Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Haydarpaşa Çatı Yangını Başbakan’a Soruldu.

(yorumlar kapalı)

CHP Adana Milletvekili Prof. Dr. Nevin Gaye Erbatur tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ınresim yanıtlaması istemiyle TBMM başkanlığına 01 Aralık 2012 tarihinde verilen yazılı soru önergesinde Haydarpaşa çatı yangınında ehil olmayan ve yandaş şirketlere mi bakım yaptırıldığını, yangın olayı ile Haydarpaşa dönüşüm projesinin bir ilgisinin olup olmadığını sormuştur.

 

CHP Adana Milletvekili Prof. Dr. Nevin Gaye Erbatur Haydarpaşa garın tarihsel ve kültürel önemini anlattıktan sonra yangın öncesi çatı katında bakım yapan İFORT isimli şirketin sahibinin AKP Kadıköy İlçe başkanlığının eski teşkilat başkanı İhsan Kaboğlu olmasının tamamen bir tesadüf mü olduğunu bu iddiaların araştırılıp araştırılmadığını dile getirdikten sonra dört adet soruyu yanıtlanmak üzere soru önergesine eklemiştir.

 

resim

1) Haydarpaşa garda yangın çıkmasına neden olan tadilatın temizlik işçilerince gerçekleştirildiği iddiaları doğru mudur. ? Bu iddialar soruşturulmakta mıdır?

2) Tadilatı yapan firmanın AKP ile kurumsal bir bağının olması tesadüf müdür?

3) Tarihsel dokuların tadilatının temizlik şirketlerine ihale edilmesinin gerekçesi nedir?

4) Haydarpaşa garının çatısında büyük hasara neden olan yangın ile geçtiğimiz aylarda Haydarpaşa garının bulunduğu alanda otel yapılacağı haberleri arasında bir bağlantı olup olmadığının araştırılması için bir girişimde bulunulacak mıdır?

 

TBMM arşivlerine bakıldığında Başbakan’ın yazılı soru önergelerinin çoğunu yanıtladığını görmekteyiz.  Bakalım Haydarpaşa yangını için verilecek olan yanıtta hangi bilgiler kamuoyu ile paylaşılacak.

resim 

 

resim

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu