Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Küllerinden Doğmak

Çerkesleri anlatan belgesel gösterimde…"Küllerinden Doğmak"

Kafkas Dernekleri Federasyonu ve proje ortakları İstanbul Dostluk Kulübü ve TRT’nin işbirliği ile ve AB desteği ile hazırlanan, Çerkesler’i anlatan belgesel film "Küllerinden Doğmak" tamamlandı.

5 Eylül 2007 Çarşamba günü İstanbul’da tanıtım kokteyli ve gala gösterisi yapılacak olan film, özellikle Çerkes camiası tarafından merakla bekleniyor.Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından sürdürülen ve AB tarafından desteklenen "Birbirimizin Zenginliğiyiz" isimli proje kapsamında hazırlanan belgeselin çekimleri, Eniz Rıza’ nın yönetmenliği altında Çerkeslerin yoğun olarak yaşadığı Düzce, İzmit, Sakarya, Bursa, Balıkesir, Eskişehir, Amasya, Adana, Kahramanmaraş, Kayseri, Sivas, Samsun’da 2 ayı aşkın bir çalışma ile gerçekleştirildi.

"Küllerinden Doğmak" adlı belgeselin gala gösterimi İstanbul’da 5 Eylül’de Bahçeşehir Üniversitesi’nin Beşiktaş’taki merkezinde yapılacak. Yapılan galadan sonra filmin Ankara’da da gösterimi planlanıyor. Avrupa Birliği’nin, "Türkiye’de Kültürel Hakların Desteklenmesi" programı çerçevesinde hazırlanan "Birbirimizin Zenginliğiyiz" projesi olarak gerçekleşen belgeselde, 1864 yılında biten savaştan sonra sürgün edilen Çerkeslerin (Adığe ve Abhazlar) Anadolu’ya yerleşmeleri, ilk dönemde çektikleri sıkıntılar (yoksulluk, uyum sorunları, komşularıyla ilişkileri), günlük yaşamları, insan ve akrabalık ilişkileri, ayıp ve saygı kavramı, kadın erkek ilişkileri, düğün ve evlilik vs. toplum yapısı anlatılıyor.

Kuzey Kafkasya’dan Anadolu, Balkanlar ve Ortadoğu coğrafyasına savrulan Çerkeslerin 200 yıllık dramının hikayeleri ile zenginleşen belgesel, bir halkın, özgün bir kültürün herşeye rağmen hala nasıl yaşadığını ve küllerinden doğarcasına yeniden canlanışını anlatıyor.

Daha Fazla Bilgi ve Katılım İçin:

Emel Ay 0216 532 59 80

www.kafkasfederasyonu.org

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu.com