Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Haydarpaşa’da Bir Gün Ara ile İki Fotoğraf

(yorumlar kapalı)

Hocalarla öğrenciler olmasa Milli Eğitim Bakanlığı ne güzel yönetilir misali treni olmayan Haydarpaşa’nın tadını da elbette birileri çıkarıyordur. Ne güzel her gün bir sürü trenle insanla uğraşmana gerek kalmadan, yok kazası, belası, gelmesi, gitmesi, gecikmesi, ısıtması, soğutması hiçbir derdi yok. Problemsiz bir hayat, ohhh ne rahat…

haydarpasada-iki-gun.jpgTadını çıkarın diyeceğim ama tabi bu akıl dışı projelere karşı çıkan demiryolu emekçilerine değil sözüm. Bu işe sevinenlere. Bizim gibi üzülenlere de bir çift lafım var. İnanın değmez. Kayaş-Ankara arasında demiryolunda tek bir çalışma olmadığı halde yolculardan, halkımızdan tepki gelmediğine göre emin olun banliyöler kapandıktan sonra bile kimselerden ciddi bir tepki gelmez.

Ne kadar telkin etsem de kendimi sinirlenmekten alıkoyamadığım tek husus, bu kadar elektrikli lokomotif boşa çıkarken, hala nasıl olurda daha çok yolcu treninde kullanılması muhtemel 15 adet lokomotif kiralanması için ihale açılır? Şurada çalışan birkaç tren dışında hangi hatta hangi yolcu trenlerini çekmek için bu lokomotiflerin alındığını neden kimse sorgulamaz. Belli ki birilerinin ihalesi gelmiş, paraya çok sıkışmış, ama insanın gözünün içine baka baka da bu kadar aptal yerine konulmaz, bu kadar hain olunmaz. Bunun hesabını kim verecek?

Bu kadar yataklı, kuşetli, pulman vagon ve personel boşa çıkarken hakikaten neden İzmir-Konya-Adana gibi bir çok yolcu potansiyeli olan güzergahlara yeni tren konmaz, bu personel ve trenler atıl duruma düşürülür? Doğu ve Güney, Meram gibi trenler neden Eskişehir’den çalıştırılmaz. Gecenin saat 01.30’unda kim Ankara’dan trene biner, kim gece 03.50’de trenden iner? Bunların saatini düzeltmek bu kadar zor mu?

Boşa Çıkan Vagon, Lokomotif ve personelle İşletilebilecek Yeni Trenlere Örnek

· Yeni Pamukkale Ekspresi: Ankara – Denizli – Basmane

· Yeni Meram Ekspresi: Alsancak – Manisa – Afyon – Konya

· Yeni İç Mavi: Günde 4 kez Konya – Adana

· Yeni Eylüller: Günde 4 kez Alsancak – Bandırma

· Yeni Dogu Ekspresi: Eskisehir – Kars

 Ulaştırma uzmanı olmayanlar tarafından bu önermeler dillendirilirken,  TCDD’nin değerli yöneticileri neden bunları düşünemez? Paslanmaya terk edeceğimize hem elimizdeki trenleri değerlendirmek, hem de personeli boş oturtmaktansa neden yeni trenler sefere konmaz?

Artık yuh diyorum da kendime kibarlığın lüzumu yok diyorum. İş bilmezlik, aymazlık hainlik olmaya başladı, hala utanmadan birileri kulağının üzerine yatmaya devam ediyor. Yazık, yolcular, TCDD ve özveri ile çalışan personeli bu kadarını asla hak etmedi. Tarih elbette bu yapılanları ve bu hainlikleri yapanları affetmeyecektir. Yazıklar olsun

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: Can Keskin