Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Neden Konya

(yorumlar kapalı)

 kd

Ülkemizde Ankara-İstanbul, Ankara-Sivas ve Ankara-Konya arasında olmak üzere üç adet hızlı tren projesi bulunmaktadır. 13.03.2009 tarihinde Ankara Eskişehir arasında işletilmeye başlanılan hızlı tren için ulaştırma işkolunda örgütlü bir sendikanın yolcular için güvence istemesinin yanında yazılı basında köşe yazarlarından ilgililerin cevaplaması istemiyle maliyete yönelik sorular sorulmuştu.Ankara Konya Hızlı trenine ilk soruyuda biz soralım. Neden Konya?

 

 kd

TCDD’nin Ankara Eskişehir arasında seferlerine başlayan hızlı tren projesine yönelik gazetelerde ve gazetelerin köşe yazılarında çıkan eleştirilere karşı 03/20/2009 tarihinde http://www.tcdd.gov.tr/showcontent.aspx?contentId=474&categoryId=8 link adresinde vermiş olduğu cevaptaki bilgilerin tartışılması ise ayrı bir yazı konusudur.

 

 kd

Biz şimdi yazımızın asıl konusuna dönelim. Ve Ankara-Konya hızlı tren projesine yönelik olarak sorumuzu soralım

Neden Konya?

TCDD’nin http://www.tcdd.gov.tr/showcontent.aspx?contentId=283 link adresinde Ankara Konya arası hızlı tren projesinin yapılış amacı aşağıdaki gerekçelere dayandırılmıştır.

 

· Konya; nüfus, tarım ve sanayi açısından Türkiye’nin büyük şehirlerinden biridir,

· Ankara-Eskişehir-Afyon Koridorundan Ankara-Konya mevcut Demiryolu 687 Km , Ankara-Konya karayolu ise 258 Km dir. 

· Ankara-Konya arasında demiryolu ile yapılan yolcu ve yük taşimacılığı uzun süre aldığından kara yolu taşimacılığı tercih edilmektedir. 

· Bu nedenle Konya Şehrinin Türkiye’nin en büyük üç kentine(İstanbul, Ankara, İzmir) daha kısa zamanda ulaşimını sağlayacak hızlı demiryolu ile bağlantısını gerçekleştirmek amacı ile Ankara Konya demiryolu yapılması planlanmıştır.

Ancak gerek bu açıklama gerekse farklı zamanlarda Ankara Konya Hızlı tren hattına duyulan ihtiyaç için yapılan açıklamalar kamuoyunu ikna etmeye yeterli olmamıştır.

Bu açıklamalarda, Konya’nın nüfusunun fazla olduğu, turizmin artacağı ve Konya’nın sanayisinin kalkınacağı gibi ifadeler yer almıştır. Evet, demiryolunun geldiği kentlerde, sanayileşme artmaktadır. Bu doğrudur.

Fakat Türkiye’nin ağır sanayisinin, daha doğrusu ihracatta önemli bir katkı payı olan otomotiv sanayisinin kalbi Bursa’da demiryolu yoktur.

 

 kd

Ankara İstanbul arası hızlı tren projesinin Ankara Eskişehir arası etabının 13.03.2009 tarihinde işletmeye açıldığı gün İngiliz Financial Times gazetesinde "Ankara-Eskişehir arasında hizmete giren ve ilerleyen yıllarda daha da genişletilmesi planlanan hızlı tren projesinin demiryolları ulaşımına artan bir talebe verilen ekonomik bir yanıt olmaktan çok, büyük bir siyasi hareket olduğu" değerlendirmesi yapılmıştır.

Nüfus yoğunluğu bakımından Konya Türkiye’nin üçüncü büyük şehri midir?

Ya da turizmde senelik katkı payı, güney ve batı sahilleri, Ürgüp-Göreme-Avanos-Kapadokya veya İstanbul kadar fazla mıdır?

Burada sorularla birlikte getirilen eleştirel yaklaşımın yanlış anlaşılmasını istemeyiz. Yurdumuzun her iline demiryolu gitmesini herkesten çok isteriz. Fakat bunun bir öncelik sıralaması olması gerekmektedir. Demiryollarımızın sıkıntı ve ihtiyaçlarını hepimiz konuşuyoruz, yazıyoruz, tartışıyoruz ve genel sıkıntılarını ise konuya duyarlı her kesim bilmektedir.

Bunun haricinde büyük limanlarımızın demiryolu bağlantısı ne durumdadır?

Marmaray veya Egeray projelerinde, şehir içi taşımacılığın müsaade ettiği zamanlarda yük trenleri bu hatları kullanacaktır. 24 Saat ticaretin durmadığı, yurt dışına açılan kapılarımız olan limanlarımız için bu yeterli olacak mıdır?

Avrupa-Asya bağlantısını Rus’lara kaptırdık. Peki, güney Asya ve Arap yarımadası için önemli bir köprü olan ülkemizde, bu konuda iddialı faaliyetler başlandı mı? Avrupa’ya açılmada komşu ülkelerle ne gibi bir işbirliğine gidilmiştir?

Konya’ya kadar olan hat, hepimizin bildiği gibi hızlı hatdır. Uygun şartları taşıyan yük trenleri de bu hattı kullanabilir. Konya’dan sonra yeni yapılan hattın devamı niteliğinde, güney limanlarına ve turistik kentlere kestirmeden ulaşabilecek, çift hatlı, elektrifikasyonlu bir hat planlamada olsaydı, bu yazıyı yazmayacaktık.

Fakat öyle bir plan yok maalesef.

Zaten bahsettiğimiz plan yapılsaydı, şimdiye kadar yapılan masrafın, iyimser bir tahminle 3–4 katı kadar masraf çıkacaktı. Torosları aşmak kolay olmayacağı için mevcut hattı elektrifikasyonlu çift hata çevirmek bile ürkütücü rakamlara mal olacaktır. Zaten eski hattı çift hatta dönüştürmek ne kadar gerçekçi olur, orası ayrı bir tartışma konusu.

Öncelik sırasına göre demiryollarımızın, ülke ekonomisine katkısı açısından gerçek ihtiyaçlara yönelik olduğunu düşünmediğimiz bu hattın yapılışını üzülerek seyretmekteyiz.

Biri gelse ve size sorsa; "Ben demiryolu yapacağım, benim için önemli olan bu demiryolunu hızlı ve ucuza yapmak. Bana nereyi önerirsiniz?" diye. Türkiye coğrafyasını göz önüne aldığımızda, bu isteklere uygun olan yer sizce neresidir?

Eksik veya yanlış bilgilerim olabilir. Bu da bende yanlış düşüncelere sebebiyet verebilir. Bu hat ile ilgili düşüncelerimi değiştirecek bir cevap var mıdır?

 kdANKARA – İSTANBUL HIZLI TREN PROJESİNDE SON DURUM

Hızlı Tren Projesi, Ankara-İstanbul arasındaki mevcut hattan bağımsız 250 km/saat hıza uygun, tamamı elektrikli, sinyalli yeni çift hattı hızlı demiryolu yapımını içermektedir.

Bugün için Ankara – İstanbul arasındaki mevcut hattın toplamı 576 km olup, tümü sinyalli ve elektriklidir.Mevcut hattan bağımsız, 250 km/saat hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli, olarak inşa edilen Hızlı Tren hattı tamamlandıktan sonra, iki büyük kent arasındaki mesafe, 533 km’ ye inecektir.Proje 10 ayrı bölümden oluşmaktadır.

•  Ankara-Sincan : 24 Km
•  Ankara-Hızlı Tren Garı
•  Sincan-Esenkent : 15 Km
•  Esenkent-Eskişehir : 206 Km
•  Eskişehir Gar geçişi
•  Eskişehir-İnönü : 30 Km
•  İnönü-Vezirhan : 54 Km
•  Vezirhan-Köseköy : 104 Km
•  Köseköy-Gebze : 56 Km
•  Gebze-Haydarpaşa : 44 Km

 kdANKARA-SİVAS HIZLI TREN PROJESİ YERKÖY-YOZGAT-SİVAS KESİMİ Ankara-Sivas güzergahı; bir taraftan ülkemizin batı sınırından doğu sınırına kadar uzanan demiryolu ağının boylamasına ana arterin bir parçasını oluşturmakta, diğer taraftan ise Avrupa-İran, Avrupa-Ortadoğu ve Kafkas ülkelerinin demiryolu bağlantısı üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca Pan-Avrupa 4. Koridorunun devamında yer almaktadır.  Ankara-İstanbul ve Ankara-İzmir Hızlı Tren hatlarının işletmeye açılması ile birlikte, ülkemizin doğusu ile batısı arasındaki bağlantıyı sağlayacak olan bu güzergahta çok yoğun demiryolu trafiği olacağı tahmin edilmektedir. Mevcut Ankara-Sivas Demiryolu güzergahı 602 km olup; bu proje ile 141 km kısalarak 461 km’ye inecektir.  Ankara-Sivas karayolu güzergah uzunluğu ise 442 km’dir. Proje tamamlandığı zaman mevcut seyahat süresi 12 saat olan Ankara Sivas arası 2 saat 51dk, mevcut seyahat süresi yaklaşık 21 saat olan İstanbul Sivas arası 5 saat 49 dk olacaktır. İHALE SÜRECİ:DLH Genel Müdürlüğü tarafından Ankara-Sivas Demiryolu hattının güzergah çalışmalarına 05 Ekim 2004 tarihinde başlanılmış ve 22 Haziran 2006 tarihinde tamamlanarak onaylanmış ve kamulaştırma planları hazırlanmıştır. Projeye göre Projenin başlangıcı Kayaş Km 12+263′ tür.  Yerköy’e kadar mevcut tren hattı takip edilecek olup, Yerköy den sonra ayrılan hat; Yozgat – Doğankent üzerinden Yıldızeli İstasyonunda birleşecektir. Ankara Sivas Projesi 2 kesim halinde ihale edilecektir. Ankara (Kayaş)- Yerköy arasının uygulama projeleri Hızlı Tren İşletmeciliğini sağlayacak standartlara sahip olmadığından proje revizesi yapılmak üzere tekrar ihale edilmiştir. İhale değerlendirme çalışmaları sürmektedir.  SON DURUM:Yerköy km 174+000 km 466+903 arası  altyapı işleri ihalesi 05.05.2008 tarihinde yapılmıştır. Yerköy-Sivas arası altyapı işinin yapımı için CHINA MAJOR ROAD BRIDGE-CENGİZ-MAPA-LİMAK-KOLİN Ortak girişimi ile 05.11.2008 tarihinde sözleşme imzalanarak, 20.11.2008 tarihinde yüklenici firmaya yer teslimi yapılmış olup, Yerköy-Sivas Hızlı Tren Projesinin ihale bedeli 840.000.000.- TL dir.

13-03-2009 tarihinde Başbakanımız R. Tayyip ERDOĞAN’ ın Eskişehir’den canlı yayınla katılacağı programla temeli atılacak olan Projenin tamamlanma süresi yer teslim tarihinden itibaren 1080 gündür. Projede Yerköy-Doğankent arasında 3, Doğankent-Sivas arasında 4 adet olmak üzere toplam 7 adet istasyon planlanmıştır. Bunlar, Yerköy-Yozgat-Sorgun-Doğankent-Yavu-Yıldızeli-Kalın istasyonlarıdır. İstasyonlar proje kapsamında yer almakta olup bina ve müştemilatlarının yapım işleri ayrıca ihale edilecektir.

 ANKARA – KONYA HIZLI TREN PROJESİNDE SON DURUM kdPROJENİN AMACI • Konya; nüfus, tarım ve sanayi açısından Türkiye’nin büyük şehirlerinden biridir.
• Ankara-Eskişehir-Afyon Koridorundan Ankara-Konya mevcut Demiryolu 687 Km , Ankara-Konya karayolu ise 258 Km dir.
• Ankara-Konya arasında demiryolu ile yapılan yolcu ve yük taşimacılığı uzun süre aldığından kara yolu taşimacılığı tercih edilmektedir.
• Bu nedenle Konya Şehrinin Türkiye’nin en büyük üç kentine(İstanbul, Ankara, İzmir) daha kısa zamanda ulaşimını sağlayacak hızlı demiryolu ile bağlantısını gerçekleştirmek amacı ile Ankara Konya demiryolu yapılması planlanmıştır.
• Ankara-Konya ve Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projelerinin tamamlanmasından sonra: Ankara-Konya arasındaki 10 saat 30 dakikalık seyahat süresi 1 saat 15 dakikaya, İstanbul-Konya arasındaki 12 saat 25 dakikalık seyahat süresi ise 3 saat 30 dakikaya inecektir
PROJE DİZAYN KRİTERLERİ: •  Toplam uzunluk : 306 km
•  İnşa edilecek uzunluk : 212 km
•  Hat Sayısı : çift hat, elektrikli,sinyalli
•  Hız : 250 km/sa
•  Dingil Yükü : 22.5 ton
•  Ekartman : 1.435 mm .
•  Min. Kurp Yarıçapı : 6.500 .
•  Maksimum Eğim : %016
•  Maksimum Dever : 130 mm .
•  Düşey gabari : 6.72 m .
•  Ray tipi : UIC-60
•  Ray Boyu : 36 m .
•  Kaynaklı Uzunluk : Sürekli kaynak
•  Ray Kalitesi : 900 A
•  Traversler : Ön-germeli, önçekmeli monoblok B70 tipi beton traversler
PROJENİN TAMAMINDA NELER YAPILACAK RAKAMLARLA PROJE . Kazı :27.000.000 m3
. Dolgu :13.000.000 m3
. Köprü :6 adet
. Üstgeçit :26 adet
. Algeçit :58 adet
. Menfez :129 adet
. Tünel ( 2030 m ) :1 adet
Ankara-İstanbul Hızlı Tren, Marmaray Projelerinden sonra Ulaştırma Bakanı Sn Binali Yıldırım tarafından temeli atılan ve ülkemizin önemli projelerinden olan Ankara-Konya Hızlı Tren Projesi’nin inşaatı hızla devam etmektedir. Projenin tamamlanması ile Polatlı’dan başlayarak Güneye doğru inen 250Km /saat hıza uygun çift hatlı, elektrikli, sinyalli yeni demiryolu inşa edilmiş olacaktır. Ankara’dan başlayarak Konya’ya uzanan Toplam 306 km ‘ lik hattın, 94 km ‘lik kesimi Ankara-Polatlı arasındaki halen inşaatı devam etmekte olan Ankara – İstanbul Hızlı Tren Projesinde yer almaktadır. Proje nin alt yapı inşaatı 2 kesimli olarak gerçekleştirilecek olup, 1.kesim Polatlı’dan başlamak üzere km: 100’e kadar, 2.kesim ise km 100 den olmak üzere Konya km 212’ye kadar olan güzergahı kapsamaktadır. 1.kesim inşaatına 29.01.2007 tarihinde başlanılmış olup, güzergah kazı çalışmaları hızla devam etmektedir. Kümülatif % 67 gerçekleşme sağlanmıştır. Sözleşme kapsamında toprak işleri ve sanat yapıları imalatlarının bir kısmı yapılmıştır. Öngörülemeyen zayıf zeminler nedeni ile işin keşfinde %20’den fazla artış meydana geldiğinden iş %100 keşif bedeli ile 25.05.2008 tarihinde tasfiye edilmiştir. Tamamlanamayan işlerin yapımı için 17.11.2008 tarihinde İkmal ihalesine çekilmiş olup, 05.03.2009 tarihinde FERMAK İnşaat Taahhüt A.Ş.ile sözleşme imzalanmış ve 06.03.2009 tarihinde söz konusu firmaya yer teslimi yapılmıştır.2.kesim inşaatına ise 2006 yılında başlanılmıştır. Bahse konu kesimin altyapı ikmal işlerinin ihalesi 30.10.2007 tarihinde yapılmış ve 29.01.2008 tarihinde ONUR İnş. Taah. Elk. Tel. İlet. ve Aracılık Hizm. Tic. ve San. Ltd. Şti. ile sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu firmaya 07.02.2008 tarihinde yer teslimi yapılarak çalışmalara başlanmıştır. Kümülatif % 78 gerçekleşme sağlanmıştır.Projenin üstyapı ve elektromekanik sistemlerinin ihalesi 20.03.2007 tarihinde yapılmış ve 01.08.2007 tarihinde Yapı Merkezi firması ile sözleşme imzalanmıştır. Firmaya yer teslimi yapılmış olup, 2008-2009 yıllarında üstyapı ve elektromekanik sistemlerin tamamlanmasına çalışılacaktır. Üstyapı işlerinde % 10 gerçekleşme sağlanmıştır.Bu tablo içindeki bilgi ve belgeler  www.tcdd.gov.tr den alıntıdır 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: Ömer Tolga Sümerli-omertolgas@gmail.com