Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Köylü Mektubu Görülmüştür.

(yorumlar kapalı)

resim

İletişimde yaşanan teknolojik gelişmeler mektupla yapılan haberleşmeyi ortadan kaldırmış gibi sanılsa da mektupla yapılan iletişim ticari ve hukuki işlemlerde hala kullanılmaktadır. Özellikle iletişim teknolojisi ürünü olan cep telefonu ve bilgisayarın girmediği köylerde postacının yolu hala beklenmektedir.

 

resimSorunda burada başlamaktadır. Postalar şehirlerde kasabalarda günü birlik dağıtılıp alıcısının eline ulaşırken köylere haftada bir götürülüp alıcısına teslim edilmemektedir. Köylerde postalar Muhtara muhtardan da köy kahvehanesine teslim edilmekte buradan da alıcısına teslim edilmektedir.

 

Bu durum haberin gizliliği ve kutsallığına aykırı bir uygulama olduğu gibi vatani görevlerini yapanlara gelen/giden mektuplara yapılan bir uygulamayı çağrıştırmaktadır. Erata gelen veya eratın gönderdiği mektuplar karargâhta üst rütbeli bir kişi tarafından okunur üzerine "er mektubu görülmüştür" kaşesi basılır. Köylülere gelen mektupların içeriğini muhtarlar okumasa da zarfın üzerindeki bilgilerden kimden geldiği ne için geldiği yönünde ön bilgi sahibi olabilmektedir. Köye gelen mektupların üzerine herhangi bir kaşe basılmamakla birlikte muhtara teslim edilmesi "köylü mektubu görülmüştür" şeklinde algılanmasına neden olmaktadır.

 

Tüm Türkiye genelinde telefonların dinlenmesi için alınmış mahkeme kararının Danıştay tarafından iptal edilmesine rağmen hala telefonların yasal olmayan bir şekilde dinlenmesine devam edilirken köylünün haberleşme şekli olan mektuplar da seçilmiş yönetici olan muhtarlar aracılığı ile üstü örtülü bir şekilde denetlenmektedir.

 

Vizyonunu "gelişmiş teknolojiyi kullanan yetkin personel ile etkin hizmet ve mutlu müşteriler" olarak belirleyen ve bu vizyonla "Kalite Yönetim Sistemi Belgesi" alan TC Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün köylere yaptığı mektup dağıtım modeli bir insanlık hakkı olan haberleşme ve haberin kutsallığına aykırıdır diyen CHP Milletvekili Nesrin BAYTOK 06.02.2009 tarihinde verdiği yazılı soru önergesinde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemi ile konuyu TBMM gündemine taşımıştır.

 

Nesrin Baytok yazılı soru önergesinde Ulaştırma Bakanına özetle şu soruları yöneltmiştir;

 

· Haberleşmenin gizliliğinin sağlanması ve köylünün insan hakkı ihlalini kim sağlayacak?

· Köylere posta dağıtımında yeni bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

resim

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu