Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Endüstriyel Miras Talebinde Top Taca Atılıyor

(yorumlar kapalı)

 kd

Haydarpaşa Gebze arası demiryolu hattının "Endüstriyel Miras" ilan edilerek bu hat üzerinde Marmaray CR1 projesi kapsamında yapılacak üçlenme inşaatına izin verilmemesi hakkındaki STK’nın 25.09.2008 tarihli başvurusunu değerlendiren İstanbul V Nolu Koruma Kurulu 14.01.2009 tarihinde 1626 sayı ile almış olduğu kararda "kurulun görev alanı içinde kalan Kadıköy, Maltepe, Kartal, Pendik ve Tuzla ilçelerini içine alan banliyö hattının yerinde incelenmesine" karar vermiştir.

 

Bu karar üzerine kurul üyeleri ve eksperlerinden oluşan bir heyet 2009 Şubat ayının ilk günlerinde banliyö treni ile Haydarpaşa Tuzla arasında yerinde inceleme işlemini de tamamladığı öğrenilmiştir.

 

2007 yılı içinde Haydarpaşa-Gebze ve Sirkeci-Halkalı arası demiryolu hattı ve çevresindeki varlıkların "demiryolu endüstri mirası" olarak koruma altına alınması için BTS, Mimarlar Odası ve ICOMOS olarak İstanbul Tabiat ve Kültür varlıklarını Koruma Kurullarına başvuru yapılmıştı.

Bu başvuru üzerinden bir yıl geçmesine rağmen henüz sonuçlandırılmaması üzerine başvuruya destek olması amacı ile elektronik ortamda imza kampanyası düzenlenmiş toplanan ilk 15 bin imza 24.09.2008 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne, İstanbul Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kuruluna, UNESCO’ya, Kültür Bakanlığı’na, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı’na, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na ve DLH’ye gönderilmiştir.

Kültür Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü 10.10.2008 tarih 184324 sayılı yazısında Koruma Kurullarına söz konusu talebin biran önce değerlendirmeye alınmasını istemesi üzerine Koruma Kurulları Halkalı-Gebze arası Demiryolu Hattının Endüstriyel Miras ilan edilmesi talebini değerlendirmeye almış ve kararlar ardı ardına çıkmaya başlamıştır.

Bu güne kadar bu talep hakkında alınan 3 kararda birbiri ile çelişmektedir. Koruma Kurulları Yönetmeliğinde olmasa da bu talebin 3 kurulun ortak yapacağı bir toplantıda değerlendirilmesi gerekirse kararın ayrı kurullarda verilmesi daha objektif bir yaklaşım olacaktır.

Hatların 15 Haziran 2009 tarihinde kapatılacağı ilan edilmiş durumdadır. İnşaat başlamadan önce gerek kurul kararları gerekse projeye karşı açılan İdari davaların sonuçlanması gerekmektedir. Bunun içinde 2007 yılında kurullara ve mahkemelere açılan idari davalarda topun taca atılmasına gerek yoktur. Futbol sahalarında sporcu sakatlanmasında oyuncular centilmenlik adına topu taca atmaktadırlar. Koruma Kurulları ve Yargının centilmenlik gösterisine ihtiyaç duyulmamaktadır. Bilim ve kamu çıkarı ne diyorsa o yönde bir an önce karar verilmelidir. Geciken adalet adalet değildir.

 kd
 kd

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu