Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Marmaray Projesinin ve Hızlı Trenin tartışıldığı 7.Ulaştırma Kongresi devam ediyor …

(yorumlar kapalı)

Marmaray Projesinin ve Hızlı Trenin tartışıldığı

7.Ulaştırma Kongresi devam ediyor

19-20-21 Eylül 2007 tarihlerinde Yıldız Teknik Üniversitesinde gerçekleştirilen 7.Ulaştırma Kongresinin 2.günü tamamlandı. .. İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından bu yıl yedincisi gerçekleştirilen Ulaştırma Kongresinin 2.gününde Marmaray Projesi ile Hızlı Tren Projesi tartışmalara damgasını vurdu …

2.günün ilk yarısında, Prof. Dr. Haluk Gerçek’in yönettiği oturumda tartışılan Marmaray Projesi ile ilgili olarak, DLH Marmaray Bölge Müdürlüğü adına verilen bilgiler tartışma yarattı.

DLH Marmaray Bölge Müdürlüğünün daha önce hem web sitelerinde, hem de değişik etkinliklerde yaptığı anlatımların dışına çıkmayan sunum sonunda sorulan sorular, Marmaray Projesi ile ilgili birçok soru işaretini de gün yüzüne çıkartmış oldu. Yapılan sunum, tüp geçişin inşaatının teknik boyutunun dışına çıkmaz iken, TCDD’nin bu inşaat sonra nasıl işletmecilik yapacağı konusunun muallakta kaldığı bir kez ortaya çıkarken, oturum başkanının Marmaray projesinin fazla tartışılmasını engellemesi de dikkatlerden kaçmadı.

Sorulan sorular karşısında, DLH adına katılan temsilcinin yerine inşaatı yapan şirketin temsilcisinin cevap vermesi de günün en ilginç olayı olarak hafızalarda yer etti. Marmaray projesini yürüten DLH’nın projeye hakim olmaması, şirketlerin söylemlerini dikkate alması, projenin ne kadar sağlıklı olduğu konusunda akıllarda soru işareti bıraktı. Sorulan sorular. sonrasında verilen cevaplar, Marmaray Projesi hayata geçtiğinde TCDD’nin İstanbul’da demiryolu işletmeciliği yapamayacağını bir kez daha gün yüzüne çıkarttı.

Bu tartışmalardan sonra görünen o ki; Marmaray Projesinin İstanbul trafiğine nasıl çözüm sağlayacağı, Haydarpaşa’nın neden projeden çıkartıldığı, inşaatın başlaması ile birlikte 150 yıllık demiryolu mirasının yok olup olmayacağı, 2 yolla mevcut işletmeciliğini yapmakta zorlanan TCDD’nin proje gereği verilen 1 yolla işletmeciliğini nasıl yapacağı soruları ise hala bilinmezliğini koruyor!

 

 

kd

Günün ikinci yarısında tartışmaya açılan Hızlı Tren Projesi ile ilgili olarak ortaya konulan veriler ise çok çarpıcıydı. Özellikle Erhan ÖNCÜ ve İshak KOCABıYıK tarafından sunulan bildiriler, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesinin aslında neye hizmet ettiğini, yürütülen projenin yanlışlığını, asıl sürat treni projesi olarak bilinen Sincan-Ayaş-Arifıye geçişli projenin doğru proje olduğunu, ancak bu projenin bilerek engellendiğini bilimsel rakamlarla ortaya koydu.

Aynı oturumda söz alan Prof. Dr. Aydın EREL’in verdiği bilgiler de, TCDD’nin hızlı tren projesinde bilimsel davranmadığını bir kez daha ortaya serer nitelikteydi. Bilindiği üzere, Marmaray projesi ile Hızlı Tren konusunda hazırlanan raporlar sitemizde yayınlanmakta olup, bu raporlar incelendiğinde, bu projelerin çok tartışılmaya ihtiyacı olduğu görülecektir. 7.Ulaştırma Kongresinde sunulan bildiriler, bildiri sahiplerinin izni doğrultusunda sitemizde yayınlanacaktır. Kongre bugün de devam etmektedir …

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu.com