Neden Konya
Ülkemizde Ankara-İstanbul, Ankara-Sivas ve Ankara-Konya arasında olmak üzere üç adet hızlı tren projesi bulunmaktadır. 13.03.2009 tarihinde Ankara Eskişehir arasında işletilmeye başlanılan hızlı tren için ulaştırma işkolunda örgütlü bir sendikanın yolcular için güvence istemesinin yanında yazılı basında köşe yazarlarından ilgililerin cevaplaması istemiyle maliyete yönelik sorular sorulmuştu.Ankara Konya Hızlı trenine ilk soruyuda biz soralım. Neden Konya?
![kd](/diger/konya_hizli_1.jpg)
TCDD’nin Ankara Eskişehir arasında seferlerine başlayan hızlı tren projesine yönelik gazetelerde ve gazetelerin köşe yazılarında çıkan eleştirilere karşı 03/20/2009 tarihinde http://www.tcdd.gov.tr/showcontent.aspx?contentId=474&categoryId=8 link adresinde vermiş olduğu cevaptaki bilgilerin tartışılması ise ayrı bir yazı konusudur.
![kd](/diger/konya_hizli_2.jpg)
Biz şimdi yazımızın asıl konusuna dönelim. Ve Ankara-Konya hızlı tren projesine yönelik olarak sorumuzu soralım
Neden Konya?
TCDD’nin http://www.tcdd.gov.tr/showcontent.aspx?contentId=283 link adresinde Ankara Konya arası hızlı tren projesinin yapılış amacı aşağıdaki gerekçelere dayandırılmıştır.
· Konya; nüfus, tarım ve sanayi açısından Türkiye’nin büyük şehirlerinden biridir,
· Ankara-Eskişehir-Afyon Koridorundan Ankara-Konya mevcut Demiryolu 687 Km , Ankara-Konya karayolu ise 258 Km dir.
· Ankara-Konya arasında demiryolu ile yapılan yolcu ve yük taşimacılığı uzun süre aldığından kara yolu taşimacılığı tercih edilmektedir.
· Bu nedenle Konya Şehrinin Türkiye’nin en büyük üç kentine(İstanbul, Ankara, İzmir) daha kısa zamanda ulaşimını sağlayacak hızlı demiryolu ile bağlantısını gerçekleştirmek amacı ile Ankara Konya demiryolu yapılması planlanmıştır.
Ancak gerek bu açıklama gerekse farklı zamanlarda Ankara Konya Hızlı tren hattına duyulan ihtiyaç için yapılan açıklamalar kamuoyunu ikna etmeye yeterli olmamıştır.
Bu açıklamalarda, Konya’nın nüfusunun fazla olduğu, turizmin artacağı ve Konya’nın sanayisinin kalkınacağı gibi ifadeler yer almıştır. Evet, demiryolunun geldiği kentlerde, sanayileşme artmaktadır. Bu doğrudur.
Fakat Türkiye’nin ağır sanayisinin, daha doğrusu ihracatta önemli bir katkı payı olan otomotiv sanayisinin kalbi Bursa’da demiryolu yoktur.
![kd](/diger/konya_hizli_3-1.jpg)
Ankara İstanbul arası hızlı tren projesinin Ankara Eskişehir arası etabının 13.03.2009 tarihinde işletmeye açıldığı gün İngiliz Financial Times gazetesinde "Ankara-Eskişehir arasında hizmete giren ve ilerleyen yıllarda daha da genişletilmesi planlanan hızlı tren projesinin demiryolları ulaşımına artan bir talebe verilen ekonomik bir yanıt olmaktan çok, büyük bir siyasi hareket olduğu" değerlendirmesi yapılmıştır.
Nüfus yoğunluğu bakımından Konya Türkiye’nin üçüncü büyük şehri midir?
Ya da turizmde senelik katkı payı, güney ve batı sahilleri, Ürgüp-Göreme-Avanos-Kapadokya veya İstanbul kadar fazla mıdır?
Burada sorularla birlikte getirilen eleştirel yaklaşımın yanlış anlaşılmasını istemeyiz. Yurdumuzun her iline demiryolu gitmesini herkesten çok isteriz. Fakat bunun bir öncelik sıralaması olması gerekmektedir. Demiryollarımızın sıkıntı ve ihtiyaçlarını hepimiz konuşuyoruz, yazıyoruz, tartışıyoruz ve genel sıkıntılarını ise konuya duyarlı her kesim bilmektedir.
Bunun haricinde büyük limanlarımızın demiryolu bağlantısı ne durumdadır?
Marmaray veya Egeray projelerinde, şehir içi taşımacılığın müsaade ettiği zamanlarda yük trenleri bu hatları kullanacaktır. 24 Saat ticaretin durmadığı, yurt dışına açılan kapılarımız olan limanlarımız için bu yeterli olacak mıdır?
Avrupa-Asya bağlantısını Rus’lara kaptırdık. Peki, güney Asya ve Arap yarımadası için önemli bir köprü olan ülkemizde, bu konuda iddialı faaliyetler başlandı mı? Avrupa’ya açılmada komşu ülkelerle ne gibi bir işbirliğine gidilmiştir?
Konya’ya kadar olan hat, hepimizin bildiği gibi hızlı hatdır. Uygun şartları taşıyan yük trenleri de bu hattı kullanabilir. Konya’dan sonra yeni yapılan hattın devamı niteliğinde, güney limanlarına ve turistik kentlere kestirmeden ulaşabilecek, çift hatlı, elektrifikasyonlu bir hat planlamada olsaydı, bu yazıyı yazmayacaktık.
Fakat öyle bir plan yok maalesef.
Zaten bahsettiğimiz plan yapılsaydı, şimdiye kadar yapılan masrafın, iyimser bir tahminle 3–4 katı kadar masraf çıkacaktı. Torosları aşmak kolay olmayacağı için mevcut hattı elektrifikasyonlu çift hata çevirmek bile ürkütücü rakamlara mal olacaktır. Zaten eski hattı çift hatta dönüştürmek ne kadar gerçekçi olur, orası ayrı bir tartışma konusu.
Öncelik sırasına göre demiryollarımızın, ülke ekonomisine katkısı açısından gerçek ihtiyaçlara yönelik olduğunu düşünmediğimiz bu hattın yapılışını üzülerek seyretmekteyiz.
Biri gelse ve size sorsa; "Ben demiryolu yapacağım, benim için önemli olan bu demiryolunu hızlı ve ucuza yapmak. Bana nereyi önerirsiniz?" diye. Türkiye coğrafyasını göz önüne aldığımızda, bu isteklere uygun olan yer sizce neresidir?
Eksik veya yanlış bilgilerim olabilir. Bu da bende yanlış düşüncelere sebebiyet verebilir. Bu hat ile ilgili düşüncelerimi değiştirecek bir cevap var mıdır?
![]() Hızlı Tren Projesi, Ankara-İstanbul arasındaki mevcut hattan bağımsız 250 km/saat hıza uygun, tamamı elektrikli, sinyalli yeni çift hattı hızlı demiryolu yapımını içermektedir. Bugün için Ankara – İstanbul arasındaki mevcut hattın toplamı 576 km olup, tümü sinyalli ve elektriklidir.Mevcut hattan bağımsız, 250 km/saat hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli, olarak inşa edilen Hızlı Tren hattı tamamlandıktan sonra, iki büyük kent arasındaki mesafe, 533 km’ ye inecektir.Proje 10 ayrı bölümden oluşmaktadır. • Ankara-Sincan : 24 Km
13-03-2009 tarihinde Başbakanımız R. Tayyip ERDOĞAN’ ın Eskişehir’den canlı yayınla katılacağı programla temeli atılacak olan Projenin tamamlanma süresi yer teslim tarihinden itibaren 1080 gündür. Projede Yerköy-Doğankent arasında 3, Doğankent-Sivas arasında 4 adet olmak üzere toplam 7 adet istasyon planlanmıştır. Bunlar, Yerköy-Yozgat-Sorgun-Doğankent-Yavu-Yıldızeli-Kalın istasyonlarıdır. İstasyonlar proje kapsamında yer almakta olup bina ve müştemilatlarının yapım işleri ayrıca ihale edilecektir. ANKARA – KONYA HIZLI TREN PROJESİNDE SON DURUM |
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: Ömer Tolga Sümerli-omertolgas@gmail.com