Kent ve Demiryolu .:. http://kentvedemiryolu.com .:.
Kamusal işletmecilik adına ulaşıma ve demiryollarına, insanca yaşam adına kente ve kültürümüze, insan hakları adına pozitif ayrımcılığa ve kadın haklarına sahip çıkıyor ve savunuyoruz.
Biz Kimiz?     İletişim     Ana Sayfa
Demiryolcu Ailemiz ENGLISH Haydarpaşa Tarihte Tren Kazaları TBMM Soru Önergeleri Dekovil Tren- Lokomotif- Hat Demiryolu Teknolojisi Anılarda Demiryolları Kent ve Ulaşım Marmaray Hızlı Tren Emek Dünyası Kent Dayanışması Kadın Kültür, Sanat ve Edebiyat e-sergi Behiç AK çizi-yorum Ümit Sarıaslan- Demiryolu T.Arslan Bartu- Demiryolu Enerji ve Çevre Genel Yazılar Linkler Sunularımız Dosyalarımız Ana Sayfa
Üye Girişi
Üye olun
Şifremi Unuttum

Sunularımız

• Haydarpaşayı yok etme projesi! (Bu sunu, Haydarpaşanın demiryolu ve denizyolundan kopartılıp, halka kapatılarak bir avuç zengin için otel, kongre merkezi yapma projesine karşı verilen mücadelenin güncesidir. Bu sunu son bir yılı içermemektedir.)

Dosyalarımız

• Unesco Raporu 2008 (ingilizce)

Tren Hareket Saatleri
THY Uçuşları

Makale 
Eskişehir Dekovili

eskisehir4.jpgEskişehir de günümüzde yeni mahalle olarak bilinen semte bir zamanlar "dekovil" takma adının verilmesinin nedeninin askeri personel taşımak amacıyla inşa edilmiş olan birkaç km uzunluğunda 600 mm açıklığındaki demiryolunun semtten geçmesiydi. Bu demiryolu yada hat açıklığı nedeni ile dekovil olarak adlandırılan bu işletmecilikte 4 lokomotif ve 20 vagonla yapılan turnistlerde askeri personel taşımacılığı yapılmaktaydı.

devamı»
Makale 
İskenderun Dekovil Hattı

iskenderun-dekovili1.jpgBu çalışma şehirlerinin kurulmasını sağlayan mini mini makinelere karşı vefa borcunu ödemesi gereken hemşehrileri adına tüm dar hat tutkunlarına adanmıştır... Bir kürek kömür, Bir avuç buhar, Üç karış arası raylar... Nereden çıktı bu İskender un dekovili? Trenlere oldum olası meraklıyımdır. Dekovil hatlarına olan ilgim ise Prof. Dr. Emre Dölen ile birlikte Kâğıthane Kemerburgaz Ağaçlı Çiftalan Demiryolu kitabını 1 hazırlarken başladı 

devamı»
Diğer 
Kullar Başiskele Dekovili

Cuha-fabrikasi-Erkan-Kiraz-arsivi.jpgİki sene önce bisiklet ve demiryolu tutkunu Baki Berk Kayalar'dan gelen "elimde 1970lerin başlarına ait bir İzmit Körfezi topografya haritası var. Haritaya göre Başiskele ile Kullar arasında dekovil hattı görünüyor. Hat Kullar'ın ilerisine doğru devam ediyor ama nerede bittiği görünmüyor, harita dışında çünkü" e-posta iletisi üzerine bu dekovil hattı ile ilgili bilgi belge toplamaya çalıştık. 

devamı»
Diğer 
Kâğıthane-Kemerburgaz Dekovili

ka__ithane-kemetburgaz-demiryolu.jpgKayıp Demiryolunun Peşinde: Birinci Dünya Savaşı'nın ilk yıllarında elektrik santrallerine gereken kömürü taşımak üzere yapılan Kâğıthane-Kemerburgaz demiryolu hattı, savaş sonrası ortadan kayboldu. Ve yaklaşık 90 yılın ardından, hat yeniden günışığına çıkarıldı.

devamı»
Makale 
Zaman Tünelinde Hereke ve Dekovili

resim1.Abdülmecit zamanında 1856 yılından itibaren ülkede telgraf ve demiryolu hatları yapımına başlanır. İstanbul'dan Anadolu'ya uzanan ilk demiryolu hattı olan Haydarpaşa Feneryolu arası 1871 de, Feneryolu Pendik arası 22.09.1872'de Pendik Gebze arası 01.01.1873'de işletmeye açılır. Gebze İzmit arasının 01.08.1873'de işletmeye açılması ile birlikte Hereke trenle tanışır.

devamı»
Makale 
Soframızın Tuzu, Tuzumuzun Dekovili

resimEski çağlardan beri besin maddesi olarak kullanılan tuz, çağımızda kimya ve sanayinin en önemli girdilerinden biridir. Kimya dilinde çok geniş anlamda kullanılan tuz kelimesi  NaCl sembolü ile ifade edilmektedir. Tuz üretim sahalarına döşenen dekovil hatları tuzun soframıza taşınmasında önemli bir görev üstlenmektedir.

devamı»
Makale 
Beykoz-Akbaba Demiryolu

resimRaylardan kalan izleri takip ederek İstanbul'da tarihe yaptığımız gezide bu sefer yolumuz Beykoz'a düştü. Sümerbank Beykoz Kundura Fabrikasının içinde ve dışında rayların izini sürdük. Demiryolunun fotoğrafına hatta dekovil  hattının haritasına ulaştık ancak lokomotifin akıbeti  tam bir şehir efsanesi.

devamı»
Makale 
Havran Treni

resimBalya'dan çıkarılan simli kursun madenlerinin Palamutluk'tan Akçay'a nakli ve maden işletmesine gelen eşyanın Palamutluk'a sevki için 1 Mayıs 1923 tarihinde Fransızların sahip olduğu "Balya Kara Aydın Şirketi" tarafından inşa edilmeye başlanılan 75 cm. genişliğindeki Ilıca-Palamutluk arasındaki 28 km uzunluğundaki demiryolu 1 Kasım 1924 tarihinde tamamlanarak işletmeye açılmıştır.

devamı»
Makale 
Mersin'in Tramvay ve Dekovili (Lokomotif Senagal'liler)

resimMesin'e hafif raylı sistem yapılması tartışmaları sürerken gazeteci Abdullah Ayan Mersin'deki tramvaylı, dekovilli günleri, dekovile lokomotif olan Senagal'lileri, dekovil hattı sahiplerinden Bodossaki'nin Orient Ekspresi oteli Pera Palas'ı satın almasına Karamehmet'lerin yükselişine uzanan süreci bize üç bölümden oluşan yazı dizisi ile aktarıyor.

devamı»
Diğer 
Sinop Ayancık Ormanı Dekovil

resimSinop Ayancık ormanları 1926 yılında Türkiye Tekel Kibrit Fabrikaları tarafından işletmeye başlanmıştır. Orman işletmesi 2 Temmuz 1928 yılında ismini Zindan - Çangal bölgelerinden alan Belçikalı Zingal T.A.Ş tarafından sözleşme ile 50 yıllığına kiralanmıştır. Zingal şirketi sözleşmeye istinaden hemen işletmeciliğe başlamış ve işletme malzemesi, ağaç ve insan taşımak üzere ormana 92,8 km dekovil hattı döşemiştir.

devamı»

[yukarı]   [yazdır]
Sitemizin Kullanım Koşulları ve Gizlilik Hakları
TAYBO.NET