Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Romanya-IMF Anlaşması 10 Bin Demiryolu Emekçisini İşsiz Bırakıyor

(yorumlar kapalı)

resimROMANYA hükümetinin IMF ile yaptığı anlaşma çerçevesinde, 10 bin demiryolu emekçisinin işine son verileceği açıklandı. Romanya Demir Yolları (CFR), toplam 64 bin çalışanından 10 binini birkaç ay içinde işten çıkaracak. Ulaştırma Bakanlığı’nın kararı üzerine CFR, 8 Mart itibariyle 4 bin 800 kişinin işine son verdi. Çıkarılan işçilere, kıdemlerine göre 12 ile 15 maaş karşılığı tazminat ödenecek.

IMF ile geçen yıl yapılan anlaşma gereği kamuda küçülme devam ediyor. Daha önce varılan uzlaşma gereği, demiryolları bünyesinden 10 bin işçinin kademeli olarak çıkarılmasına başlandı. İlk etapta 4 bin 800 kişinin işine 2 gün önce 10.03.2010 tarihinde son verildi. Nisan’da çıkarılacak 2 bin 500 işçiyle birlikte, Haziran’a kadar işten çıkarılanların sayısının 10 bine ulaşması bekleniyor.

2009 yılı içinde iflası açıklanan Romanya Devlet Demiryollarının 2010 yılında da 10 bin çalışanını işten çıkaracağı, ilk etapta masa başında çalışanların büyük bir kısmının işine son verileceği daha önceden açıklanmıştı.

Romanya Devlet Demiryolları tarafından Kasım 2009 ayı içinde yapılan açıklamada, 10 bin kişinin işten çıkarılmasının kaçınılmaz olduğu, ilk etapta masa başında çalışanların büyük bir kısmının işine son verileceği belirtilerek, demiryollarının yük taşıma bölümünden de 6 bin kişinin işten çıkarılacağı kaydedilmişti.

Demiryolları ile ilk kez 150 yıl önce tanışan Romanya’nın yılda 14 bin saat tren gecikmesi ile kırılması güç bir rekora sahip olduğu, saatte ortalama 45 kilometre hızla seyreden Romanya’daki trenlerin ve rayların çok kötü durumda olduğu, hükümetin iki yıldan bu yana tamirler için demiryolları idaresine bütçe vermediği açıklanmıştı.

Romanya Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Radu Berceanu, pek de yabancı olmadığımız bir açıklama yaptı. Demiryollarındaki "hantal yapının devam edemeyeceğini" söyleyen Berceanu, "Kimseyi memnun etmeyen, kalabalık, çok iyi maaşlara sahip ve çeşitli avantajları kullanan işçileri tutmanın gereği yok. Çıkarmadığımız her bir işçinin maaşı vatandaşın cebinden gidiyor. Gelir ve harcamaları denkleştirmek zorundayız" dedi.

Geçen yıl martta IMF ile 20 milyar avroluk iki yıllık bir program üzerinde anlaşmaya varan Romanya’nın ekonomisi geçtiğimiz yılı rekor daralmayla kapattı. Romanya ekonomisinin geçen yıl yüzde 7,2 oranında daraldığı açıklandı. 22 milyon nüfusu bulunan Romanya ekonomisi 2008 yılında yüzde 7,1 oranında büyümüştü. IMF, küresel ekonomik krizden en çok etkilenen AB üyesi ülkeleri arasında bulunan Romanya ekonomisinin bu yıl yüzde 1,3 oranında büyüyeceği tahmininde bulunmuştu.

Romanya ve Ulaşımı hakkında bilgi:

Romanya kıtanın sınırlarında 1050 km ve 2800 km uzunluk aralığında, güneydoğu Avrupa’da, merkez Avrupa içerisinde ve Danube’nin ( 1075 km ) düşük seviyesinde bulunan Carpathians kemerinin dışında ve de Karadeniz’e çıkışı bulunan bir konuma sahiptir. Ülke 238,391 km2 alana sahiptir. Romanya Avrupa’da kavşak noktasında yer almaktadır ve bu da ana noktalardan trans-Avrupa demiryolları ve karayolları, hava veya deniz yolu ile ulaşımını kolaylaştırmaktadır. Botu hattı sistemi (ham yağ 2,800 km , petrol ürünleri 1,429 km ve doğal gaz 6,400 km ) Ticaret ve Kaynaklar Bakanlığı sorumluluğundadır.

Ulaştırma Koridorları: Romanya toprakları iki adet karayolu ve demiryolu ve bir tanesi Danube nehri olmak üzere kuzeyden güneye ve batıdan doğuya 3 adet pan-Avrupa ulaştırma koridoru ile çevrilmiştir.

Kara Ulaştırması: Kara ulaştırması altyapısı (ulusal yollar) Ulusal Karayolları İşletmesi (AND) işletmesi altındadır.

Şebeke yoğunluğu: 0,508 km2; Şebeke uzunluğu: 79 525 km , 20% ulusal yollar ( 211 km otoyollar); 80% kamu yolları;
Ulusal yollar (trafiğin %70’lik bölümünün aktığı temel karayolu ağı) •  90,3% modern kaplamalı yollar; •  7,9% hafif asfalt kaplamalı yollar; •  1,8% çakıl kaplamalı yollar; Ulusal yolların 58,1%’i ana yollar olarak sınıflandırılmaktadır; •  5938 km uluslararası yollara açılan ulusal yollar (E yolları); •  200,6 km üç şeritli yollar; •  1125,6 km dört şeritli yollar

Otoyolların yapımının öncelik programı 1/2002 sayılı yasa ile kabul edilmiştir. Program toplam 1696,5 uzunluğundaki Avrupa Ulaştırma Koridorları IV ve IX, geçişlerini (Arad, Deva, Orastie, Sebes, Sibiu, Pitesti, Bucuresti, Constanta) ve Koridor IV’in güney kısmını da içine almaktadır. Bucuresti-Drajna ( 97,3 km ) 2004 yılında tamamlanmıştır. 2006 yılında, Bükreş-Pitesti otoyolunun 235 km’si modernize edilecek ve Koridor IV üzerinde bulunan Bükreş-Ftesti-Cernovoda otoyolu yapımı devam edecektir. Bu çalışmalar 2007 yılında tamamlanacaktır. 2003-2007 yılları arasında yapım aşamasında Soluo, Sibiu ve Pitesti şehirlerini keserek tamamlanacaktır.  

Demiryolu: Demiryolu ulaştırması altyapısı Ulusal Demiryolu Şirketi (CN "CFR"-SA) işletmesi altındadır.

İşlemsel hatlar: 46,1 km/1000 km2, Şebeke uzunluğu: 10,781 km , •  27,5% çift hat; •  36,8% elektrikli hat.

Şebeke tesisleri: •  996 demiryolu istasyonu; •  50 lokomotif depo ve hangar; •  120 ray aracı kontrol istasyonu ve bölgesel çalışma grupları; •  106 bakım istasyonu;

Trafik yoğunluğu: 4 500 km ‘de 20–45 milyon. Bugün, Romanya demiryolu ağı 2 329 km çift elektrikli hat, 1 648 tek elektrikli hat ve 996 demiryolu istasyonu ile toplam 10 781 km’dir. 53 546 vagon, 4 086 yolcu vagonu, 1 806 elektrikli, elektrikli dizel ve hidrolik dizel makineler mevcuttur. 64 dizel ve elektrikli makineler, 157 yolcu vagonları ve 1 782 vagon modernize edilmiştir.

Demiryolu altyapısı ve yardım işletmesi; Demiryolu yük taşımacılığı; Demiryolu yolcu taşımacılığı; SNCFR bölünmeleri sonucunda oluşan değerlerin işletmesi; Finansal-hesapların ve yasal servislerin güvencesi. SNCFR bölünmeleri boyunca, altyapı ve işletme arasındaki bölünme mali ve hesaplar tanımlanmış ve Birlik demiryolları kalkınması üzerine olan Konsey Direktifi 91/440/EEC ile aktarılmıştır.

2001 yılında çeşitli ikincil faaliyetler ulusal demiryolu işletmelerinin temel faaliyetlerini için olası en iyi ortamı garanti etmek için haricileştirilmiştir. Bu yüzden, demiryolu yolcu taşımacılığı alanında aşağıdaki faaliyetler Ulusal Demiryolu Yolcu Taşımacılığı Toplumu "CFR Calatori-SA"’nın çeşitli dalları üzerinde 862/2001 Hükümet Kararı ile haricileştirilmiştir.

resimBrasov’da lokomotif bakımı ve onarım faaliyetleri, Bükreş’te bilet satma faaliyetleri, Brasov zemininde tedarik faaliyetleri,
Demiryolu yük taşımacılığın alanında aşağıdaki faaliyetler, Ulusal Demiryolu Yük Taşımacılığı Toplumu "CFR Marfa-SA"’nın çeşitli dalları üzerinde 8/1999 ve 864/2001 Hükümet Kararı ile haricileştirilmiştir.

Demiryolu ulaştırmasında pazara serbest giriş sağlayan ve birçoğu aynı zamanda yolcu taşımacılığı ehliyetine sahip olan Özel yük taşımacılığı işletmelerinin sayısı 24’e yükselmiştir. Bunların desteğine ve projenin sonuçlarına göre, demiryolu altyapısının kullanımı ve yüklerin hesaplanması için yeni bir yöntem oluşturulmuş ve 2002 yılının ilk çeyreğinde sunulmuştur. Bu yöntem 457/2002 sayılı Kamu İşleri, Ulaştırma ve Yapımı Bakanlığı onayından geçmiştir. Yüksek hızlı demiryolu sistemine ilişkin sinyalizasyon alt sistemi ve emir komuta için temel parametreleri garanti etmek amacıyla, CFR Altyapısı GSM-R sisteminin bilgi değişiminin tamamlanması maksadıyla Siemens ile ortaklaşa bir projeye girişmiştir.

Mal ve servis alımını da içeren Romanya demiryolunun rehabilitasyonu için devam eden bu proje (IFI kredisi, Phare girişimi ve Devlet Bütçesi tarafından finanse edilen) şöyledir:

Ray bakımı makineleri (ağır ve hafif), Ray malzemeleri (raylar ve kaplama, makas ve alüminyum-termali kaynağı malzemeleri),Bütünleşmiş demiryolu bilgi sistemi Demiryolu telekomünikasyon şebekesi modernizasyonu
Koridor IV’de bulunun dört ana demiryolu istasyonunda merkezleştirme sistemi modernizasyonu (Ploiesti, Timisoara, Arad, Brasov, Bükreş)Ray geometri aracı Tren zamanları için bilgisel sistem Denizcilik ve İçsu taşımacılığı Liman altyapısı ve içsu yolları altyapısı

Constanta Denizcilik Limanları İşletmesi Ulusal Şirketi (CN APMC-SA Constanta), Gemi Seferlerine Elverişli Kanallar Ulusal Şirketi (CN ACNS-SA Constanta), Danube Nehir Limanları İşletmesi Ulusal Şirketi (CN APDF-SA Giurgiu), Denizcilik Danube Ulusal Şirketi Liman İşletmeleri (CN APDM-SA Galati) ve Düşük Danube Atonomus Galati Nehir İşletmesi ( AFDJ RA Galati).

•  Şebeke yoğunluğu:65 km/1000 km2

•  Şebeke konumu: Romanya’nın güney ve güney batı alanlarında konumlanmıştır

•  Şebeke uzunluğu: 1 779 km :

•  1 075 km Danube uluslararası gemicilik dalları

•  524 km Danube gemicilik dalları sunumu

•  91,9 km yapay içsu yolları

Liman altyapısı – 33 limanı kapsamaktadır

•  3 deniz limanı

•  4 nehir-deniz limanları

•  26 nehir limanları

Limanlar
Kardeniz’de: Constanta ( 280.000 dwt’e kadar gemi alabilmektedir). Constanta yerel yönetimi otoritesinde Mangalia, Midia ve Sulina (serbest liman). Dabube üstünde: Moldova Veche, Turnu Severin, Calafat, Turnu Magurele, Giurgiu, Oltenita, Calarisa, Cernavoda, Braila, Tulcea, Sulina (en son dört tanesi hem nehir hem de deniz limanıdır) Danube-Karadeniz Kanalı : ( 64,4 km ) Cernavoda ve Agigea-Constanta arasında 1984 yılında trafiğe açılmıştır. 1992 yılındaki Rhine-Main-Danube Kanalının 1992 açılımından sonra, Kuzey Denizi ile direk açılımı sağlamıştır. Nehir için gemi taşımacılığına ve deniz gemiciliğine 5,000 dwt’e kadar uygundur.

Constanta Limanı: trafik işletme sistemi (VTMIS) 26.05.2006 tarihinde tamamlanmıştır. Bu sistem, liman ve gemicilik güvenliğini geliştirecektir.

Liman işletmelerinin bakım, onarım ve altyapının işlemselliğini ve liman kamu servislerini garanti etme yetkisi vardır. Bu servisler limanların güvenli işlemleri için gerekli minimum servis olarak tanımlanmaktadır. Bunların ihtiyaçları direk olarak liman işletmesinden ya da bazı girişimlerden, imtiyazlardan, birliklerden ve diğer benzer metotlar tarafından sağlanmaktadır. Tarife sistemi Roman ve yabancı işletmelere aynı olarak uygulanmaktadır. Sistemin liman altyapısını kullanmada teşvik edici özelliği bulunmaktadır.

Tarifeler servis gerekliliklerine göre belirlenmiştir, liman işletmeleri en yüksek tarife limitlerini belirlemektedirler. Liman işletmeleri her yıl limanlardaki bütün hizmetler için, işletme kuralları ve liman trafiğindeki istatiksel verileri için tarifeleri merkezileştirme ve yayınlamadan sorumludur. Çekme, gemi sarılması, tarama gibi servisler ticari rejim tarafından yürütülmektedir. Özel şirketler de liman altyapısının bakım ve onarımını, sağlık hizmetlerini ve korumasını üstlenmektedir. Pilotaj servisleri de 4 firma tarafından 10 yıllık süre ile 4 farklı alandan yapılmaktadır.

Constanta limanında yeni terminaller yapılacaktır:

Yeni LPG Terminali Karadeniz LPG Romanya SA (BSR) Constantza ve Bükreş altyapıları ile ilişkin olarak Constantza limanında bulunan gaz terminalini finanse etmek, inşa etmek ve genişletmek için kurulmuştur. 254 milyon dolar değerindeki proje LPG’yi mavnaya, demiryoluna ve karayolu tankerlerine ve de Bükreş’e birleşik pompa istasyonları, merkezi tanker yerlerine transfer etmeyi de kapsamaktadır. Dizayn kapasitesi yılda 600 000 tondur ve işletme değişen platformlar kullanacaktır. Belirleyici yükleniciler Romanya girişimcileri ile birlikte her biri 51 ve 49 hisseye sahip olan 3 ABD şirketidir. Başlangıçta, 229 metre uzunluğunda ve 12,5 metre derinliğinde palamar yeri 75,000 m3 kapasiteye sahip 49,000 dwt araçlarına uygundur. İkinci safha 14 metre derinliğinde 450 metre fazla palamar yeri içermektedir.
1. Kara ulaştırması altyapıları rehabilitasyon, modernizasyon ve kalkınma şu anlama gelmektedir:

Kara Ulaştırması

Timisoara-Lugaj (Koridor IV) üzerinde Ulusal Yol (NR 6) rehabilitasyon çalışmaları ve Craiona ve Timisoara geçişlerinde yapım •  Ulusal Yollar (NR) rehabilitasyonu ikinci safhanın tamamlanması – 772 km •  Ulusal Yollar (NR) rehabilitasyonu üçüncü safhasının devamı – 552 km •  Ulusal yollar rehabilitasyonunun dördüncü safhasının başlaması – 589 km •  Cluj-Dej-Bistrita-Coöpulunh Molodenesc; •  Petrosani-Simeria; •  Craivo-Turnu Severin-Lugoj.•  Ulusal Yolların rehabilitasyonun finansman çalışmalarına başlanması, 5. ve 6. aşamada dahil olmak üzere; •  Bükreş-Constanta otoyolu modernizasyonun devamı-Constanta otoyolu, Drajana-Fetesti-Cernavoda bölümü; – NR 5 ve 4 bölümlerinin modernizasyon ve genişletme çalışmalarının bitirilmesi,

Bükreş-Giurgiu;

•  Nadlac-Deva otoyol bölümünün planlanması ( 209 km ); •  Bükreş-Pitesti arası modernleştirme çalışmalarının devamı •  Bükreş-Brasov otoyolu yapımının 2006 yılında başlanması, 19+500-62+ 000 km arasının yapımı başlanacaktır ve Romanya Hükümeti tarafından finanse edilecektir; •  Bükreş Kuzey ve Güney geçişlerinin yapımının finansman çalışmalarının devam etmesi; •  Danube-Braila köprüsünün finansman çalışmalarının devam etmesi; •  Danube-Vidin köprüsünün çalışmalarının devam etmesi.

Demiryolu
Pan Avrupa Ulaştırma Koridoru IV’in Bükreş-Brasov demiryolu bölümünün modernizasyon çalışmalarının devamı; Pan Avrupa Ulaştırma Koridoru IV Bükreş-Constanta bölümlerinin modernizasyon çalışmalarının devamı: Bucuresti Nord-Fetesti, Ftesti-Constanta; Curtici-Arad-Simeria demiryolu hattının modernizasyon çalışmalarının devamı Denizcilik ve İçsu Taşımacılığı

Constanta Limanın 1 km’si ile güney dalgakıranın genişletilmesi çalışmalarının başlatılması
Constanta limanının daha ekolojik yapma çalışmalarının devamı ve elektrik güç istasyonu (P IV) yapımı
Constanta Limanında konteynır terminali yapımı devamı (Güney İskele II)
Romanya-Bulgaristan bölgesinde Danube gemciliğin geliştirilmesi kapasite çalışması
Calarasi 375 km ve Braila 175 km arasındaki Danube gemiciliğinin gelişme çalışmaları (2007 yılında başlayıp 2009 yılında sona ermesi beklenmektedir)

2004 yılında başlayıp 2008 yılında sona ermesi beklenen Sulina Kanalında banka koruması çalışmalarının devamı Danube-Karadeniz Kanalındaki yüksek meyillere uyumlaşma çalışmaları devamı
Poarta Alba-Midia-Navodari Kanalı üzerinde Banka koruması ve takviye çalışmaları
Danube üzerinde ve Danube boyunca limanların çevre koruma çalışmalarının başlanması
Drobeta Turnu-Severin limanındaki konteynır terminallerinin çalışma başlatılması.
Pan-Avrupa Ulaştırma boyunca Altyapı Kalkınma Temel Projeleri

Kaynak :

http://www.evrensel.net/haber.php?haber_id=66216

http://www.traceca.org.tr/tra/menu-ulkeler/romanya  

http://www.isteinsan.com.tr/haberler/once_masa_basi_calisanlar_gidecek.html

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu