Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Şantiye kuruldu. Banliyö hatlarının kapatılmasında geri sayım devam ediyor. Ya bizler ne yapıyoruz ?

(yorumlar kapalı)

Sitemizde Marmaray Projesi ile ilgili olarak yayınladığımız raporu yada yazıları kaç kişi okudu bilmiyoruz ama proje bizim dışımızda hızla devam ediyor.

Projeyle ilgili olarak birkaç "tercihli" bilim insanının dışında, hiçbir oda yada bilim insanı ve akademisyenin doğru düzgün haberi yok. Onların haberi yok çünkü, "herkese sorduk, odaların görüşlerini aldık, üniversitelerden onay aldık" diyenler işi kafalarına göre devam ettiriyorlar.

Türkiye bunun örneklerini acı acı yaşadı.. Hızlı(landırılmış) trende bunun örnekleri yaşandı ve olan, 39 cana oldu. Bugün hızlı tren inşaatı devam ediyor ama görünen o ki, birçok bilim insanının haberi yok yapılanlardan …! Ama bilim insanı olmanın gereği olsa gerek, yapılanın ne anlama geldiğini bildikleri için, yapılan işin yanlış olduğunu açık açık söylüyorlar ama bu sefer de dinleyen yok!

Marmaray için de durum aynı … !

Geçtiğimiz günlerde Yıldız Teknik Üniversitesinde yapılan 7.Ulaştırma Kongresinde, bir kez daha ortaya çıktı ki, Marmaray Projesini gerçekleştiren DLH Marmaray Bölge Müdürlüğünün bile ne yaptığından haberi yok … Kongre sırasında; akademisyenlerin, ulaştırma ana bilim dalında yıllarını vermiş bilim insanlarının soruları, endişeleri bir bir cevapsız kaldı… Çünkü verilecek bir cevap da yoktu!

Proje ile ilgili olarak sorular soruldu ve denildi ki:

– T1- T2- T3 olarak adlandırdığınız Marmaray yollarının sadece T-3 olarak adlandırılan yolunun TCDD’ye kullandırılacağı söyleniyor, bu doğru mu? Doğru ise, mevcutta 2 yolla işletmeciliğini trafik yoğunluğu nedeniyle yapamayan TCDD, nasıl olacak da tek yolla işletmecilik yapacak?

Cevap yok!

-Boğaz tüp geçişi için 00.00-05.30 saatleri dışında TCDD trenlerinin tüpe girmesine izin verilmeyecek, o zaman kıtalar birbirine nasıl bağlanmış olacak? Şehirlerarası ve uluslararası transit işletmecilik nasıl yapılacak? Gecenin bir saatinde hangi yolcu İstanbul’ a gelmek için treni kullanacak?

Cevap yok!

-Marmaray Projesinin gerçek ve tam inşaat projesi neden yok? Proje niye tam olarak kamuoyuna açıklanmıyor? Kaç insan evinden, yurdundan edilecek, kaç yol trafiğe kapatılacak, kaç bina, köprü, geçit yıkılacak, bunlar neden açıklanmıyor?

Cevap yok!

-Madem konu İstanbul trafiğine çözüm bulmak üzerinden kurgulandı, neden trafiğin tıkandığı E-5 ve TEM ile bunların bağlantı yolları üzerinden giden bir güzergah yerine, trafikle hiçbir ilgisi olmayan TCDD banliyö güzergahları seçildi?

Cevap yok!

-Demiryolları 1870’li yıllarda kurulduğunda istasyon binasından lojmanına, peronundan geçitlerine kadar hep 2 yol esasına göre tasarlanmış ve ona göre inşa edilmiş iken, bu güzergah 3 güzergah yollu hale getirilirse yıkılmadık ne kalacak, İstanbul’da demiryolu tarihi ve mirası adına ne kalacak?

Cevap yok!

-Haydarpaşa Tren Garı ile Türkiye’nin 3.büyük limanı olan Haydarpaşa Limanı proje ilk açıklandığında işlevini korurken ve bağlantılı hat öngörülürken, neden sonra çıkartıldı? Neden projeye ilk başta konuldu, neden sonra çıkartıldı? Değişen neydi?

Cevap; öyle gerekti !!!

-Madem Marmaray Projesi İstanbul trafiğini çözecek diyorsunuz, o zaman neden ihalesini 2 defa erteleyip seçimden sonraya yani 15 Ocak 2008 tarihine ertelediğiniz Lastik Tekerlekli Araçlar için(karayolu araçları) Boğaz Tüp geçişi projesini gündeme getirdiniz? Yada ikisini birlikte neden düşünmediniz? Kaldı ki, karayolu araçları için düşünülen bu tüp geçiş projesine göre, karayolu araçları Harem’den girip, Kumkapı’dan çıkacak yani, Marmaray tüpünün hemen yanında ve paralel olacak, böyle bir durumda demiryollarının yolcusu çalınmış olmayacak mı?

Cevap; biraz azalma olabilir!!!

-Ayrıca, bu karayolu tüp geçişinin bağlantı yolları olarak sahil yolları gösteriliyor ve bu yolların 3 şeritten 6 şeride çıkartılması planlanıyor. Böyle bir durumda İstanbul’un, sahil yolları ile zaten darbe yemiş olan güney sahilleri tamamen yok olmaz mı?

Cevap yok!

-Peki, saatte tek yönde 75.000 yolcu taşıma kapasitesi rakamını nereden buldunuz? Kentin kuzeyine kayan banliyö semtlerinden, yine kentin kuzeyine kaymış işyeri ve sanayi tesislerine gidenler neden güney sahilde kalan demiryollarını kullansın? Bunu hangi yolcu profiline göre iddia ediyorsunuz? Mevcuttaki banliyö trenlerini kullanan yolcular nereye gidiyorlar, boğaz akışı ne kadar araştırdınız mı?

Cevap yok!

-Marmaray projesi ile ilgili görüşmelerde, TCDD’nin büyük gar arazilerinin(toplam 2 milyon metrekare) belediyeye devredilmesi ve buraların "kentsel dönüşüm" adlı, bir avuç zengini daha da zengin etme amaçlı yağma planlarına kurban edilmek istenmesini hangi raylı taşımacılık ve demiryolu işletmeciliği mantığı ile açıklıyorsunuz?

Cevap yok!

-Dünyanın her yerinde deniz kentlerini geliştiren limanları olmuştur, tıpkı İstanbul’da olduğu gibi! Peki Türkiye’nin 3.büyük limanı olan Haydarpaşa Limanını neden kapatıyorsunuz? "Çirkin gözüküyor" diye mi? Hangi limanın vinci güzel yada bunun çirkinlik neresinde? Tabi sorun ve dert güzellik ise? Peki İstanbul’dan bu limanı taşıdınız diyelim, taşıdığınız yerde çirkinlik yaratmayacak mı?

Cevap yok!

-Tüp geçidin 7,5 momentte depreme dayanıklı olduğunu söylüyorsunuz, peki 7,5’tan büyük deprem olmayacağını nereden biliyorsunuz? Fay kırılmalarının yüzeye ne kadar yakın olacağını, hangi tip dalga ile yayılacağını nereden biliyorsunuz? 7,5 momentini hesaplarken asgari moment değeriniz neydi? Yaptıklarınız deprem yönetmeliği ile ne kadar uyumlu?

Cevap; 7,5 momente dayanıklı!

-Bir yandan banliyö dizilerini işleteceğiniz yolda hızlı trenin işleyeceğini söylüyorsunuz da, bunu hangi standart ve bilimsellikle açıklıyorsunuz? Bir yanda 60 km/h ile giden dizilerin yolu, diğer yanda trenlerin 250 km/h hızla gitmesinin hedeflendiği yol! Bir de üstüne hızlı tren yolunda yük treni de çalışacak diyorsunuz, bunu hangi teknikle açıklıyorsunuz?

-Cevap; bizim yaptığımız yollarda her türlü tren gider!

-Banliyö güzergahlarının üç yola çıkartılması ve rehabilitesi(CR1) inşaatı için "sıkıştırılmış programla" 2 yıl tüm banliyö hatlarını(Gebze-Haydarpaşa-Sirkeci-Halkalı) kapatacağız diyorsunuz! Peki demiryollarını kullanan günlük 130.000 yolcu ne olacak? Bu yolcuları neyle taşıyacaksınız? Zaten tıkalı olan İstanbul karayolu trafiğine her gün için 130.000 yeni yolcu girince trafiğin hali ne olacak?

Cevap; belediye ile konuştuk, 46 yeni otobüsle ve vapur seferlerini artırarak çözeceğiz!

Hiçbir şeye cevap vermiyorsunuz yada akıllara durgunluk veren cevaplara imza atıyorsunuz, sorular sizi bunaltınca da, işi yapan yani, bu işten para kazanan inşaat şirketlerine cevap verdiriyorsunuz ama web sitenizde bir ton iddiada bulunuyorsunuz Marmaray projesi ile ilgili olarak! Peki, bilimsellikten bahsediyorsunuz da, birkaç yuvarlak söz ve süslü iddialarla böyle büyük bir proje açıklanabilir mi? Herhalde buna da cevabınız yoktur!

 

Onlar kamuoyuna açıklamıyor! İddialarını bilimsel raporlarla ispatlamıyor ama bizler yine ve yeniden uyarıyoruz, hem de detaya girmeden sonuç cümlesiyle;

"MARMARAY PROJESİ, KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİDİR!!!"

Neden mi? Nedenini merak ediyorsanız, sitemizde yayınladığımız Marmaray raporunu bir kez daha okuyun! Demiryolları için yapıldığı söylenen Marmaray ve hızlı tren projelerinin nereden çıktığını(dikkat edin, mantığın değil, uygulanan projelerin) öğrenmek için sitemizde yayınlanan CANAC A ve B raporlarını okuyun(Bu raporlar orijinal Türkçe çeviri olup, içinde herhangi bir katkı, ekleme, yorum yoktur). Hızlı tren ile ilgili raporları okuyun…

Bunları okumakla kalmayın, tanıdığınız herkese gönderin, onların da okumasını sağlayın. Paylaşın, tartışın ve konuşun … !

Daha önce de sitemizden duyurduğumuz üzere, gerek hızlı tren, gerekse de Marmaray ile ilgili olarak yayınladığımız raporlar bilimsel içerikli toplantılarda(sempozyum, kongre, şura vb.) bildiri olarak sunulmuştur. Bu durum raporları yüzde yüz doğru göstermez ama tartışmak için, farklı pencereden bakabilmek için bu iyi bir fırsattır.

Unutmayalım ki, yarın sızlanmak için vaktimiz olmayacak. Çünkü TCDD banliyö hatlarının en az 2 yıllığına kapatılması ve demiryollarının İstanbul’ a artık hiç girmemesinin sağlanması çalışmaları hızla devam ediyor!

Ustaların dediği gibi; "bişey yapmalı", tabi öncelikle neyle karşı karşıya olduğumuzu öğrenmeli…

Marmaray Projesinin bilinmeyen yönlerini anlatan raporu indirmek için lütfen tıklayınız.

Ankara-İstanbul Hızlı Tren inşaatı raporunu indirmek için lütfen tıklayınız.

Canac A raporunu indirmek için lütfen tıklayınız.

Canac B raporunu indirmek için lütfen tıklayınız.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu.com