Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

1 Nisan Şakası Değil… Yıkım Başlıyor…

(yorumlar kapalı)

 kd

Foto: http://e40003.me.metu.edu.tr/Depolar/

Haydarpaşa Gebze ve İstanbul Ankara arasında 29 istasyon yıkılacağı 6 istasyon kullanım dışı kalacağı Marmaray CR1 inşaatını üstelenen AVRASYA ortak girişimi tarafından yazılı olarak açıklanmıştı. 29 Mart 2009 Yerel seçimlerinden sayısal olarak güç yitirse de siyasal olarak güç kazanarak çıkan iktidar STK’ nın ve Bilim adamlarının tepkilerini ve uyarılarına kulak tıkayarak, yargı sürecini beklemeye bile gerek görmeden daha da önemlisi koruma kurullarından izin çıkmadan Marmaray CR1 inşaatı için düğmeye bastı.

 

Demiryolu Hatlarına Kazma Vuruluyor.

 

AMD Konsorsiyumu demiryolu sahası içinde işe başlama tarihi 06.04.2009 olan planını 13.03.2009 tarih L–160 sayılı yazı ile TCDD’ye göndermiştir.

 

İlk Kazma Halkalı’da Vurulacak.

 

TCDD’den gelen talep üzerine AMD Konsorsiyumu saha çalışması planına son şeklini vererek 23.03.2009 tarih L–165 sayılı yazısı ile TCDD’ye göndermiştir.

 

Bu plan kapsamında Halkalı’da 1. Aşama 1. Adımda yapılacak işlere hazırlık olması amacı ile

 

· 9. ve 15. yollar ile bu yollardaki katener hattı sökülecek.

· 9. yolun sinyal sistemi devre dışına alınacak aydınlatma direkleri sökülecek.

· 9. yolda zemin iyileştirilmesi yapılacak.

· 15.yolun bulunduğu yerdeki istinat duvarı iyileştirilecek.

 

 kd

Yolun Sonu Görünüyor

 

06.04.2009 tarihi her ne kadar bir projenin başlangıcı olsada İstanbul’da demiryolunun sonunu hazırlayan bir gün olarak anılacaktır. 100 yılı aşkın bir tarihi geçmişi Gar ve İstasyon binaları, lojmanları, köprüleri, tünelleri, peronları, tesisleri ile "Demiryol Endüstriyel Mirası" olarak geçmişe aktarılmayı bekleyen Halkalı Gebze arası demiryolu kentsel dönüşümden en büyük darbeyi görüp yok olacaktır.

 

Demiryolunun ekmeği ile yaşam sürüp sırf koltuk ve kişisel gelecek kaygısı ile demiryolunun geleceğinin yok edilmesine karşı durmayan, ses çıkarmayan alüminyumyolcuları tarih saygıyla anacaktır…..

İlgili Link

Avrasya 29 tren İstasyonu yıkacağız dedi.http://kentvedemiryolu.com/icerik.php?id=374

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu