Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Yunanistanda Grev, Dostluk Ekspresi Çalışmadı

(yorumlar kapalı)

Yunanistan’da hükümetin kemer sıkma politikalarını protesto eden yüz binlerce işçi ve memurun katıldığı genel grev ülkede ulaşım, eğitim ve sağlık hizmetlerini felce uğrattı. Dostluk Ekspresi seferi iptal edildi. Hükümetin ekonomik önlemler paketini açıklamasından bu yana, grevler ve sert gösteriler birbirini izliyor. Grev dolayısıyla başkent Atina’da düzenlenen büyük protesto yürüyüşünde, polis ile göstericiler arasında yer yer çatışma çıktı.

resimBazı göstericiler polise taş atıp, aralarında alışveriş merkezleri, dükkânlar ve bankaların da bulunduğu kimi binalar ile araçlara zarar verdi. Bu göstericilerden bazılarının kask ve maske taşıdığı gözlendi. Onlara göz yaşartıcı bomba ile karşılık veren polis, 12 kişiyi gözaltına aldı. Grevler başladığından beri yapılan bu en büyük yürüyüşe 25 bin kişinin katıldığı ifade ediliyor. Davullar çalarak ve sloganlar atarak caddeleri dolduran göstericiler, üzerlerinde "Artık özveride bulunmayacağız" yazan pankartlar taşıdı. İkinci büyük kent Selanik’te de 14 bin kişinin yürüdüğü ve daha küçük çaplı olaylar yaşandığı bildiriliyor. Bu Yunanistan’da bir hafta içinde düzenlenen ikinci, bir ay içindeki üçüncü genel grev. Ülkenin en büyük iki sendikasının düzenlediği greve, yüz binlerce işçi ve memur katıldı. Kamu hizmetleri durdu.

Yunan GSEE sendikası başkanı Yiannis Panagopoulos "Bu krizin faturasını işçilere yüklemeye çalışıyorlar. Önlemler etkili olmayacak ve ekonomiyi derin dondurucuya atacak"

resimHava trafiğini yöneten görevlilerin greve gitmesi dolayısıyla Yunanistan hava sahası 24 saat boyunca kapandı. Denizcilik sektöründe çalışanların da greve gitmesi sonucu Yunanistan limanlarında gemiler hareketsiz kaldı. Polis, itfaiye, gümrük görevlileri ve gazeteciler de greve katıldılar. Başkent Atina ve ikinci büyük kent Selanik’te otobüs ve tramvaylar bugün çalışmadı.

Dostluk Ekspresi Çalışmadı

Demiryolu çalışanlarının da greve katılması ile birlikte tren seferleri de büyük oranda yapılamadı. İstanbul Selanik arasında çalışan Dostluk Ekspresi’nin 10.03.2010resim tarihindeki İstanbul-Selanik gidiş ve 11.03.2010 tarihindeki Selanik- İstanbul dönüş seferleri grev nedeniyle yapılamamıştır.

 

İşverenler emekçileri suçladı

Yorgos Papandreu hükümeti, vergi artırımı ve ücret kesintileri yüzünden halkın duyduğu öfkeyi anladığını belirtiyor ama geri adım atmaya yanaşmıyor. Yunan İşverenler Federasyonu, grevcileri "Yunanistan’ı acınacak bir duruma sokmaya çalışmakla" suçladı.

Yunanistan’ın bütçe açığı halen yüzde 12,7 oranında.

Bütçe açığı da 300 milyar euroyu geçerken, işsizlik oranı yüzde 10 düzeyinde. Büyük bütçe açığının sonucu olarak Papandreu hükümeti, geçtiğimiz günlerde, memur maaşlarında kesinti, emekli aylıkların dondurulması ve satış vergilerinin yükseltilmesi gibi çeşitli ekonomik önlemler açıklamıştı. Hükümetin ekonomik önlemler paketini açıklamasından bu yana, grevler ve sert gösteriler birbirini izliyor.

Grevi düzenleyen, Yunanistan’ın 5 milyonluk işgücünün yarısını temsil eden özel sektör çalışanlarının üye olduğu GSEE ve kamu çalışanlarının bağlı olduğu ADEDY sendikaları, "Avrupa Birliği desteğindeki kemer sıkma politikalarının, yalnızca yoksul kesimleri etkileyeceğini ve ekonomik durgunluk yaşayan ülkenin sorunlarını daha da artıracağını" savunuyor.

Yunanistan’da 16 Mart’ta bir grev daha yapılması planlanıyor.

Tarihte Yunanistan topraklarındaki demiryolu grevi (8 EYLÜL 1908)

Eylülün ilk haftasında Selanik’ deki demiryolu işçileri ve memurları taleplerini sıralarlar. İstenilen zam % 40 nispetindedir. 8 Eylül 1908 de grev başlar.11 Eylül 1908 e kadar devam eder. Ve bir uzlaşma zeminine gidildiği bildirilir. Fakat İdare grevcilerin taleplerini karşılamaz. Bunların arasında şu talepte vardır. Pazar günü ve tatillerde çalışanlar çift yevmiye alacaklardır. Yabancı sermayeye karşı girişilen bu hareket sadrazam Kamil Paşa’yı ürkütür. Harbiye nazırından asker ister.24 Eylül akşamı asker müdahale eder ve grevcileri dağıtır.

Kaynak:

http://www.bbc.co.uk/turkce/

Atatürk Ansiklopedisi

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu