pankartı ve “Haydarpaşa’dan Tren Sesi Eksik Olmasın”, “Haydarpaşa Trensiz ve İnsansız olmaz” dövizleri ile eylemlerini sürdürdü… 72. Hafta eyleminde Türkçe anlaşılamayan ve duyulmayan “Haydarpaşa Gar Asla Yalnız Kalmayacak” pankartı bu kez Osmanlıca da yazılarak Türkçe afişin altına asıldı,belki Cumhuriyetin tüm değerlerini yok edip Osmanlı hayranı görünenler fark eder düşüncesiyle..

Haydarpaşa Dayanışması Ne istiyor?

1)Haydarpaşa Gar ve liman Endüstriyel işlevini sürdürmelidir.

2)Marmaray projesi kapsamında Gebze Halkalı arasında çalışacak olan trenlerin bir bölümünün Haydarpaşa Gar’a girecek şekilde seyir cetvelleri ayarlanmalıdır.

3)YHT’nin dışında konvansiyonel trenler (Doğu ekspresi, Pamukkale Ekspresi, Toros Ekspresi, Yataklı Ekspresi, Güney Ekspresi) ve bölgesel trenler çalıştırılmalı ve (Adapazarı ekspresleri) başlangıç ve sonlanma garı Haydarpaşa gar olmalıdır.

4)Boğaz tüp geçişinde olabilecek aksamalar göz önüne alınarak Feri işletmesi hazır durumda bekletilmelidir.

5)Haydarpaşa garın tren vapur bağlantısı koparılmamalıdır.

6)Haydarpaşa Gar ve Limanı içine alan 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı iptal edilmelidir. 

Kentsel Dönüşüm Projelerine Yerel ve Merkezi İdareden Farklı Bakış 

Gerek Gezi Parkı eylemlerinde gerekse Haydarpaşa Gar eyleminde verilen mesaj ve talepler İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından iyi anlaşılmış olmalı ki “Bundan sonra bütün projeler halka anlatılacak ve görüşleri alınacak. Bir otobüs durağının yeri bile değişse halka sorulacak. Yol ve güzergah değişikliğiyle ilgili bilgi verilecek” şeklinde açıklama yapmıştır.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) düzenlenen Türkiye Offshore Enerji Konferansı’nın açılışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandıran UDH Bakanı Binali Yıldırım Haydarpaşa Garı ile ilgili düzenlemelerin sorulması üzerine “Bir yanlış anlaşılmayı düzeltmekte fayda var. 29 Ekim’de Marmaray’ı İstanbulluların hizmetine veriyoruz. Marmaray, Ayrılıkçeşme, Söğütlüçeşme’nin yanından Kazlıçeşme’ye kadar deniz altından giden 15 kilometrelik bir gidiş geliş raylı sistemdir. Bunu açıyoruz; ancak Söğütlüçeşme’den Gebze’ye Anadolu yakasında, Avrupa yakasında Kazlıçeşme’den Halkalı’ya kadar olan banliyö tren hatları da yenilecek. Üç hata çıkarılacak. Şuanda başlayan çalışma hattın trafiğe kapatılması. 2 yıl kadar kapalı kalacak. Haydarpaşa Garı orada duruyor ama oraya sefer yapılmayacak. Onu demek istiyoruz” dedi ve devamında “Hızlı tren hattı gelecek. Bu sene sonu itibarıyla Pendik’e gelecek. Pendik’te Kartal-Kadıköy hattına transfer olacak. Oradan Marmaray’a vatandaş gidecek. Proje Marmaray projesi değil, banliyö hatlarının yenilenme projesidir. Banliyö hatlarına üçüncü hat, hızlı tren hattı ilave etme projesidir. Bu konuda bir yanlış anlaşılma olmasın” diye konuştu.

Haydarpaşa Dayanışması 2004 yılından bu yana yaptığı eylemlerde iktidarın niyetinin Haydarpaşa Gar ve çevresindeki endüstriyel işlevi sonlandırarak garın trenlere ve halka kapatmak istediğini söylediğinde iktidar yanlısı bürokratların “Haydarpaşa gara tren gelecek siz neden eylem yapıyorsunuz?” sorusu ile karşı karşıya geliyorduk.

Sorunun yanıtını UDH Bakanı Binali Yıldırım verdi. Haydarpaşa Garı orada duruyor ama oraya sefer yapılmayacak, Onu demek istiyoruz”

İBB başkanı Kadir Topbaş’ın “Bundan sonra bütün projeler halka anlatılacak ve görüşleri alınacak. Bir otobüs durağının yeri bile değişse halka sorulacak” şeklindeki açıklaması Merkezi idarenin kamu arazileri üzerinden rant beklentisiyle uyuşmadığından ayrıca Kadir Topbaş’ın Belediye Başkanlığında son dönemi olduğu için ayakları yere sağlam basmayan bir beyanattır. Ancak 1/5000 ölçekli Haydarpaşa Koruma Amaçlı Nazım İmar Planının iptali için girişimde bulunulması durumunda kamuoyu Kadir Topbaş’ın samimi bir açıklama yaptığına  ikna olur. Yoksa Recep Tayyip Erdoğan’ın İBB Başkanlığı döneminde yaptığı “3. Köprü İstanbul için cinayettir” açıklaması gibi yalan olur.

Son tren de gitti ve İstanbul en uygar ulaşım aracından yoksun kaldı… Ortak hafızamız Haydarpaşa Gar sessiz ve hüzünlü… Bu gidişin dönüşü olacak mı, Haydarpaşa Gar işlevini sürdürebilecek mi, yoksa mazi mi oldu? Gelecek günler bu soruların cevabını da netleştirecek ancak tek gerçek Türkiye’nin demiryolu tarihinde 19.06.2013 itibari ile bir dönem kapanmıştır…

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu