Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

HARABAT EHLİNE HOR BAKMA

(yorumlar kapalı)

Otuz beş sene önceydi. Her günkü gibi gar binasındaki daireme inmiş bir yandan sabah çayının sıcaklığı ile güne başlarken bir yandan da çalışıyordum.

Dairemden içeriye girdi, meraklı bakışları ile beni tanıyormuş gibi gülümseyerek bakmaya başladı. Tahminen 40-45 yaşlarında bir yetmiş boyunda sağlıklı görünüşü vardı. Bende kendisini hep istasyonda görüyordum. Bir göz aşinalığımız vardı. Her yolcu treni geldiğinde istasyona gelir yolcu trenini lokomotiften başlayarak son vagona kadar meraklı bakışları ile treni tarardı, sanki birini bekliyormuş gibi bakar tren gidince aradığını bulamamış kişi hüznü ile istasyonu terk ederdi. Bu haline üzülürdüm ama yapacağım bir şeyde yoktu.

Gülümser bir eda ile bana “dinle” dedi. Ayağa kalktım dinlediğimi belli ettim. Saymaya başladı. “Haydarpaşa, Söğütlüçeşme, Kızıltoprak, Göztepe ve Erenköy  sırayla saymaya devam ediyordu. “Bir dakika dur” dedim. Trenlerin istasyonlara varış kalkış saatlerini gösteren 1.nolu afişin yanına gidip “şimdi say” dedim. Amacım doğru sayıp saymadığını kontrol etmekti. Amacımı anladı gülerek tekrar baştan saymaya başladı, doğru sayıyordu hayretim her geçen dakika artıyordu nereye kadar sayacaktı.

Bir istasyonu saymadı atladı,  “dur burayı atladın” dedim. Gülerek “bu ekspres orada durmaz” dedi. Sahiden yolcu trenlerinin o istasyonda duruşu yoktu devam etti. Sivas’a kadar saydı. Ben o yıllarda on senelik demiryolcuydum onun gibi sayamazdım. Koltuğumu gösterdim “şuraya oturur musun sana çay ikram edeceğim” dedim oturmadı sandalyeyi gösterdi “burada içerim” dedi. “Olmaz” dedim koltuğuma oturttum. Çay ikram ettim. Müdür edası ile bir sağa bir sola dönerek çayını içti mutluydu…

Zeka özürlü olduğunu söylüyorlardı. Oysaki bana göre çok zekiydi. Dört, beş basamaklı sayılarla ezberinden dört işlem yaptığını sonuçları hesap makinası ile kontrol ettiklerinde doğru çıktığını söylemişlerdi. Yolcu treni gardan, oda beni yanaklarımdan öperek dairemden ayrıldı.

İbrahim Hakkı Hazretleri diğer oğlu Şakir‘e dönerek söylediği “Harabat ehline hor bakma Şakir Defineye malik viraneler var” sözünü hatırladım.

Kemal Yürük(*)

(*) TCDD 1.Bölge Emekli Hareket Servis Müdür Yrd