Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Demiryolu’nda Tekel İçin Eylem

(yorumlar kapalı)

resim

Ankara’da Türk-İş Genel merkezi önünde iş güvencesi, maaş ve sosyal haklarının korunması ile özelleştirmelerin iptali için mücadele eden Tekel işçilerinin otuz iki gündür sürdürdükleri mücadelesi oturma eyleminden üç günlük açlık grevine dönüştü. Birleşik Taşımacılık çalışanları Sendikası Şubeleri Tekel işçilerinin açlık grevi eylemine bir günlük açlık greviyle destek verdiler.

resim

Haydarpaşa Gar’daki Eylem

BTS İstanbul 1 Nolu Şube yönetim kurulu üyeleri ve demiryolculardan oluşan bir grup TEKEL direnişine destek amacı ile 20.01.2010 tarihinde saat 09.00 açlık grevine başladılar. Saat 11.00 da yapılan basın açıklamasında Şube başkanı Hasan Bektaş Tekel işçilerinin eylemine verdikleri desteğin süreceğini dile getirdi.

 

resim

Haydarpaşa’daki Eyleme Destek Ziyaretleri

Tekel işçilerinin örgütlü olduğu Tek Gıda iş Sendikasının bağlı bulunduğu Türk-İş konfederasyonuna üye Demiryol-İş sendikası eylem yerine gelerek açlık grevi yapan BTS üyelerine başarılar dilediler.

 

Saat 14.00 civarında ise KESK İstanbul Şubeler platformuna üye kamu çalışanları ve Liman İş Haydarpaşa Şube Yönetim Kurulu üyeleri Haydarpaşa gara gelerek BTS İstanbul 1 Nolu Şubenin bir günlük açlık grevi eylemine destek ziyaretinde bulundular.

 

Basmane Gar’daki Eylem

BTS İzmir Şube yönetim kurulu üyelerinden oluşan 12 demiryolu emekçisi de TEKEL işçilerinin direnişine destek amacı ile 20.01.2010 tarihinde saat 09.00 açlık grevine başladılar. Basmane Garda Saat 12.30 da basın yaklaşık 200 kişilik bir grupla coşkulu bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını BTS İzmir Şube Başkanı Bülent Çuhadar okudu. Basın açıklamasına Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Mustafa Kundakçı, Disk Ege Bölge Temsilcisi, Tek Gıda-İş İzmir Şube kadroları(Ankara’ya şimdilik gitmeyen) KESK İzmir Şubeler Platformu üyeleri, emekten yana siyasi parti temsilci ve üyeleri ve Balatçık işyerinde çalışan kadın tekel işçileri katıldılar.

resim

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu