Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Haydarpaşa Çatı Yangını İtfaiye Tahmin Raporu

(yorumlar kapalı)

28.11.2011 tarihinde Haydarpaşa gar binası çatısında meydana gelen yangınla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Anadolu yakası İtfaiye Müdürlüğünün yangının söndürülmesi sonrası yaptığı incelemeye dayanarak tanzim ettiği 08.12.2010 tarihli raporunda “döşeme üstünde bulunan elektrik kablolarının ek noktalarının zarar görmesi, ıslanması nedeni ile meydana gelen kısa devreden veya arktan yangının başladığı tahmin edilmektedir” denilmiştir. İşte o rapor.

Rapor içeriğine bakıldığında yangının itfaiyeye 15.21 de ihbar edildiği, Kadıköy İtfaiyesinden 15.23 de hareket edilerek 15.29 da olay yerine varılarak müdahaleye başlanıldığını öğreniyoruz.

Aşağıda linkini verdiğimiz amatör video kaydının sahibine ve de video kayıt saatine ulaşılması halinde yangının kaçta çıktığı ve de itfaiyenin olay yerine kaçta geldiğini net olarak öğrenebileceğiz.

http://www.dailymotion.com/video/xftynm_korkunc-haydarpaya-yangyny-amator-kamerada_news#from=embed

Yangına ait fotoğraflarda Haydarpaşa Gar binası çatı katındaki saatin 15.17 de durduğu görülmektedir. Bu saatin elektrik devresinin yangın çatı içinde devam ettiği süre içinde hasarlandığı bu nedenle de yangının çıkış ve müdahale saatinin tespitine yaramayacaktır.

Yangın hadisesinin yaşandığı gün çatı katında tamirat yapıldığı bu raporla tespit edilmiştir.

Çatı katına konan klimalar ve dış projeksiyon aydınlatma için koruma kurulunun izni ve onayı bulunmamaktadır.

Raporun sonuç kısmında “döşeme üstünde bulunan elektrik kablolarının ek noktalarının zarar görmesi, ıslanması nedeni ile meydana gelen kısa devreden veya arktan yangının başladığı tahmin edilmektedir” denilmiştir.

Döşeme üstünde bulunan elektrik kablolarının ek noktalarından hangisinin/nerede bulunanın hasar gördüğü, ıslanmanın nedeninin ne olduğu, eğer arktan ise hangi noktada oluştuğu açıkça belirtilmeyerek TAHMİN olarak rapora geçirilmiştir.

Peki bu TAHMİN’den sonra çatı katındaki kuruldan izinsiz odasına klima taktıranlar hakkında idari ve adli tahkikat yaptırılması için yetkililer hareket geçecekler midir.

Ekonomik ve sosyal hakları için eylem yapan demiryolu emekçilerini yıllık izinli ve raporlu olmalarını bile dikkate almadan delilleri karartırlar diye görevden uzaklaştıran TCDD Yönetimi bir tuğlasına zarar verdirmeyiz dediği Haydarpaşa Garın çatısının yanması trenlerin çalıştırılamaması olayında ne yasal prosedürleri yerine getirmeden izinsiz çatı tamirinin sorumlularını nede izinsiz çatıya klima koyanları delilleri karartabilecekleri ihtimali ile görevden almaya gerek görmemiştir.

İTÜ Öğretim Üyesi ve Yangın Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, İBB İtfaiye Daire Başkanlığının Haydarpaşa çatı yangını raporunun basında yayınlanmasının ardından yaptığı açıklamada “Rapor bize yangının, çatıdaki çalışma sırasında, uygulanan izolasyon işinden kaynaklanmadığı söylüyor. Elektrik kabloları ıslanarak zarar gördüyse su orada ne arıyor? O gün yağışlı değildi. Eğer ark ise gevşek bağlantı vardır. Bu durumun açıkça ifade edilmesi gerekiyor. Bu gibi çatı yangınlarında sonucu bir tek nedene bağlamak ancak müneccimliktir. Çok iyi araştırma yapılması gerek.” şeklindeki açıklaması ile bu raporun bırakın kamuoyunu bilim adamlarını da ikna etmediğinin bir göstergesidir.

Haydarpaşa çatı yangını tahmin, ark, kısa devre olarak açıklanamayacağı gibi yalnızca olay günü çatı tamirinde çalışan iki emekçinin gözaltına alınarak gerçek neden ve sorumlular tespit edilmeden yangının ateşi çatıda söndürülse de içimizde hiçbir zaman sönmeyecektir.

resim

   

 resimresim

resim

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu